21. 11. 2021 07:00 | NITRA/Robert Ďurkáč

Môže prekonať Gáboríka: Zámorskí skauti nám prezradili, čo si najviac všímajú na Š. Nemcovi

Vo väčšine rebríčkov figuruje na popredných miestach.

Šimon Nemec.
Šimon Nemec. Foto: Profimedia.sk

Nielen pre odbornú, ale aj laickú verejnosť je talentom, aké sa na Slovensku nerodia často. Je momentálne tretím najmladším hráčom histórie (15 rokov, 6 mesiacov a 29 dní), ktorý sa dočkal debutu v najvyššej slovenskej Tipos extralige.

Šimon Nemec sa už v predošlej sezóne naplno etabloval v seniorskom hokeji, pričom v tej aktuálnej patrí medzi najvyťažovanejších hráčov Nitry.

Nabitý rok 2021

Mladík však toho za uplynulý rok stihol dosť aj v najcennejšom drese. Najskôr sa na prelome rokov predstavil na juniorskom svetovom šampionáte, kde sa stal so štyrmi bodmi najproduktívnejším Slovákom.

V máji sa spoločne s ďalším supertalentom Jurajom Slafkovským predstavil na seniorských MS v Lotyšsku, kde obaja účinkovali ako najmladší Slováci v histórii.

Zľava Juraj Slafkovský a Šimon Nemec počas tréningu na MS 2021.
Zľava Juraj Slafkovský a Šimon Nemec počas tréningu na MS 2021. Foto: TASR
 

Cez leto dvojica prispela k poblázneniu Slovenska vďaka spanilej jazde reprezentácie do 18 rokov, ktorá na piešťanskom Hlinka Gretzky Cupe senzačne, premiérovo dokráčala až do finále.

Vzhľadom na veľkú záťaž, klubovú i reprezentačnú, sa realizačný tím A-tímu reprezentácie pred Nemeckým pohárom rozhodol, že dá dvojici Nemec-Slafkovský voľno. Šimon však vystúpenie zverencov kouča Craiga Ramsayho sledoval.

„Proti všetkým súperom predviedli veľmi dobrý výkon. Hrali pekný hokej, aký od nich vyžadoval tréner. Preto to aj skončilo úspechom,“ uviedol pre tvnoviny.sk nádejný bek.

Skvelé umiestnenia aj bez gólu

Nemec v aktuálnej sezóne nazbieral v 17 dueloch deväť bodov, všetky za asistencie. Na premiérový gól v ročníku 2021/2022 a celkovo tretí v Tipos extralige tak stále čaká. Ako však priznal, nervozitu nepociťuje. „Nikdy som nebol strelec. Myslím si však, že čoskoro to už príde. Zatiaľ si z toho ťažkú hlavu nerobím,“ priznáva rodák z Liptovského Mikuláša.

Šimon Nemec v októbrovom dueli proti Banskej Bystrici.
Šimon Nemec v októbrovom dueli proti Banskej Bystrici. Foto: Facebook/HK Nitra
 

Ten sa prakticky už od prvých preddraftových renkingov objavuje medzi top nádejami pre draft do NHL na rok 2022.

V posledných týždňoch postupne vychádza jeden rebríček za druhým, pričom v takmer všetkých mu patrí umiestnenie v elitnej desiatke.

Najnovšie do tohto spektra prispel Craig Button z prestížnej kanadskej televízie TSN. Ten vo svojom druhom renkingu Nemca zaradil na celkové šieste miesto. Teší, že oproti prvému, septembrovému vydaniu si obranca polepšil až o deväť miest.

Nedávno vydal svoj rebríček aj druhý odborník z TSN - Bob McKenzie, ktorý Nemcovi pridelil 11. miesto.

Postavenie Šimona Nemca.
Postavenie Šimona Nemca.
 

Podstatne optimistickejšie vyznieva Šimon Nemec v očiach renomovaného zámorského novinára Scotta Wheelera zo špecializovaného webu The Athletic, ktorý ho zaradil na tretiu priečku.

Iba deň pred druhým rebríčkom Craiga Buttona oznámili renking aj odborníci z redakcie McKeen’s Hockey. Tí tohto ofenzívneho beka zaradili na piate miesto.

V piatich rebríčkoch, ktoré vyšli počas uplynulých 30 dní, sa dokonca umiestnil na druhej pozícii. Takto vysoko doteraz nebol draftovaný žiadny Slovák (najvyššie v roku 2000 ako celkovo tretí v poradí Marián Gáborík). Potešiteľné je, že ako potenciálnu dvojku ho vidia aj v redakcii Future Considerations. Ich renkingy patria medzi najrešpektovanejšie.

Šimon Nemec v dueli Tipos extraligy v Michalovciach.
Šimon Nemec v dueli Tipos extraligy v Michalovciach. Foto: Facebook/HK Dukla Ingema Michalovce
 

Chýry o popredných umiestneniach sa dostali aj k samotnému Nemcovi. „Občas si to všimnem, nedávam však tomu veľkú váhu,“ hovorí cieľ záujmu mnohých skautov tímov NHL, ktorí sa na neho chodia naživo pozerať na slovenské štadióny.

Nemec očami skautov

My sme sa skontaktovali s dvoma z nich. Nakoľko sú obaja zmluvne viazaní tímami z NHL, želajú si zostať v anonymite.

„Šimon hrá s neskutočným prehľadom veterána. Na jeho vek je herne veľmi vyspelý, výborne číta hru a prirodzene sa rozhoduje v rozličných herných situáciách,“ priblížil nám dlhoročný skaut.

Jeho výpočet Nemcových kladných vlastností však nekončí. „Nepanikári pod tlakom, má výborný ‚timing‘, pričom vie, kedy má vyraziť s pukom a kedy ho podržať. Taktiež hrá s veľkým sebavedomím na ofenzívnej modrej, má veľmi kvalitnú ofenzívu, pôsobí sebavedomo a chladnokrvne s pukom,“ priblížil.

V podobnom tóne mladíka ohodnotil aj druhý oslovený skaut. „Je to tvorivý hráč, veľmi rýchly v založení útoku buď nahrávkou, alebo vyvozením puku až do útočného pásma. Šimon je dobrý mobilný korčuliar s dobrým balansom, čo mu umožňuje byť dôrazný v osobných súbojoch pri mantineli alebo pred bránou,“ uviedol pre tvnoviny.sk.

Obaja profesionáli sa však jasne zhodli v tom, čo Šimon ešte musí zlepšiť – defenzívnu hru v obrannom pásme. „Taktiež jeho strela potrebuje väčšiu razanciu, aby bol efektívnejší na presilovke,“ doplnil z tejto dvojice mladší profesionál.

Tieto vlastnosti z neho robia jedného z najlepších obrancov draftu 2022. Skaut mu však vystrúhal ešte väčšiu poklonu: „Je to určite jeden z najtalentovanejších obrancov, aký slovenský hokej vyprodukoval. Výnimočný talent, má v sebe rozvahu a pokoj ako top obrancovia v NHL.“

Na zámorie nemyslí

Nemec už jeden draft za sebou má. V tomto roku si ho do severoamerických juniorských líg vybral tím Cape Breton, hrajúci quebeckú súťaž (QMJHL). Mužstvo sa potáca naspodku tabuľky, a tak by príchod Nemca mohol byť vzpruhou. Všetko je však inak.

Šimon Nemec pred začiatkom nového ročníka Tipos extraligy.
Šimon Nemec pred začiatkom nového ročníka Tipos extraligy. Foto: TASR
 

„S klubom nie som vôbec v žiadnom kontakte a ani na presun do zámoria v tejto chvíli nemyslím,“ uviedol Nemec, ktorý sa už čoskoro predsa len môže predstaviť na klziskách za veľkou mlákou.

O niečo vyše mesiac totiž štartujú majstrovstvá sveta do 20 rokov, kde by Nemec, napriek stále veľmi mladému veku, mal byť jedným z lídrov tímu trénera Ivana Feneša.

„Budem rád, ak by sa to podobalo na Hlinka Gretzky Cup. Ani tu nebudeme mať čo stratiť, na turnaj pôjdeme v pozícii čierneho koňa. Myslím si, že je v našich silách postúpiť minimálne cez štvrťfinále. Ak sa všetci zomkneme, som presvedčený, že môžeme dosiahnuť veľmi pekný úspech,“ uzavrel.

POVEDALI O NEMCOVI:

Tony Ferrari (The Hockey News): Šimon je azda najväčší prirodzený talent medzi obrancami draftu 2022. Prekypuje výbornou pohyblivosťou na všetkých stranách klziska. Keď má puk na hokejke, dokáže súpera zahanbiť buď skvelým klamaním telom, alebo ochotou skúšať veci, o ktorých väčšina hráčov len sníva.

Steven Ellis (The Hockey News): Útočí vo vysokej rýchlosti, pomerne rýchlo sa dokáže rozbehnúť na to, aby sa predral cez obrancov.

Josh Tessler (SmahtScouting): Nemec už dokázal, že vie klamlivo a veľmi mazane prekabátiť forčekujúcich protihráčov. Naláka ich do vlastného pásma, vyšle dlhú prihrávku na spoluhráča a potom vyštartuje dopredu.


VIAC Z Hokej