18. 05. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Šancu sa mu nebál dať len jeden tím. Po prvej sezóne medzi mužmi si vybojoval angažmán v toplige

Počas pôsobenia v kanadskej juniorke bol jeho spoluhráčom supertalent, ktorý sa už prepracoval do NHL.

Oliver Okuliar počas tréningu na prvom oficiálnom zraze slovenskej hokejovej reprezentácie.
Oliver Okuliar počas tréningu na prvom oficiálnom zraze slovenskej hokejovej reprezentácie. Foto: TASR

Keby mu pred sezónou niekto bol povedal, že v slovenskej Tipos extralige bude patriť k príjemným prekvapeniam a že dostane možnosť bojovať o účasť na svetovom šampionáte, zrejme by tomu neveril ani on sám. Nebyť koronavírusu, zrejme by všetko bolo inak.

Oliver Okuliar má síce len 20 rokov, no výbornými výkonmi zaujal natoľko, že si vybojoval angažmán v kvalitnejšej lige.

So sezónou bez cieľov je spokojný

Trenčiansky rodák svoj prvý kompletný ročník medzi mužmi hodnotí pozitívne. „Myslím si, že mi vyšiel. Bola to náročná sezóna, ale všade vo svete je ťažké presadiť sa medzi mužmi. Som rád, že som to na Slovensku dokázal. Nepovedal by som však, že sa mi už podaril ktovie ako veľký krok,“ hovorí na úvod s dávkou skromnosti.

Zľava Oliver Okuliar z Trenčína a Michal Sersen zo Slovana Bratislava.
Zľava Oliver Okuliar z Trenčína a Michal Sersen zo Slovana Bratislava. Foto: TASR
 

Ako priznal, ciele do sezóny vlastne nemal. „Pravdupovediac, ani som nevedel, kde budem. Postupom času, keď som sa vrátil do Trenčína, som možno chcel viac dosiahnuť s tímom, hoci sme nemali superhviezdy. Musím však upresniť, že charakterovo sme mali asi najsilnejšie mužstvo, každý tvrdo pracoval. Boli sme kabína „makačov“, a aj preto sme podľa mňa poriadne potrápili Michalovce aj bez dvoch kľúčových hráčov Juraja Bezúcha a Marka Hecla. To je asi jediné, čo ma mrzí, že sme sa nedostali do semifinále, pretože šanca na to určite bola,“ hovorí šikovný krídelník.

Do risku šiel len Mikuláš

Ten napokon začal ročník 2020/2021 v Liptovskom Mikuláši. „Túžil som hrať, aj keď len prípravné zápasy. Mikuláš mi dal šancu a možnosť, že ak sa rozbehne sezóna v juniorskej WHL, tak mi umožnia odchod. Bol to asi jediný tím z ligy, ktorý mi veril a mal záujem, za čo sa musím vedeniu klubu poďakovať. Šli do toho risku, že som im po letnej príprave mohol odísť,“ vysvetlil.

Ostatní, ako si myslí, sa zrejme obávali dať mu šancu, ak by nečakane, tesne pred sezónou, musel odísť do Kanady.

Premiérový gól Okuliara v Tipos extralige


Zdroj: YouTube/Tipos extraliga

Ročník však napokon dokončil v drese Trenčína, kde si v 41 dueloch základnej časti na konto pripísal 39 bodov.

Pozvánka do prípravy

Skvelá sezóna mu vyniesla aj pozvánku do prípravy pred MS, kam sa napokon nedostal. Oliver to však neberie tragicky.

„Keď sa pozriem na ten tím pred prípravou, povedal som si, že by som sa tam mohol dostať. Postupne však káder naberal na sile, takže plne akceptujem toto rozhodnutie. Nemôžem povedať jediné krivé slovo, keďže som nezískal ani bod, a práve to odo mňa chceli, čo mi aj povedali. Som rád, že som tie štyri zápasy mohol odohrať,“ priblížil.

Záujem z viacerých strán

Mať takmer bod na zápas v takomto veku sa v našej súťaži nepodarí hocikomu. Niet preto divu, že sa na neho zamerali kluby zo zahraničia.

„Okrem Slovenska sa ozval aj klub z nadnárodnej ICEHL a taktiež aj tímy z Česka a Fínska. Rozhodoval som sa medzi poslednými dvomi krajinami. Napokon zavážila Škandinávia, možno aj preto, že si dávajú veľmi záležať na korčuľovaní,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Okuliar.

Hokejista Dukly Trenčín Oliver Okuliar (uprostred) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu.
Hokejista Dukly Trenčín Oliver Okuliar (uprostred) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu. Foto: TASR
 

Ponuky aj z AHL neprebili Fínsko

Netají sa tým, že v hre bol aj návrat za veľkú mláku. „Počas sezóny boli aj nejaké ponuky z AHL, padlo to však aj na nejasnej situácii ohľadom samotnej súťaže, či a kedy sa rozbehne. Hoci nešlo o žiadne kontrakty s tímom NHL, hovorilo sa o príležitosti hrať na farme a bojovať o svoju šancu,“ spresnil.

Napokon si však vybral fínsku Liigu, kde ho v budúcom ročníku uvidíme v drese tímu SaiPa. „Agenti komunikovali s nejakými tímami, napokon sme sa zhodli, že toto asi bude najlepšie riešenie. Hrali tam Slováci, prichádza tam nový tréner, chcú pracovať s mladými hráčmi, takže z môjho pohľadu to vidím ako správny krok,“ hovorí odhodlane s dôvetkom, že už komunikoval aj s Filipom Krivošíkom, ktorý bude jeho nový spoluhráč.

Hviezdny spoluhráč

Okuliar je odchovancom trenčianskej Dukly, ako 18-ročný následne odišiel do kanadskej juniorskej QMJHL. Ako uviedol, tento krok neľutuje. „Ak by som možno odišiel skôr, nebol by som taký produktívny, ako som bol v slovenských mládežníckych súťažiach, čo by možno malo vplyv zo psychického hľadiska,“ zdôvodnil.

Po roku sa presunul do ďalšej poprednej juniorky - WHL. V drese Lethbridge mal za spoluhráča Dylana Cozensa, ktorý už pôsobí v NHL v drese Buffala.

Dylan Cozens.
Dylan Cozens. Foto: TASR/AP
 

„Bola s ním veľká sranda, ale zároveň bol na seba aj veľmi prísny. Na ľade veľmi dominoval, bol doslova magnetom na body, čo už potvrdzuje aj v profilige. Je to zrejme najlepší center, s akým som kedy hral. Občas si napíšeme, že ako sa má a ako sa mu darí,“ skonštatoval s dôvetkom, že aj práve vďaka nemu sa mu lepšie hralo vo WHL.

Možno sa raz ich cesty opäť spoja, hoci Okuliar nemá ružové okuliare. „Stále tvrdím, že NHL je ešte ďaleko. Každý rok sa však chcem posunúť vpred, čo je pre mňa dôležité. Či to vyjde v profilige alebo v nejakej inej lige sa uvidí,“ uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej