03. 10. 2018 12:50 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Počet Slovákov v NHL je alarmujúci. V týchto sezónach sme ich mali najviac

Pozreli sme sa na začiatky sezón a počet našich hokejistov v kádroch tímov.

Miroslav Šatan počas pôsobenia v Buffale.
Miroslav Šatan počas pôsobenia v Buffale. Foto: TASR/AP

Doslova v hodine dvanástej sa objavila informácia, že Ottawa napokon mladého slovenského beka Christiána Jaroša poslala na farmu do AHL.

Počet hráčov zo Slovenska v tímoch NHL sa tak pred sezónou 2018/2019 uzavrel na čísle osem.

Okrem brankára Jaroslava Haláka ide o obrancov Zdena Cháru, Martina Marinčina a Andreja Sekeru.

Z útočníkov nám v profilige zostali Marko Daňo, Richard Pánik, Tomáš Tatar a Marián Gáborík. Začiatok ligy však stihne len šestica, nakoľko Sekera s Gáboríkom majú zdravotné problémy.

Zo spomenutej osmičky Slovákov má polovica nad 30 rokov, čo ešte viac vystihuje alarmujúci stav hokeja, kedysi jednej z najsilnejších hokejových krajín sveta.

Infografika.
Infografika.
 

Omnoho väčším problémom je celkový počet našincov v najprestížnejšej hokejovej lige sveta. Ten nie že rastie, ale, naopak, pozvoľna klesá.

Kým v ročníku 1994/1995, teda v začiatkoch samostatného slovenského hokeja, sme v zámorí mali na začiatku sezóny päticu hráčov, v ročníkoch 2003/2004 a 2005/2006 ich bolo až 25.

Infografika.
Infografika.
 

Zatiaľ čo pred zhruba 15 rokmi patrili hráči ako Miroslav Šatan, Michal Handzuš, Pavol Demitra či Marián Hossa medzi ozbody celej súťaže, dnes by sme Slovákov patriach medzi najužšiu elitu NHL hľadali zbytočne.

Naposledy sme draftovaného hráča v 1. kole mali v roku 2013, Marko Daňo však, pri všetkej úcte, oporou svojho tímu nie je ani zďaleka.

Berúc do úvahy súčasnú situáciu je neuveriteľné, že na drafte roku 2000 sme mali v osobe Mariána Gáboríka historicky najvyššie draftovaného hráča spod Tatier (celková trojka).

K situácii sa vyjadrila legenda a dlhoročný hráč NHL Ľubomír Višňovský

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej