01. 12. 2021 11:18 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Banská Bystrica ukončila spoluprácu s fínskym trénerom Poikonenom, v hre je príchod Országha

Pod jeho vedením sa zlepšila herná stránka tímu.

Tuukka Poikonen.
Tuukka Poikonen. Foto: TASR

Tuukka Poikonen už nie je tréner hokejistov Banskej Bystrice. Vedenie HC '05 predčasne ukončilo s fínskym koučom spoluprácu. Extraligový klub v stredu takisto oznámil, že po vzájomnej dohode ukončil zmluvu aj s útočníkom Brianom Ihnačákom.

"Baranov" dočasne povedú doterajší Poikonenovi asistenti Ivan Droppa a Tomáš Surový. Tridsaťšesťročný fínsky kormidelník pôsobil pod Urpínom od januára 2021, keď prevzal mužstvo po dnes už nebohom Miroslavovi Chudom.

Pod jeho vedením sa zlepšila herná stránka tímu, z pozície hlavného trénera ho viedol v 42 extraligových stretnutiach, z toho 24 ešte v minulej sezóne.

Bystričania sa však v novembri začali výsledkovo trápiť, v uplynulých siedmich stretnutiach vyhrali iba raz a vyťažili z nich len štyri body.

„Aktuálnu situáciu sme si na vedení klubu zanalyzovali a dospeli k záveru, že je potrebné vyslať signál do kabíny a urobiť nejakú zmenu. Značka HC ´05 si nezaslúži byť v takom postavení, v akom je. Brali sme do úvahy viacero faktorov ovplyvňujúcich výkon mužstva. Na základe nich sme sa rozhodli, že ukončíme po vzájomnej dohode spoluprácu s trénerom Tuukkom Poikonenom a útočníkom Brianom Ihnačákom,“ vysvetlil aktuálne zmeny športový manažér HC '05 Július Koval.

Brian Ihnačák nastúpil v aktuálnom ligovom ročníku v 15 zápasoch, v ktorých si pripísal deväť kanadských bodov (3+6).

„Aj samotný Brian cítil, že to z jeho strany nie je optimálne. Naše cesty sa rozchádzajú korektne, my sa teraz vynasnažíme posilniť mužstvo na poste obrancu,“ dodal Koval.

Rodák z kanadského Toronta reprezentujúci Taliansko prišiel do Banskej Bystrice prvýkrát v januári 2020, v sezóne zaznamenal v 12 stretnutiach 12 bodov (5+7).

Syn Petra Ihnačáka a synovec Miroslava Ihnačáka potom z klubu odišiel a vrátil sa do neho v januári 2021, pár dní pred vymenovaním Poikonena za hlavného trénera.

Prakticky okamžite sa zaradil k oporám omladeného tímu. Pamätný zápas odohral v marci, keď proti Dukle Trenčín (6:3) nazbieral päť bodov (1+4). Celkovo odohral za Bystricu 52 stretnutí, v ktorých získal 51 bodov.

Banskobystrickí hokejisti nehrajú na svojom štadióne extraligové zápasy už vyše rok a pol. Prvý duel po dlhej pauze odohrajú pod Urpínom až v nedeľu 5. decembra bez divákov s Prešovom.

Július Koval potvrdil, že v hľadáčiku je i tréner Vladimír Országh, ktorý na začiatku novembra skončil v Litvínove. „Boli by sme naivní, ak by sme Vlada Országha neoslovili. Je to náš domáci chalan, náš kamarát. Je výborný tréner. Patrí medzi tých trénerov, ktorých sme oslovili.“

Vedenie HC ´05 chce trénerskú otázku v mužstve vyriešiť v čo najkratšom možnom čase: „Či sa to podarí v horizonte týždňa, dvoch alebo troch, na to neviem odpovedať. Nateraz dostali dôveru a príležitosť viesť mužstvo Ivan Droppa s Tomášom Surovým. Obaja si veria, čo náš teší.“

K aktuálnej situácii v tíme sa vyjadril aj dočasný hlavný tréner Ivan Droppa: „Hokej je dynamická hra, dejú sa dynamické veci. Majitelia klubu sa rozhodli, že treba dať mužstvu nový impulz, čo sa aj stalo. Je to príležitosť pre všetkých začať s čistým štítom. Z môjho pohľadu boli posledné nepriaznivé výsledky zhodou okolností. Veľa hráčov sa nám zranilo, mali sme karanténu súvisiacu s covidom. Prehrali sme zápasy, ktoré sme mali vyhrať. My sa teraz vynasnažíme spolu s Tomášom Surovým urobiť maximum pre to, aby sme dôveru vedenia klubu nesklamali, aby sa dostavili výsledky a posnuli sme sa v tabuľke vyššie.“

Banskobystričanom patrí aktuálne v Tipos extralige deviata priečka s 22 bodmi, na šieste miesto zaručujúce účasť v play off strácajú štyri body.


VIAC Z Hokej