27. 04. 2018 08:00 | TRENČÍN/Robert Ďurkáč

Hrozil jej koniec, teraz siahala po titule. Príbeh značky Dukla nadchýna každého

Trenčiansky klub si za posledné roky prešiel takouto neuveriteľnou cestou.

Fanúšik Dukly počas finále playoff Tipsport ligy.
Fanúšik Dukly počas finále playoff Tipsport ligy. Foto: TASR

Neskutočné, strhujúce, legendárne. Tak možno označiť finále hokejovej Kaufland play-off Tipsport ligy, v ktorom sa trenčianskej Dukle takmer podaril výnimočný kúsok - otočenie série z 0:3 na 4:3.

Tím spod Čákovho hradu je azda jediným tímom na svete, ktorému sa vo vyraďovacích bojoch podarilo až dvakrát ujsť hrobárovi z lopaty. Prvý raz sa tak stalo v sezóne 2007/2008, kde neuveriteľným gólom Jána Homera v predĺžení rozhodujúceho zápasu Trenčania vo štvrťfinále vyradili MHC Martin a v rovnakej časti play-off senzačný obrat vojakov v sezóne 2010/2011 na vlastnej koži pocítili hráči Slovana Bratislava.

Neuveriteľný gól Homera


Zdroj: YouTube/Roman Kadlec

Aj teraz to už vyzeralo, že Trenčania to zvládnu aj do tretice, keďže Banská Bystrica vyhrala oba úvodné duely na ľade súpera a zvládla aj prvé domáce stretnutie. Prišli však konfrontácie číslo štyri, päť a šesť ( najmä o tom poslednom sa hovorilo veľmi veľa ) a o víťazovi musel rozhodnúť siedmy zápas v Trenčíne. V ňom však vojaci nezužitkovali domáce prostredie a napokon sa museli skloniť pred tímom z metropoly stredného Slovenska.

Strieborný úspech partie okolo kapitána Branka Radivojeviča len podčiarkuje výnimočnú sezónu celej svetovo preslávenej značky Dukla, ktorej odchovanci už šesťkrát vyhrali slávny Stanleyho pohár. 

Kapitán Dukly Trenčín Branko Radivojevič.
Kapitán Dukly Trenčín Branko Radivojevič. Foto: TASR
 

Ročník 2017/2018 sa totiž zlatými písmenami zapísal do klubovej histórie vďaka žiakom, ktorí vyhrali prestížny Orange Minihokej Tour, na ktorom súperia najlepší z celej krajiny, a takisto aj vďaka dorastencom a juniorom, ktorí sa stali majstrami Slovenskej republiky.

Zdroj: Facebook/hkdukla.sk

Pre toto hokejové mesto je to v ére samostatnosti ôsme finále, avšak vo vitríne titulov sú "len" tri úlovky (1994, 1997 a 2004). Pri poslednom titule boli aj v tom čase ešte tínedžeri Peter Ölvecký a dvaja Andrejovia, ktorí to dotiahli až do NHL, a síce Meszároš a Sekera.

Vzhľadom na to, čím si liaheň najväčších slovenských talentov v posledných rokoch prešla, ide vskutku o niečo výnimočné.

Na začiatku roka 2011 vyšlo najavo, že klub má podlžnosti za energie a hovorilo sa o predčasnom konci sezóny . Dôvodom mali byť dlhy voči mestu, Sociálnej poisťovni a dodávateľovi energie spoločnosti. Tá tvrdila, že klub jej dlhuje 50-tisíc eur. Vtedajší generálny manažér Dukly Andrej Kollár napokon problém vyriešil.

Podľa vtedajšieho zástupcu hovorcu Trenčína Richarda Nemca mesto poskytlo v roku 2010 Dukle na prevádzku zimného štadióna 400-tisíc eur. Na jej účet prišlo ešte koncom toho istého roka vďaka dodatku k zmluve ďalších 150-tisíc, z ktorých sa mali uhradiť dlžoby voči všetkým dodávateľom energií. Klub ich údajne použil na platy a odmeny hráčov a zamestnancov.

Problémy však nezmizli ani pred nasledujúcim ročníkom 2011/2012. Trenčianska radnica schválila predĺženie zmluvy klubu do konca roka 2011 aj vyplatenie dotácie 370-tisíc eur . K schváleným 120-tisícom tak klub získal ďalších 250-tisíc aj napriek tomu, že Dukla dlhovala viac ako 230-tisíc eur a časť dotácie poskytnutej mestom nedokázala vyúčtovať.

Tréner Peter Oremus dáva pokyny trenčianskym hráčom.
Tréner Peter Oremus dáva pokyny trenčianskym hráčom. Foto: TASR
 

V 2012 sa hovorilo o záujme spoločnosti Altis o odkúpenie štadióna a následnej rekonštrukciu budovy . Predajná cena bol 100-tisíc eur a spoločnosť plánovala v priebehu piatich rokov preinvestovať do objektu 11 miliónov eur. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne však napokon z návrhu upustilo.

Ľady sa pohli v roku 2015, kedy mestské zastupiteľstvo schválilo zvýšenie kapitálových výdavkov o 200-tísic ako finančnú spoluúčasť mesta na rekonštrukcii Zimného štadióna Pavla Demitru , zo štátneho rozpočtu mesto na tento účel očakávalo dotáciu vo výške milión eur.

V lete 2016 sa začalo s rekonštrukciou . Mesto ako majiteľ štadióna investovalo zo svojho rozpočtu viac ako 62-tisíc do výmeny chladiarenských veží.

Výmena mantinelov stála 78-tisíc eur, z nich 35-tisíc prefinancoval Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) a zvyšok poskytlo mesto Trenčín. Avizovaný milión z vládnej dotácie sa nekonal. "Peniaze napokon napriek prísľubu nešli do Trenčína, ale do zimného štadióna v Kežmarku," ozrejmil primátor Trenčína Richard Rybníček.

Zimný štadión Pavla Demitru.
Zimný štadión Pavla Demitru. Foto: TASR
 

Klub na konci roku 2016 žiadal o dotáciu 100-tisíc eur na činnosť, ktorú by podľa primátora Rybníčka mohol použiť napríklad na platy hráčov či výstroj. Mesto sa rozhodlo finančne pomôcť Dukle po tom, ako si vedenie urobilo poriadky v účtovníctve a zmenilo fungovanie v klube. Poslanci MsZ však tento návrh nepodporili .

V sezóne 2016/2017 nefungovalo v tíme prakticky nič. Slabé výsledky sa zákonite odzrkadľovali aj na domácej návštevnosti a vojaci si extraligovú príslušnosť udržali až v skupine o záchranu v konkurencii Liptovského Mikuláša, Detvy a Skalice.

Do aktuálnej sezóny klub vstupoval s novým trénerom. Júliusa Pénzeša nahradil uznávaný Peter Oremus, do kádra pribudli dvaja odchovanci, ktorí to dotiahli až do NHL - Branko Radivojevič a Marcel Hossa.

Tréner Dukly Trenčín Peter Oremus dáva pokyny svojim zverencom.
Tréner Dukly Trenčín Peter Oremus dáva pokyny svojim zverencom. Foto: TASR
 

V tíme zotrvali aj dvaja skúsení harcovníci - bek Tomáš Starosta a útočník Peter Ölvecký, ktorí sa vo februári predstavili aj na ZOH v Pjongčangu. Na brankársky post klub angažoval Michala Valenta a ako sa ukázalo, šlo o parádny ťah. Martinský rodák mal najvyššiu úspešnosť zásahov v celej súťaže.

Tím fungoval ako hodinky a v prvých 11 kolách si nepripísal ani jednu prehru. Neskôr síce prišli zakolísania a strata vedúcej priečky, napokon však Dukla šla do vyraďovacej fázy z celkovej tretej pozície.

Kľúčovým sa ukázalo aj angažovanie kanadského hráča Andrea Deveauxa, ktorý sa už od začiatku stal miláčikom tribún, nakoľko niekdajší hráč Toronta či New Yorku (v NHL odohral 31 duelov) je známy tým, že sa nebojí odhodiť rukavice. Je neuveriteľné, že Trenčín toto dokázal s kádrom, v ktorom sú len dvaja cudzinci (okrem Deveauxa je druhým Čech Radek Dlouhý) a vo veľkej väčšine odchovanci Dukly.

Na snímke kanadský hráč v drese Dukly Trenčín André Deveaux.
Na snímke kanadský hráč v drese Dukly Trenčín André Deveaux. Foto: TASR
 

Pre tím, ktorý vychoval desiatky slovenských hokejistov, ktorí si zahrali v NHL a v jeho drese pred vstupom do profiligy sa ukázali aj legendy ako Zdeno Cíger, Miroslav Šatan, či Žigmund Pálffy, ide o úspech, ktorý už potreboval ako soľ.

Klub, ktorý dal hokejovému svetu hráčov ako Ľubomír Sekeráš, Róbert Švehla, Róbert Petrovický, nebohý Pavol Demitra, Richard Lintner, Zdeno Chára, Ronald Petrovický, Marián Hossa, Branko Radivojevič, Marcel Hossa, Milan Bartovič, Marián Gáborík, Tomáš Kopecký, Andrej Meszároš, Andrej Sekera, Tomáš Tatar, Marko Daňo a naposledy na okamih sa v Dukle mihnúci Marián Studenič sa po turbulentných rokoch dočkal úspechu, ktorý si zaslúžili aj tamojší fanúšikovia, preslávení po celom svete.

Na archívnej snímke z roku 2004 sprava Jiři Heš, Pavol Demitra, Marián Hossa, Tibor Melichárek a Peter Fabuš.
Na archívnej snímke z roku 2004 sprava Jiři Heš, Pavol Demitra, Marián Hossa, Tibor Melichárek a Peter Fabuš. Foto: TASR
 

Účasť Dukly vo finále a zlepšujúce sa výkony by na tohtoročnom drafte mohli pomôcť aj dvom veľkým talentom trenčianskeho hokeja - Oliverovi Okuliarovi a Kristiánovi Kováčikovi, ktorí momentálne ťahajú reprezentačnú osemnástku na MS tejto vekovej kategórie k výborným výsledkom.

Verme, že tento úspech bude motiváciou pre celú verejnosť na Slovensku, počnúc vládou, cez športové hľadisko a končiac širokou verejnosťou. Tak, ako veľkú kariéru dosiahli vyššie spomenutí hráči, môže sa to podariť aj ďalším nádejám, ktorých je v Trenčíne nepochybne dosť. Ostatne, tohtosezónne úspechy značky "Made in Dukla" sú toho jasným dôkazom.


VIAC Z Hokej