26. 04. 2017 11:13 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Keď je hokej naruby: Medzi elitu mieri exotický, zato ambiciózny nováčik

Príčinu treba hľadať v roku 2014.

Fanúšičky hokejového tímu Južnej Kórey.
Fanúšičky hokejového tímu Južnej Kórey. Foto: reprofoto: YouTube/IIHF Worlds 2017

Svoj prvý svetový šampionát odohrali v roku 1994 v C-divízii. Do roku 2001 pendlovali medzi "céčkom" a D-kategóriou a azda nikomu v tých časoch nenapadlo, že by tento výber raz mohol ašpirovať o účasť medzi svetovou elitou.

Je rok 2017 a Južná Kórea reálne poškuľuje nielen po miestenke v A-kategórii pre MS 2018 v Dánsku, ale aj úspechu na budúcoročných zimných olympijských hrách, ktoré sa uskutočnia práve v tejto ázijskej krajine.

Čo stojí za nebývalým progresom Kórei, kde je registrovaných len niečo vyše 2500 hráčov? Príčinu treba hľadať v lete 2014, keď Kórejský zväz ľadového hokeja (KIHA) predstavil svoj ambiciózny program rozvoja hokeja. Za koordinátora angažoval dvojnásobného víťaza Stanley Cupu s Pittsburghom (1991 a 1992). Jim Paek sa okrem toho stal aj koučom seniorskej reprezentácie.

Jim Paek v bitke počas pôsobenia v NHL


Zdroj: YouTube

Rodák zo Soulu hovoril pri nástupe do týchto funkcií veľmi odvážne. "Olympijské hry 2018 sú len časť z práce, ktorú chcem odviesť. Chcem budovať hokej v Kórei už od najmenších detí, ktorých tu je 1400. Bude to cesta na desať, možno aj 20 rokov, ale na jej konci chcem vidieť, že Južná Kórea sa za ten čas stala hokejovou krajinou," povedal niekdajší obranca .

Pre porovnanie, aktuálne počet hokejových mládežníkov vzrástol na južnej časti Kórejského polostrova na 2100. Veľkým dielom tomu akiste dopomohol aj príchod Richarda Parka , dlhoročného hráča z NHL, taktiež rodáka z kórejskej metropoly. Ten sa stal asistentom Paeka a má na starosti aj mládežnícke výbery. Istý čas pomáhal s progresom aj kanadský tréner Spiros Anastas z univerzitnej ligy v Lethbridge.

Kórejčania momentálne hrajú v Kyjeve o postup do majstrovstiev sveta A-kategórie, čo by bolo prvotriednou senzáciou. V úvodných troch dueloch už majú skalp dvoch ašpirantov na postup, Kazachstanu a Maďarska, okrem nich zdolali aj Poľsko. V zostávajúcich dvoch zápasoch im na šokujúci postup stačí nazbierať dva body.

Highlighty duelu s Maďarskom


Zdroj: YouTube/IIHF Worlds 2017

"Verím, že sme urobili obrovský posun. Mentálne sme sa zlepšili, fyzicky sme silnejší a tieto medzinárodné ťažké konfrontácie nás skvele pripravia na Pjončang," skonštatoval lodivod Kórejčanov.

K veľkým výsledkom však dopomohli aj piati naturalizovaní Kanaďania v kórejskom tíme, z nich najznámejší je bek Alex Plante, pätnástka draftu 2007, ktorý pôsobí v tíme Anjang Halla. "Istý čas to trvalo, než som si tu zvykol, ale teraz nemôžem povedať nič zlé, nakoľko sa tu cítim veľmi dobre. Je tu dobrá hokejová komunita s pevnou fanúšikovskou základňou a klub sa o nás veľmi dobre stará," povedal pre web IIHF .

Zdroj: Twitter/IIHF

Fakt, že hokej v Južnej Kórei napreduje, demonštruje aj ženský reprezentačný výber, ktorý vo februári tohto roka prelomil viac ako 20-ročné čakanie na veľkolepé víťazstvo v súťažnom zápase. V ňom Kórejčanky triumfovali 20:0 nad Thajčankami.

My pevne veríme, že pri súčasnej situácii nedôjde k tomu, že o rok medzi svetovou špičkou uvidíme namiesto Slovenska práve tento celok z ďalekej Ázie.


VIAC Z MS 2017