09. 05. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Neviem, či ma protihráči chceli zraniť alebo zabiť, hovorí objav našej ligy. Len krok ho delí od MS

Počas pôsobenia v zámorí mal aj hviezdneho spoluhráča a na vlastné oči videl superhviezdu Connora McDavida.

Martin Faško-Rudáš.
Martin Faško-Rudáš. Foto: TASR

Do prípravy pred blížiacimi sa MS v Lotyšsku sa zapojil medzi ako vôbec prvými hráčmi a, úprimne, tomu, že sa v tíme udrží aj po mesiaci, mnohí neverili.

Stále iba 20-ročný Martin Faško-Rudáš je však v tíme kouča Craiga Ramsayho doteraz a už mu veľa nechýba na to, aby sa po vôbec prvej sezóne medzi mužmi prebojoval aj na šampionát.

Takýto posun nečakal

„Pravdupovediac som vôbec neočakával, že sa dostanem až takto ďaleko. V každom tréningu i v zápase sa však vždy snažím dávať zo seba maximum, takže možno sa mi tvrdá práca takto zúročila," uviedol.

Slovenská hokejová reprezentácia v príprave pred tohtoročným šampionátom odohrala osem duelov, Faško-Rudáš nechýbal ani v jednom. V zápase číslo šesť proti Rakúsku získal dve asistencie, v poslednom proti Česku sa mu aj podarilo streliť gól.

Skromný mladík si však veľmi dobre uvedomuje, že ho ešte čaká veľa roboty, a preto hoci sa môžu zdať MS pomerne blízko, on to vidí inak.

„Pre mňa je Lotyšsko stále ako ďaleká méta. Zrejme ešte príde do tímu viacero hráčov, takže situácia bude náročnejšia. Verím však, že kvalitnými výkonmi si napokon miestenku vybojujem," skonštatoval.

Slovák Martin Faško-Rudáš (vpravo) a Lotyš Renars Krastenbergs v zápase v rámci prípravy na MS 2021.
Slovák Martin Faško-Rudáš (vpravo) a Lotyš Renars Krastenbergs v zápase v rámci prípravy na MS 2021. Foto: TASR
 

Znamenitá sezóna mohla skončiť inak

Pozvánka do najcennejšieho dresu mu prišla po vydarenej sezóne v Banskej Bystrici, kde sa stal s 38 bodmi druhým najproduktívnejším hráčom tímu v základnej časti.

Nadmieru mu vyšiel marcový zápas proti Trenčínu, v ktorom zaknihoval päť bodov. Pri takýchto výnimočných zápisoch je nepísaným pravidlom, že šťastlivec musí zaplatiť do klubovej kasy. „Našťastie som neplatil nič, keďže som nestrelil hetrik," povedal s úsmevom.

Ten mu nezmizol ani pri hodnotení svojich predsezónnych cieľov, hoci, ako vysvetlil, všetko mohlo byť inak. „Musím priznať, že spočiatku som mal iné ciele. Pôvodne som sa mal vrátiť do zámorskej juniorskej súťaže WHL, všetko však skomplikovala pandémia. Najskôr začiatok ligy presunuli na december, potom na marec," ozrejmil.

Napokon sa s agentom rozhodli, že najlepšie pre neho bude, ak zostane v Bystrici. „Dnes môžem povedať, že upravené ciele sa mi splnili. Na jednej strane ma mrzí, že sa WHL nezačala, musel som to však brať ako realitu. Bystrica bola pre mňa super alternatívou," netají nadšenie Faško-Rudáš, jeden z najmladších členov tímu spod Urpína, za čo mu ako zelenáčovi prischli rutinné záležitosti.

„Ani mňa neobišli povinnosti mladých, a tak som musel upratovať šatňu a zbierať puky, ale nerobil som si z toho ťažkú hlavu," hovorí mladík, ktorý sa narodil a hokejovo začínal v Brezne.

Presun k najlepším

Logicky by sa zdalo, že ako mladý sa následne presunul buď do Banskej Bystrice alebo Zvolena, prípadne do Detvy. On sa však rozhodol inak. Ako 15-ročný odišiel na športové gymnázium do Trenčína. „Keď ma z Dukly kontaktovali, nebolo čo riešiť. Majú na Slovensku najlepšiu prácu s mládežou, takže pre mňa to bola jasná voľba," povedal odhodlane držiteľ viacerých mládežníckych titulov, ktoré pod Čákovým hradom získal.

Nakoľko naše zemepisné šírky už boli pre jeho ďalší rozvoj primalé, po troch rokoch v Trenčíne a dočasnom pôsobení v projekte reprezentačnej osemnástky odišiel do zámorskej WHL.

Hviezdny spoluhráč a superrýchly hetrik

Hneď v prvom ročníku v tíme Everett Silvertips mal dnes už známeho spoluhráča. V tíme totiž pôsobil aj gólman Carter Hart, ktorý je už stabilnou súčasťou Philadelphie. „Je to veľmi vtipný chalan, ktorý mi vždy so všetkým ochotne pomohol. Aj vďaka nemu som si ľahšie zvykol na tamojší život. Mám s ním aj jednu veľmi komickú príhodu, tá však nie je možná publikovania," priznal.

Počas svojej poslednej sezóny medzi juniormi (2019/2020) sa zviditeľnil v drese Saskatoonu. V januári minulého roka totiž strelil hetrik už za 140 sekúnd. „Keďže sme v tom zápase prehrávali 0:2, potešil ma môj výkon o to viac. Veľmi živo si vybavujem masu šiltoviek, ktoré lietali na ľad bezprostredne po strelení tretieho gólu," loví v pamäti útržky z pôsobenia v Spojených štátoch.


Zdroj: YouTube/Jakub Hrivnak Hockey Slovak

Hviezdy na dosah

V krajine neobmedzených možností sa stretol aj s inými zvykmi, než aké poznáme u nás. „Existujú tam kvázi kluby permanentkárov, ktorí majú väčšie výhody. Občas chodia do šatne, stretávajú sa s hráčmi na viacerých akciách. Vzťah oboch strán sa mi zdal bližší ako je tu," myslí si.

Ako priznal, aj on sám mal pocit bližšieho kontaktu s profesionálmi, najmä z dvoch dôvodov. „Keď som bol ešte v Everette, týždeň s nami trénoval Kevin Bieksa, dlhoročný obranca Vancouveru. Druhý zážitok je ešte cennejší. Raz sme hrali na hlavnom štadióne Edmontonu, taktiež sme aj naživo sledovali zápas Oilers. Videl som hviezdy profiligy, ako sa rozcvičujú, hrajú bago. Medzi nimi, samozrejme, vyčnieval Connor McDavid".

„Zabijem ťa"

Hoci sa jeho hokejový príbeh môže zdať ako prechádzka ružovou záhradou, nie vždy tomu tak bolo. „Počas pôsobenia vo WHL som mal tri otrasy mozgu a doteraz neviem, prečo až toľko, či ma chceli protihráči zraniť alebo zabiť. Bolo to tam naozaj dosť tvrdé, súboje sa veľmi dohrávali. Hráč tam doslova šiel po súperovi s výrazom „zabijem ťa", opisuje skúsenosti z ligy, ktorá sa s mužskou podľa neho nedá porovnať.

„Tu sa hrá najmä už vyspelý hokej, čo mi aj viac vyhovuje, hoci hráči sú oproti tým v juniorke aj skúsenejší. Myslím si však, že som si na to zvykol rýchlo," dodal Faško-Rudáš, ktorý si výbornými výkonmi získal aj prestup do zahraničia.

Z viacerých ponúk vyhral Liberec

V nasledujúcej sezóne ho totiž uvidíme vo farbách Liberca. „Ide o skvelý klub s vynikajúcou históriou, nemal som prečo váhať. Ponúkli mi férovú zmluvu, takže ja som len vďačný," povedal na margo súčasného vicemajstra Česka.

V kádri tigrov sa stretne s dvomi krajanmi - obrancom Mislavom Rosandičom a útočníkom Dávidom Grígerom. S prvým menovaným je na zraze reprezentácie, Grígera z bojov o MS vyradilo zranenie.

Martin Faško-Rudáš.
Martin Faško-Rudáš. Foto: TASR
 

Ako sa nám na záver zdôveril, ponúk po úspešnej sezóne mal viacero. „Okrem Slovenska a z Česka mám od agenta vedomosť, že boli na stole ponuky aj z USA a Švédska," hovorí.

Možno si niekto povie, že prečo pred našimi susedmi neuprednostnil napríklad Švédsko. „Ja sa na to pozerám inak. Mám stále len 20 rokov a chcem napredovať postupnými krokmi, nerád by som si totiž pokazil kariéru zlým rozhodnutím," uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej