22. 04. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Netušil, že trénuje s legendou. Generačný talent nášho hokeja má lepšie čísla ako súčasné hviezdy NHL

V tínedžerskom veku vyvoláva okolo seba nebývalý rozruch.

Počas pôsobenia v Turku.
Počas pôsobenia v Turku. Foto: archív J.s.

Môže dosiahnuť to, čo sa v ére samostatnosti ešte nikomu nepodarilo, a síce prebojovať sa na seniorský svetový šampionát už ako 17-ročný.

Rekordérmi sú o rok starší Marián Hossa (v roku 1997) a Andrej Meszároš (2004), mená, ktoré to dotiahli až do NHL, pričom kluby z profiligy si ich oboch v spomenutých rokoch vybrali v prvom kole draftu.

Podobný osud veštia aj Jurajovi Slafkovskému, ďalšiemu obrovskému talentu v posledných rokoch utrápeného slovenského hokeja.

V tínedžerskom veku vyvoláva okolo seba nebývalý rozruch a ak k tomu doplní aj kvalitné výkony, rázom z toho môže byť prvotriedna senzácia.

Vynikal odmalička

Rodák z Košíc už odmalička prevyšoval svojich rovesníkov. „Od jedenástich rokov, kedy bol v Košiciach prvýkrát ostaršený, sme si hovorili, že by z neho možno mohlo niečo byť. Keď sa to tri roky po sebe opakovalo, začali sme rozmýšľať, či mu má Slovensko čo dať najmä po tréningovej stránke,“ hovorí otec Juraj pre sport.sk .

Slafkovský ešte počas pôsobenia v Košiciach.
Slafkovský ešte počas pôsobenia v Košiciach. Foto: archív J. Š.
 

Juraj junior v sezóne 2017/2018 nastupoval v kategórii do 16 rokov a v 23 zápasoch nazbieral 54 bodov. Košice ho v rovnakej sezóne už ako trinásťročného vyskúšali v kategórii do 18 rokov, kde v osemnástich dueloch mal bilanciu 9+5.

Rakúsko sklamanie, krátky pobyt v Česku

Signály, že nastal čas vydať sa v ústrety novým výzvam, boli jasné. „Viacero ľudí mi hovorilo, že v zahraničí sa hrá lepší hokej, aspoň v tom čase to tak bolo. Chcel som preto vyskúšať, či to je pravda. Taktiež som sa chcel vonku zlepšiť a zistiť niečo nové,“ povedal nám Juraj, ktorý v 14 rokoch odišiel do Rakúska.

V Salzburgu sídli ambiciózna hokejová akadémia, ktorá zgrupuje mladíkov z viacerých okolitých krajín. Zrejme aj to bolo pre neho lákadlom. „Videl som, aké tam majú podmienky, hoci som nie úplne poznal kvalitu súťaže,“ priznal. Po čase pochopil, že nie je pre neho dostačujúca.

Po jedenástich dueloch v kategórii do 18 rokov, v ktorých získal 17 bodov, sa rozhodol pre pôsobenie v Hradci Králové. V Česku sa cítil ako doma, čo dokazoval aj na ľade.

Hoci mal len pätnásť, v o rok staršej kategórii mal v priemere viac ako dva body na zápas. Tréneri ho preto na tri duely povolali aj do tímu do 19 rokov.

Presun do "hokejovej krajiny“

Bolo jasné, že ide o zjav, aký neprichádza pravidelne. Preto keď bola príležitosť opäť sa posunúť vyššie, Juro sa jej chopil. Zamieril teda do Fínska. Z jeho slov vyplýva, že si vybral dobre.

„Fínsko je viac hokejová krajina, a to hovorí za všetko. Profesionalitu je cítiť doslova na každom kroku, platí to aj o štýle hokeja. Hráči sú vyhratejší, mužskejší, lepšie pripravení na prechod k starším,“ priblížil nám.

Pôsobenie vo Fínsku si očividne užíva.
Pôsobenie vo Fínsku si očividne užíva. Foto: archív J.s.
 

Pre hockeyslovakia.sk dodal, že čo sa mu na tamojšom hokeji veľmi páči. „Fíni dávajú do všetkého 110 percent, idú naplno. Čo začnú, to zodpovedne dokončia. Tréningy aj súťaže sú na úrovni, čo je skvelé pre môj hráčsky rozvoj.“

Už v úvode predčil Kakka a vyrovnal sa Ahovi

Prvá sezóna v krajine tisícich jazier (2019/2020) mu vyšla na výbornú. Hoci vekovo spadal do kategórie U16, prakticky celú ju odohral v staršej „osemnástke“, kde si v 39 zápasoch na konto pripísal 52 bodov a „nakukol" aj do tímu do 20 rokov.

Pre zaujímavosť, v súťaži U18 a v rovnakom tíme pôsobil aj Kaapo Kakko, dvojka draftu 2019, v súčasnosti pravidelne hrajúca za New York Rangers.

Fín v rovnakom počte zápasov za TPS Turku U18 nazbieral v ročníku 2016/2017 o päť bodov menej ako Slafkovský. Podobné čísla ako Slovák mali v jeho veku len ďalší top draftovaní hráči - Sebastian Aho z Caroliny alebo Jesse Puljujärvi (Edmonton).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Zmluvu s tímom NHL podpísal na pumpe. Po mnohých reštartoch kariéry bojuje niekdajší talent o MS

Jurovi sa v predošlej sezóne darilo aj na reprezentačnej úrovni. Na Turnaji Vladimíra Dzurillu pre výbery do 18 rokov zaznamenal tri body za dva góly a asistenciu a vyhlásili ho za najlepšieho útočníka, pritom mal v tom čase len 15 rokov.

Nespoznal legendu

Počas svojej prvej sezóny v Škandinávii zažil aj úsmevnú príhodu. Trénoval s členom Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) a ani o tom nevedel.

Juraj Slafkovský na archívnej snímke z augusta 2020.
Juraj Slafkovský na archívnej snímke z augusta 2020. Foto: Jakub Homoľa
 

„Na tréningy na ľade s nami chodil Saku Koivu. Zo začiatku som nevedel, že je to on. Až potom mi chlapci povedali, že je to Saku. Povedal som si wau, je super, že taká legenda chodí na ľad s nami mladými,“ povedal pre kosiceonline.sk robustný útočník, ktorý si na severe Európy musel zvyknúť aj na povinnosti benjamínka.

„Puky po tréningu zbierajú tí, čo prehrajú v nájazdovej súťaži. My mladí musíme do autobusu na výjazdy nosiť reproduktor, futbalovú loptu a ďalšie veci," priblížil pre SME .

Úvaha o návrate rýchlo pominula

Pri debate o súčasnom ročníku však už takú spokojnosť z jeho slov cítiť nie je. Ako tvrdí, mohlo to byť aj lepšie. „Pred touto sezónou som veril, že budem na ľade dostávať viacej šancí, avšak ako sa hovorí - všetko zlé je na niečo dobré,“ uviedol.

Ako jedna z možností, aj vzhľadom na turbulentnú situáciu ohľadom koronavírusu, sa mohol javiť návrat na Slovensko, čo využilo viacero mladých Slovákov.

„Premýšľal som nad tým, potom sme však s agentom usúdili, že odísť v tomto veku počas sezóny by nebol správny krok. V podstate šlo z mojej strany len o chvíľkovú myšlienku,“ povedal Slafkovský.

Covid poriadne naštrbil plány

Pri pohľade na štatistiky svieti pri jeho mene v kolónke zápasov číslo 17. Ako nám vysvetlil, príčin bolo viac.

„Najskôr ma na konci októbra, pred MS juniorov, pribrzdilo zranenie. Po Novom roku, tesne po šampionáte, som bol pozitívne testovaný na covid, takže som bol v karanténe. Po návrate do Fínska aj v našom tíme prepukol koronavírus, takže som bol znovu v karanténe. Nič nevychádzalo tak, ako som plánoval,“ hovorí otvorene.

Juraj Slafkovský na archívnej snímke z augusta 2020.
Juraj Slafkovský na archívnej snímke z augusta 2020. Foto: Jakub Homoľa
 

Predsa len sa však našlo aj jedno pozitívum, a síce že koronavírus ho po zdravotnej stránke takmer neovplyvnil. „Podľa mňa šlo o chybný test, keďže mi nič nebolo a doma som normálne trénoval. Necítil som na sebe ani žiadne príznaky ako dýchavičnosť, strata čuchu alebo chuti,“ domnieva sa.

Vidina pozvánky do seniorského tímu

Možno má predsa len pravdu, veď v tomto kalendárnom roku je v reprezentácii na neudržanie. Pred pár dňami vo dvoch prípravných zápasoch reprezentácie do 20 rokov proti českým rovesníkom nazbieral päť bodov.

„Tieto dva zápasy mi celkom vyšli, aj keď, vždy to môže lepšie a určite sa s tým neuspokojím,“ hovorí odhodlane. Ako spresnil, proti Čechom mu v hlave koloval jasný cieľ. „Po vyjadreniach skauta seniorskej reprezentácie Ota Haščáka nám aj tréneri hovorili, aby sme sa snažili, keďže sa na nás idú pozrieť tréneri z áčka,“ uviedol na margo informácie, že ak presvedčí, dostane príležitosť v kempe mužov pred MS v Lotyšsku.

Napokon k tomu predsa len došlo. „Po druhom zápase s Čechmi si nás zavolal pán Haščák a povedal nám, že sa presúvame do kabíny A-tímu a že od nedele (18.4.) pokračujeme s tímom,“ priblížil moment, keď sa dozvedel o povolaní do kempu kouča Ramsayho.

Premiéra ako zo sna

Ako priznal, už toto je pre neho veľká česť. „Všetko, čo bude po tomto, beriem ako bonus. Ani vo sne by mi nenapadlo, že tu budem a že budem mať šancu zabojovať o mužský šampionát,“ netají nadšenie Slafkovský.

A ten bonus veruže prišiel. Pri svojom stredajšom (21.4.) debute za seniorskú reprezentáciu rozhodol o víťazstve nad Lotyšskom.

"Som veľmi šťastný. Najskôr som neveril vlastným očiam, s odstupom času som však pochopil, že to je naozaj tak. Bol to môj prvý zápas medzi mužmi, bola to veľká zmena,“ opísal nám svoje pocity po zápase.

Zdroj: Twitter/Mato Deraj

Okrem toho ukázal aj veľkú dávku talentu a odvahy.

Zdroj: Twitter/Steven Ellis

Ďalší top adept pre draft

Tento historický míľnik by z dlhodobého hľadiska mohol mať pre neho nesmierne veľký význam. Je veľký predpoklad, že si šplhol v očiach zámorských skautov.

Juraja totiž, podobne ako ďalší veľký talent Šimona Nemca , v roku 2022 čaká draft do NHL. Viacerí odborníci ho vidia na prvé kolo, dokonca na veľmi vysoké priečky. On však na takéto méty nemyslí.

„Spokojný budem s akýmkoľvek umiestnením, či by to bolo v top 15 alebo celkovo v 1. kole. Ale rád budem za všetko, najmä nech sa to podarí a budú sa mi vyhýbať zranenia,“ povedal diplomaticky.

Prioritou je mužský hokej

Viacerí slovenskí mladíci v snahe byť na očiach zámorským skautom a klubom preferujú pred svojou draftovou sezónou odchod za veľkú mláku. Či to bude aj Jurajov prípad zatiaľ nevedno.

„Mám ešte na rok zmluvu v Turku, zatiaľ som sa však s vedením o tom, v ktorej kategórii budem pôsobiť, nerozprával. Zrejme sa všetko ukáže až po reprezentačných povinnostiach,“ dodal.

Moment z juniorských MS 2021 proti USA

Zdroj: Twitter/Filip Kalatnik

Spojenie Slafkovský a top priečky draftu platia aj v druhom prípade. V aprílovom vydaní rebríčka CHL draftu do zámorských líg totiž figuruje spomedzi všetkých Európanov na druhom mieste.

„Samozrejme, vždy je tu možnosť ísť do zámorskej juniorky, rád by som však zostal hrať v Európe medzi mužmi, ak by sa to podarilo. Chcel by som sa posunúť týmto smerom,“ zdôvodnil.

Na to, aby sa tak stalo už v nasledujúcej sezóne, však bude musieť zlepšiť niektoré aspekty svojej hry. „Myslím si, že najmä rýchlosť, na ktorej však treba stále pracovať. Taktiež musím popracovať na hre bez puku, či už v obrannom alebo útočnom pásme,“ ozrejmil silovo stavaný forvard.

Top momenty jeho hry


Zdroj: YouTube/Puck Prospect

Ten sa podľa svojich slov vyžíva v súbojoch pri mantineli a obdivuje Austona Matthewsa z Toronta.

Slafkovský za svoj veľký benefit považuje aj ťah na bránku. Ten mu rozhodne nechýba ani na jeho kariérnej ceste.

Ostatne, veď prekonal štatistiky terajších viacerých popredných hráčov NHL a minimálne v dueli proti Lotyšom ukázal, že ide o, na slovenské pomery, generačný talent. Postačí to na nomináciu na MS?

Duely slovenskej reprezentácie proti Nemecku v prípravných zápasoch pred svetovým šampionátom v Rige vám prinesieme na TV Dajto v sobotu (24. apríla) o 19.55 hod a v nedeľu (25. apríla) o 15.40.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Hokej