22. 06. 2020 16:58 | OTTAWA/rd

Niekdajší Hossov spoluhráč nahlas prehovoril o šikane. Na toto trebať mať naozaj žalúdok

Jeho otrasné skúsenosti tlmočili aj ďalší.

Dan Carcillo.
Dan Carcillo. Foto: TASR/AP

Kanadský juniorský hokej v súčasnosti čelí veľkému škandálu. Dvaja bývalí hráči, z nich jeden je dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára, viní mládežnícke ligy z nečinnosti proti trýzni a šikanovaniu mladých hokejistov.

Príklady otrasných praktík, o ktorých sa rozhodol prehovoriť Dan Carcillo, potvrdili aj ďalší. Kanaďan sa počas pôsobenia v profilige preslávil ako bitkár, ktorý sa neraz musel boriť so zraneniami či psychickými problémami.

Po skončení aktívnej kariéry, počas ktorej s Chicagom, kde sa stretol aj s Marián Hossom, dvakrát vyhral NHL, sa, naopak, stal bojovníkom za ochranu zdravia hráčov.

Teraz spoločne s ďalším bývalým útočníkom Garrettem Taylorom spísali žalobu proti kanadským juniorským súťažiam CHL pre neriadenú šikanu nováčikov staršími spoluhráčmi, o ktorej mali vedieť aj tréneri.

„Ide o systematické veci, ktoré sa v hokeji držia už mnoho rokov. Všetci o nich vedeli, lenže ani dnes nevidím dostatočnú reakciu," hovorí Carcillo pre The Hockey News.

Jeho osobné skúsenosti spred zo sezóny 2002/2003 v tíme Sarnia Sting v OHL vzbudzujú zdesenie.

Carcillo tvrdí, že ho ako 17-ročného zelenáča nútili spolu s ďalšími mladými uchami sedieť uprostred sprchy a dovoliť ostatnými na seba močiť a pľuť. Počas tejto nechutnej scény mal vraj prísť do šatne aj kouč Jeff Perry, ktorý keď to videl, tak sa len zasmial a odišiel.

Práve pasivite trénera a manažéra Terryho Dorana prikladá Carcillo najväčší dôraz. Aby toho nebolo málo, Dorran sa vraj mal do jednej šikany sám zapojiť.

Malo to byť počas „trestania" nováčika priviazaného ku stolu, ktorý na holý zadok dostával rany opaskom či niečím podobným. Kým chlapec doslova plakal, tréner sa bavil.

Ďalšou obľúbenou činnosťou starších hráčov bolo mlátiť nováčikov odrezanou hokejkou cez zadok tak, že si obeti nemohli v škole ani sadnúť. Týraní chlapci vraj na to upozorňovali vedenie klubu, ale bezvýsledne.

Okrem rôznych foriem konzumácie telesných tekutín (napríklad aj výkaly či biologického materiálu) sa zelenáči proti svojej vôli museli zapojiť do sexuálnych orgií pred zrakmi starších spoluhráčov. Tí ich nútili si na genitálie pripevňovať ťažké predmety alebo ich ponoriť do toxických tekutín.

Tesne pred obvinením Carcilla prišiel s obdobným zverejnením len 20-ročný útočník Erik Guest, ktorého vraj spoluhráči z tímu Kitchener Rangers z OHL nútili v nováčikovskej sezóne 2016/17 konzumovať kokaín.

„Zamkli nás do miestnosti a vyhrážali sa, že dokým si nešnupneme, nemôžeme ísť von," povedal.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej