14. 09. 2018 13:40 | SAN JOSE/Robert Ďurkáč

Karlsson v San Jose: Žraloci majú najlepšiu obrannú dvojicu NHL za posledné roky

Tím sa jeho príchodom stal topkandidátom na zisk Stanleyho pohára.

Erik Karlsson na archívnej snímke.
Erik Karlsson na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Celá hokejová verejnosť určite zaregistrovala výmenu medzi klubmi NHL San Jose a Ottawou. Z kanadského tímu putoval do kádra "žralokov" jeden z najlepších obrancov súčasnosti Erik Karlsson.  

O jeho odchode z Ottawy sa špekuľovalo už dlhší čas, nakoľko mu končila zmluva a "senátorom" hrozilo, že by za neho po skončení ročníka 2018/2019 nedostali žiadnu náhradu.

Hoci sa hovorilo o záujme viacerých tímov, boj o švédsku superhviezdu napokon vyhralo San Jose. To sa aktuálne môže popýšiť dvomi obrancami, ktorí patria medzi päticu najlepších bekov celej profiligy. V tíme trénera Petra DeBoera totiž figuruje aj Brent Burns, jeden z najofenzívnejších bekov posledných rokov. 

Burns s Karlssonom získali spolu tri Norrisove trofeje pre najlepšieho obrancu NHL, Kanaďan má jednu (dovedna bol dvakrát v nominácii o toto ocenenie), Karlssonovi sa štyri nominácie podarilo pretaviť na dva triumfy. Dovedna strelili v NHL 308 gólov a pozbierali 1084 bodov.

Pri pohľade do najbližšej histórie by sme takúto vyrovnanú dvojicu hľadali veľmi ťažko. Naposledy ním asi boli Shea Weber s Ryan Suterom, ktorí v rokoch 2005-2011 ťahali obranu Nashvillu.

Senzačný zisk Stanleyho pohára zo sezóna 2006/2007 dosiahol Anaheim aj vďaka dvom legendárnym menám. Scott Niedermyer s Chrisom Prongerom patrili v období 2006-2009 medzi ozbody ako "káčerov", tak aj NHL. 

Hoci ich delil 11-ročný vekový rozdiel, Andrej Markov a P. K. Subban boli v rokoch 2009-2016 tvárami Montréalu. Druhý menovaný sa v ročníku 2012/2013 dočkal Norrisovej trofeje.

V rámci 100-ročnej histórie sa medzi najlegendárnejšie dvojice považuje spojenie z 80. rokov v podaní Paula Coffeyho s Charliem Huddym, ktoré znamenalo pre klub päť Stanley cupov.

Vekový rozdiel deväť rokov, aj tak to spolu v New Jersey vydržali trinásť sezón (1991-2004). Kým starší Scott Stevens sa staral o defenzívu, jeho menovec Niedermayer vyčnieval v ofenzíve.  

Slávna éra Montréalu na prelome 70.-80. rokov priniesla dovedna šesť ziskov Stanley cupu. Po päť ich nazbierali Larry Robinson a Serge Savard, pričom prvý menovaný sa dvakrát radoval aj z trofeje pre najlepšieho obrancu súťaže. Toto duo hralo spolu v rokoch 1973-1981.

Ak by sme chceli nájsť slovenských obrancov, ktorí si spolu zahrali v jednom tíme, narazili by sme na Zdena Cháru. Ten na začiatku svojej kariéry hrával v NY Islanders s Branislavom Mezeiom, následne po presune do Ottawy brázdil klziská s Andrejom Meszárošom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej