08. 12. 2020 12:21 | ZÜRICH/TASR

Šéf svetového hokeja má koronavírus. Fasel musel odložiť stretnutie s Lukašenkom

Pozitívny test mal aj generálny sekretár IIHF Horst Lichtner.

Prezident IIHF René Fasel počas tlačovej konferencie Organizačného výboru (OV) na MS 2019.
Prezident IIHF René Fasel počas tlačovej konferencie Organizačného výboru (OV) na MS 2019. Foto: TASR

Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel i generálny sekretár Horst Lichtner mali pozitívne testy na koronavírus. Museli tak zrušiť plánované stretnutie s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, s ktorým mali rokovať o usporiadaní budúcoročných majstrovstiev sveta v krajine.

„Minulý týždeň IIHF požiadala a dostala možnosť stretnutia s prezidentom Lukašenkom, aby prerokovala mnohé problémy v súvislosti s majstrovstvami sveta 2021, ktoré sa majú konať v bieloruskom Minsku a lotyšskej Rige. Spoločne s generálnym sekretárom Lichtnerom sme dnes plánovali cestovať do Minsku, aby sme diskutovali o bezpečnostných otázkach, ktoré majú vplyv na prípravu turnaja, o obvineniach prezidenta Bieloruského hokejového zväzu Dmitriho Baskova, o súčasnej situácii s ochorením COVID-19 v krajine a aké kroky sa robia na zabezpečenie toho, aby sa turnaj mohol konať bezpečne a v spolupráci s Lotyšskom. Avšak počas testovania pred odletom sme boli informovaní, že sme mali obaja pozitívne testy na COVID-19," napísal Fasel na oficiálnej stránke IIHF.

Prezident ďalej uviedol, že spolu s Lichtnerom sú na desať dní v domácej izolácii a keďže kancelária federácie pracuje diaľkovo, neočakáva ďalšie pozitívne prípady medzi zamestnancami. Stretnutie s bieloruským prezidentom odložili na neurčito ako aj plánovanú piatkovú videokonferenciu s národnými asociáciami.

Organizácia budúcoročných MS je ohrozená odkedy sa Bielorusko zmieta v nepokojoch po vyhlásení výsledkov augustových prezidentských volieb, po ktorých sa v krajine spustili masívne protesty proti Lukašenkovmu režimu. Ten použil proti protestujúcim tvrdé opatrenia. Lotyšsko, ako druhá hostiteľská krajina, sa od sporných volieb verejne dištancuje od spolupráce s Bieloruskom.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v pondelok vylúčil bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zo všetkých olympijských aktivít vrátane budúcoročných hier v Tokiu.


VIAC Z Hokej