20. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Zmluvu s tímom NHL podpísal na pumpe. Po mnohých reštartoch kariéry bojuje niekdajší talent o MS

Hoci má len 28 rokov, vyskúšal si už pôsobenie na troch kontinentoch, hrozil mu koniec a ako tínedžer si podal ruku s obrovskou legendou.

Marek Tvrdoň.
Marek Tvrdoň. Foto: Facebook/HK Nitra

Patril k niekdajším veľkým talentom slovenského hokeja, v najvyššej slovenskej súťaži debutoval v novembri 2009 ako 16-ročný v drese rodnej Nitry. Dokonca ho v tom čase prirovnávali k vtedajšej superhviezde Mariánovi Gáboríkovi.

Hoci mal všetky predpoklady na to, aby sa stal hráčom NHL, zatiaľ sa tak nestalo. Kariéra Marka Tvrdoňa sa totiž uberá kadejakými chodníčkami.

Ako 28-ročný už má za sebou pôsobenia v Severnej Amerike, Európe i v Ázii a najnovšie, aj vďaka náhode, zabojuje o miestenku na tohtoročnom šampionáte v Lotyšsku.

Zranenie ho z draftu nevyradilo

Po tom, ako sa objavil v najvyššej seniorskej súťaži, sa rozhodol pre odchod do kanadskej juniorskej WHL. V drese Vancouveru Giants však stihol v ročníku 2010/2011 odohrať iba 12 zápasov, keď ho vyradilo zranené rameno.

Ani to však neodradilo skautov NHL, ktorí ho mali poznačeného v súvislosti s draftom 2011. Vo štvrtom kole z celkovej 115. pozície po ňom siahol Detroit Red Wings.

Marek Tvrdoň na archívnej snímke počas pôsobenia v juniorke.
Marek Tvrdoň na archívnej snímke počas pôsobenia v juniorke. Foto: Profimedia.sk
 

Pozdrav do neba

V nasledujúcej sezóne 2011/2012 sa mu zranenia vyhýbali, a tak mohol naplno predviesť svoje nadanie. So 74 bodmi v 60 zápasoch bol druhým najproduktívnejším hráčom tímu.

V úvode sezóny si okrem výborných výkonov vyslúžil pozornosť zámorských médií aj z iného dôvodu. V otváracom zápase sezóny skóroval proti Victorii. Po góle sa pozrel hore a rukami ukázal, že presný zásah putuje do neba.

„V šatni som chlapcom povedal, že keď strelím gól, venujem ho Paľovi Demitrovi. Vždy som ho veľmi obdivoval, spoluhráči vedeli, že to mám pripravené. Keď sa ich novinári pýtali, pre koho bol ten gól vlastne venovaný, tak im všetko vysvetlili,“ vysvetlil na margo tragédie, od ktorej v septembri uplynie už neuveriteľných desať rokov.


Zdroj: YouTube/kristiantrencin

Trofej mu odovzdala legenda

Jeho skvelé čísla v bodovaní mu stačili na to, aby ho v klube vyhlásili za najlepšieho nováčika sezóny. V tejto súvislosti sa s ním spája aj jeden závideniahodný moment. Trofej mu totiž prišiel odovzdať Gordie Howe, jedna z najväčších legiend NHL, ktorá už, žiaľ, nie je medzi nami. V tomto prípade ide o ďalšiu zaujímavosť.

Zdroj: Twitter/Vancouver Giants

Mr. Hockey, ako znela jeho prezývka, bol v tom časom spolumajiteľom Vancouveru. „Keďže hrával za Detroit a mňa práve Red Wings draftovali, odfotili sme sa spolu. Bol to pre mňa obrovský zážitok, pretože mi aj potriasol ruku a zaželal veľa úspechov do ďalšej kariéry,“ skonštatoval v tom čase 19-ročný Tvrdoň, ktorý sa v tej sezóne prvý a poslednýkrát predstavil aj na MS do 20 rokov.

Podpis na pumpe

Jeho brilantný ročník zaujal aj vedenie Detroitu, ktoré s ním pred novou sezónou podpísalo trojročný nováčikovský kontrakt. „Tvrdoň je veľký, silný krídelník so skvelými rukami, podobný typ ako jeho krajan Marián Hossa. Okrem toho má skvelé ofenzívne nadanie,“ povedal v tom čase regionálny skaut "červených krídel“ Dan Swallows.

Podpis zmluvy s tímom z najlepšej ligy sveta sa však neuskutočnil v žiari reflektorov a pred zrakom húfu novinárov. „Sedel som večer doma a zrazu mi zazvonil telefón. Volal agent a oznámil mi, aby som prišiel na pumpu, že mi niečo priniesol. Prišiel som na miesto, ukázal mi dokument a bol to nováčikovský kontrakt s Detroitom. Tam som ho aj podpísal,“ povedal vtedy Tvrdoň.

Hrozba definitívneho konca

Keď sa zdalo, že jeho kariéra bude mať už len stúpajúcu krivku, prišiel šok. V novembri 2012, po odohratí iba 18 zápasov, v ktorých zaznamenal 22 bodov, mu lekári oznámili, že si súťažne už možno nikdy nebude môcť obuť korčule. Za všetkým bola nepríjemná infekcia.

„Marek mal malú zrazeninu, ktorá bola izolovaná v jednej žile na ľavom ramene. Tá bola následne rýchlo a úplne rozpustená,“ priblížil vtedajší generálny manažér mužstva Scott Bonner. Tvrdoňa v posledný novembrový deň operovali a následne trávil čas rekonvalescencie doma v Nitre.

„Veľmi som sa zľakol, keď mi lekár povedal, že možno už nikdy nebudem hrať hokej. V Detroite mali strach, môj agent mal strach,“ priznal vtedy pre Vancouver Sun Tvrdoň s opisom, ako to všetko začalo.

„Pred tréningom na nedeľňajší zápas som cítil, že mám akési ťažké rameno. Tak som to ukázal lekárovi a on mi povedal, že nemôžem hrať. V pondelok ráno som musel ísť na vyšetrenie, tam urobili niekoľko testov a následne ma presunuli do nemocnice vo Vancouveri.“

Koniec s Detroitom, neúspech v KHL

V nasledujúcich dvoch sezónach pendloval medzi farmou AHL a ešte nižšou ECHL. Tam začal aj tretí ročník, tesne pred Vianocami 2015 s ním však Detroit rozviazal zmluvu.

„Mrzí ma, že mi to v Detroite nevyšlo. Bol to môj sen zahrať si aspoň pár zápasov v NHL, ale už s tým nič nenarobím. Kariéra sa mi však nekončí, mám ju stále pred sebou,“ povedal vtedy Tvrdoň, ktorý sa upísal bratislavskému Slovanu, v tom čase hrajúcemu nadnárodnú KHL. V drese „belasých“ však odohral len štyri zápasy...

Marek Tvrdoň v drese Slovana Bratislava.
Marek Tvrdoň v drese Slovana Bratislava. Foto: TASR
 

Pomocnú ruku odmietol

V lete 2016 sa vrátil do zámorskej ECHL, následne mu chcela pomôcť rodná Nitra. Hoci herne nesklamal, pred začiatkom sezóny 2017/2018 si musel hľadať nový klub. Vedenie tímu spod Zobora ho totiž vyradilo z kádra.

„Podali sme mu v minulej sezóne pomocnú ruku. Ako odchovancovi sme mu chceli pomôcť v naštartovaní kariéry. Avšak opakované nedodržiavanie životosprávy je už ďalej nezlučiteľné s pôsobením v našom tíme,“ povedal vtedajší tréner Andrej Kmeč.

Putovanie po svete

Odvtedy, v priebehu iba troch sezón, sa v jeho hokejovej kariére spustil hotový kolotoč. Od Škótska putoval do Žiliny, odtiaľ do Kazachstanu.

Iba po štyroch dueloch sa presunul do rakúskeho Klagenfurtu, následne sa vrátil na Britské ostrovy, až skončil v poľskom Krakove.

V roku 2019 zamieril do ruskej nižšej súťaže, po siedmich dueloch však opäť nabral smer Krakov.

Poučený sa vrátil domov

Keď sa zdalo, že Marek Tvrdoň definitívne odíde do zabudnutia, prišla šanca, aká sa neodmieta - ďalšia šanca nakopnúť svoju kariéru v rodnom meste.

„Riešil som aj návrat do Krakova, ale rozhodol som sa vrátiť domov, do silnejšej ligy. Bol som v kontakte s manažérom Tomášom Chrenkom, ako i chlapcami Tomáš Hrnkom a Markom Slovákom. Zhodli sme sa, že spravíme dobrú partiu. Chceme do Nitry priniesť čo najviac divákov a vrátiť tam, kam bola,“ povedal pred touto sezónou a prízvukoval, že z chýb sa už poučil.

Pozvánka do reprezentácie, úvahy o konci

Zdá sa, že sa nemýlil, veď čísla hovoria jasne. V 50 zápasoch pozbieral 54 bodov a stal sa tak najproduktívnejším hráčom tímu trénera Stavjaňu.

Jeho obrodenie neušlo pozornosti reprezentačných trénerov, ktorí ho povolali do prípravy pred MS. Stalo sa tak po tom, ako sa zranil jeho klubový spoluhráč Andrej Šťastný.

Marek Tvrdoň (druhý zľava) osolavuje gól so spoluhráčki z Nitry.
Marek Tvrdoň (druhý zľava) osolavuje gól so spoluhráčki z Nitry. Foto: TASR
 

Nič to nemení na fakte, že Marek Tvrdoň má za sebou najlepšiu sezónu v kariére. Ako však priznal, nechýbalo veľa a s hokejom by bol skončil.

„Bolo to pred dvoma rokmi, keď som bol v štyroch tímoch za sezónu. Prišiel však Krakov - veľmi sa mi tam páčilo, všetko fungovalo a darilo sa nám. Nakoplo ma to,“ vysvetlil.

Nám zostáva veriť, že to tak bude a že, hoc aj s odstupom času, potvrdí, že má talentu na rozdávanie.

Duely slovenskej reprezentácie proti Nemecku v prípravných zápasoch pred svetovým šampionátom v Rige vám prinesieme na TV Dajto v sobotu (24. apríla) o 19.55 hod a v nedeľu (25. apríla) o 15.40.

 


VIAC Z Hokej