13. 04. 2021 06:00 | NITRA/Robert Ďurkáč

Má iba 17, už teraz mu predpovedajú žiarivú kariéru. Supertalent sa rozhodol pre šľachetné gesto

Mnohí v ňom vidia nástupcu Ľubomíra Višňovského.

Šimon Nemec.
Šimon Nemec. Foto: Facebook/HK Nitra

Na slovenskej hokejovej scéne patrí k ojedinelým javom. Už pred touto sezónou patril k najväčším nádejam draftu NHL pre rok 2022, avšak po výkonoch v sezóne 2020/2021 sa jeho šance na čo najvyššie priečky ešte zvýšili.

Šimon Nemec vo februári oslávil len 17. narodeniny, jeho talent je však nesporný. Okrem toho, že je pravák, ktorých je ako šafranu, vyhral v drese Nitry ligové bodovanie hráčov do 20 rokov. S 19 bodmi v 37 zápasoch tak schoval do vrecka aj o tri roky starších hokejistov.

Výborná forma po šampionáte juniorov

Šlo o vôbec jeho prvý kompletný ročník medzi dospelými. Vzhľadom na slušné čísla nečudo, že z neho vyžaruje spokojnosť.

„Sezónu by som rozdelil na dve časti - prvá pred zámorskými majstrovstvami sveta do 20 rokov a druhá po nich. Myslím si, že sa mi viac darilo po návrate z Kanady. Hral som oveľa lepšie, od trénerov som dostával aj viac priestoru,“ hovorí.

Ako dodal, dôvodom jeho zlepšených výkonov môže byť práve turnaj v Edmontone. „Nadobudol som tam väčšie herné sebavedomie, keďže som hral aj proti hráčom, ktorí už tento rok pôsobia v NHL. To mi dodalo na sebadôvere.“

Konštantne so stúpajúcou minutážou v stretnutiach rástla aj dôvera trénerov, ktorí ho nasadzovali aj na presilové hry. Samotný Šimon priznáva, že toto nečakal. „Pred sezónou som si vytýčil cieľ, a síce byť stabilným hráčom prvého tímu, takže toto považujem za cenné plus,“ hovorí.

Talentovaný bek v súboji proti Slovanu.
Talentovaný bek v súboji proti Slovanu. Foto: Facebook/HK Nitra
 

V obrannej dvojici sa striedal po boku dvoch veľmi skúsených harcovníkov - 40-ročného Branislava Mezeia so skúsenosťami z NHL a Ivana Švarného, účastníka štyroch MS.

„Snažím sa získavať od nich čo najviac. Po striedaní rozoberáme situácie, hovoríme si, čo sme ako obranná dvojica mohli spraviť lepšie. Keď vidia niečo, v čom by som sa mohol zlepšiť v striedaniach alebo na tréningu, snažia sa mi poradiť,“ priblížil Nemec.

Ten sa v novembri proti Michalovciam dočkal pamätného okamihu. Podarilo sa mu streliť premiérový gól v najvyššej lige. „Keď si však spätne vybavím celý ročník, vydarených zápasov bolo asi viac,“ priznal. Medzi ne určite patrí januárový proti Miškovcu, kde si na konto pripísal tri body za gól a dve asistencie.

Premiérový gól Šimona Nemca v Tipos extralige


Zdroj: YouTube/Tipos extraliga

Lepší ako Černák, podobný Višňovskému

Aj tento výkon mu dopomohol v méte 19 bodov. Ide o vôbec najvyššie číslo takto mladého obrancu v histórii našej ligy. Dokonca prekonal aj Erika Černáka, ktorý stabilne nastupuje v Tampe. Viacerí v ňom dokonca vidia najtalentovanejšieho ofenzívneho obrancu od čias Ľubomíra Višňovského.

Nemec sa netají tým, že mu to lichotí. „Nie každý sa dočká takejto pocty. Som rád za takéto prirovnania. Je to pre mňa veľká motivácia a snaha byť ešte lepším,“ povedal odhodlane rodák z Liptovského Mikuláša.

Mladík strieľa na bránu v dueli proti Miškovcu.
Mladík strieľa na bránu v dueli proti Miškovcu. Foto: Facebook/HK Nitra
 

Doma bol nechcený

Možno by jeho kariéra nebola taká priamočiara, ak by sa v lete 2019 nerozhodol pre odchod z klubu svojho rodiska. Cítil však, že iná možnosť nebola.

„Najviac ma ku koncu v Mikuláši viedol asi fakt, že tam o mňa nemali záujem, čo bolo pre mňa prekvapením. Z Nitry som však evidoval veľký záujem, čo ma tešilo. Vôbec tento krok neľutujem,“ uviedol.

Povinnosti nováčika

Za dva roky pod Zoborom sa musel vyrovnať aj s úlohami, aké už tradične prischnú „zelenáčom“.

„Keďže som stále najmladším hráčom, ktorý pravidelne nastupuje v tíme, zostali mi povinnosti ako zbieranie pukov po tréningu a upratovanie autobusu po výjazdoch,“ hovorí s dôvetkom, že to berie ako úplnú samozrejmosť. „Takto to v hokejovej hierarchii funguje, žiadny mladík sa na to nemôže sťažovať.“

Príležitosť zabojovať o seniorské MS

Čo sa však vymyká normálu, je fakt, aby takýto mladý hokejista dostal šancu zabojovať o seniorské MS. Asistent generálneho manažéra pri reprezentácii Oto Haščák sa vyjadril, že by ho chcel vidieť v príprave pred blížiacim sa šampionátom.

Šimon Nemec pred prípravným zápasom SR 18 proti českým rovesníkom.
Šimon Nemec pred prípravným zápasom SR 18 proti českým rovesníkom. Foto: Jakub Homoľa
 

Ako nám Nemec potvrdil, naozaj sa tak stane. „Áno, malo by k tomu dôjsť. Predtým však ešte nastúpim za reprezentáciu do 20 rokov v príprave proti Česku. Následne by som sa mal zapojiť do prípravy seniorskej reprezentácie.“

Aj to svedčí o jeho nesmiernej dávke talentu. Skromný mladík však dopĺňa, že pozvánke nevďačí len pre svoje výkony. „Naša najvyššia súťaž je na veľmi dobrej úrovni, bolo to vidno aj na MSJ, kde sa predstavilo viacero hráčov z našej ligy a vôbec sa na turnaji nestratili.“

Snaha splatiť dlh

Zrejme aj kvalita našej najvyššej súťaže ho primäla k vážnemu rozhodnutiu - zostať na domácej hokejovej scéne aj nasledujúcu, preňho draftovú sezónu. „Pravdepodobne by som mal zostať, ak sa nič závažné neudeje. Momentálne ma presun do zahraničia, aj vzhľadom na pandemickú situáciu, neláka,“ priznáva.

Jeho rozhodnutie určite zarmúti predstaviteľov viacerých zámorských juniorských klubov, ktorí v ňom videli cenný artikel. V aprílovom rebríčku Medzinárodnej skautingovej agentúry (ISS) pre CHL draft do top juniorských líg totiž v rámci všetkých Európanov figuruje na štvrtej priečke.

Šimon Nemec na archívnej snímke zo septembra 2019.
Šimon Nemec na archívnej snímke zo septembra 2019. Foto: Facebook/HK Nitra
 

Z jeho slov však cítiť rozhodnosť. „Myslím si, že ani tento renking môj názor neovplyvní. Verím, že v nasledujúcej sezóne dostanem od nitrianskych trénerov ešte viac priestoru,“ nádeja sa ofenzívne ladený bek, ktorý v súvislosti so zotrvaním na Slovensku vidí ďalší zmysel.

„Svojím zotrvaním by som sa chcel Nitre odvďačiť za to, že mi ako veľmi mladému dali šancu. Neviem si predstaviť, že by ma v 15 rokoch postavil nejaký iný tím, obzvlášť rok po tom, ako Nitra dokráčala až do finále play off,“ skonštatoval.

Veľmi pozitívne vyhliadky do draftu 2022

Už v čase jeho debutu v Tipos extralige sa o ňom hovorilo ako o mimoriadnom talente, veď špecializovaná stránka Eliteprospects ho zaradila medzi top nádeje draftu do NHL pre rok 2022.

Uznávaný novinár Scott Wheeler z portálu The Athletic zašiel ešte ďalej. Vo svojej prvej predpovedi smerom k spomenutému draftu Nemca označil ako kandidáta na umiestnenie do TOP 10. Nemec sa však k tomu stavia realisticky.

„V prvom rade je to motivácia trénovať a makať ešte viac. Určite ma to teší, avšak je to ešte ďaleko a dovtedy sa môže stať všeličo.“

Pozitíva a slabé stránky

Odborníci si na ňom najviac cenia skvelé myslenie na ľade, on sám za svoj veľký benefit považuje nečakanú prihrávku. K lepšiemu postaveniu na drafte by ho mohlo posunúť, ak by zapracoval na svojom najväčšom nedostatku.

„Jednoznačne sa musím zlepšiť v korčuľovaní, prvé tri-štyri kroky mám slabšie. Som však presvedčený, že ak sa mi to podarí, pomôže mi to aj v preddraftových rebríčkoch,“ uzavrel.

Profil Šimona Nemca.
Profil Šimona Nemca. Foto: Facebook/HK Nitra
 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Hokej