08. 05. 2019 12:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Predražené Košice aj Bratislava: Takto sa menia ceny počas MS

Ľudia na sociálnych sieťach neskrývajú prekvapenie a hnev. Košice sa podľa nich hrajú na Viedeň.

Pohľad na Bratislavu.
Pohľad na Bratislavu. Foto: TASR

Bratislava a Košice už finišujú s prípravami na hokejový šampionát. Mestá opravujú zastávky, regulujú osobnú dopravu, menia sa podmienky parkovania.

Na nával turistov sa pripravili aj hotely, reštaurácie a bary. Miestnych však zmeny nepotešili. Podľa ich slov niektoré bary dvíhajú ceny o desiatky percent.

Ceny po majstrovstvách ostanú podobné

Pozreli sme sa na to, ako sa pohybujú ceny ubytovania v Bratislave a Košiciach na portáloch Booking.com a Airbnb.com. Vyhľadali sme ubytovanie pre štyroch ľudí od 10. do 13. mája, teda počas prvých dňoch šampionátu.

Zámerne sme vyhľadali najnižšie ponuky za ubytovanie , ktoré ale nie sú veľmi vzdialené od centra miest.

Najnižšia cena ubytovania v Košiciach na Booking.com bola 14 eur za noc na jednu osobu. Ďalšie sa pohybovali okolo 16 eur za noc na jednu osobu. Pozreli sme sa aj na to, koľko by sme za rovnaký počet osôb a nocí zaplatili za ubytovanie po majstrovstvách sveta, v polovici júna.

Najnižšia ponuka klesla na 11 eur. Cena okolo 13 eur za noc na osobu je v tomto období štandard.

Rozdiel v cenách ubytovania počas majstrovstiev a po teda taký výrazný nie je. Na Facebooku sa však ľudia sťažovali, že to isté ubytovanie výrazne zdraželo oproti cenám pred majstrovstvami.

Ako sa menili ceny bytov.
Ako sa menili ceny bytov. Foto: Facebook
 

O čo si drahšie je ubytovanie rezervované cez Airbnb. Počas majstrovstiev zaplatí človek na noc 22 až 30 eur pri najnižšej ponuke. Po majstrovstvách sa v Košiciach ubytujete aj za osem eur na noc za osobu, ďalšie lacné ponuky sa pohybujú okolo trinásť eur.

Marek Harbuľák z Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska hovorí, že ceny ubytovania sa vyvíjajú podľa dopytu. Keď je záujem vyšší, zvyšuje sa aj cena. Je to podľa Harbuľáka celkom bežná prax všade na svete a nie len v hoteloch.

"Nástroje yield manažmentu (nastavovanie cien podľa dopytu a správania sa zákazníkov, pozn. red.) začali ako prvé využívať letecké spoločnosti. Používajú ich dnes aj v železničnej doprave, prenájme vozidiel, či v telekomunikačnej sfére," vysvetľuje Harbuľák.

V Bratislave sa ceny dvihli dvojnásobne

V hlavnom meste je ubytovanie už tradične drahšie. Cez Booking.com nájdete v týchto dňoch ubytovanie za 37 až 42 eur v najlacnejšej kategórii. V období po majstrovstvách ubytovanie prudko kleslo. Nájdete si ho aj za 12,5 eura za noc na jednu osobu.

Na Airbnb.com sú ceny aj lacnejšie, napríklad za 22,5 eura na noc za osobu. Po šampionáte sa ubytujete v Bratislave aj do 15 eur za noc na osobu.

Bratislavčan Daniel, ktorý prenajíma byty cez Airbnb vysvetľuje, že Airbnb ponúka systém nastavovania cien podľa dopytu. To znamená, že sa automaticky navyšujú, keď je aj o ubytovanie zvýšený záujem.

"U mňa sa štandardná cena prenájmu v centre mesta zvýšila z 39 eur na noc na 79 eur na noc," hovorí Daniel. Aj on zaznamenal vyšší záujem o byt v tomto období. Celý máj vyplnil rezerváciami už vo februári, prevažne zahraničnými hosťami.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska do cien hotelov nezasahuje. Je to teda na každom hotelierovi, ako si nastaví ceny. Podľa Harbuľáka by však podnikatelia v tejto oblasti mali poznať situáciu na trhu.

"Výsledkom má byť cena, ktorá bude akceptovateľná zákazníkom a ktorú je ochotný zaplatiť. Táto hranica sa nedá nijako špecifikovať, je to individuálne v každom hoteli a závisí to od množstva faktorov, akou je kvalita ponúkanej služby a ďalších služieb v hoteli, lokalizácia hotela a ďalšie," hovorí Harbuľák.

Podľa Harbuľáka je situácia v Bratislave uspokojivá. Každý zákazník si vie vybrať ubytovanie, ktoré mu vyhovuje aj po cenovej aj po kvalitatívnej stránke. V Košiciach je výber o niečo menší, ale zákazníci môžu využiť služby ubytovania aj v širšom okolí.

Košičania sú pohoršení

Ceny hotelov a izieb však nie je to jediné, čo ide tieto dni hore. Košičaňov zaskočili aj cenníky jedál a nápojov v reštauráciách a baroch.

Na Facebooku viacerí písali, že podniky dvihli ceny a dokonca, že niektoré majú dvojaké ceny pre Slovákov a pre cudzincov. Ponúkať vraj majú dva druhy jedálnych a nápojových lístkov - jeden v angličtine a druhý v slovenčine. V tom anglickom majú byť ceny vyššie.

Používateľ Jozef sa obáva, že podniky teraz zdražejú a po majstrovstvách sa nevrátia na pôvodnú cenu.

Košičania sa jasne ohadili voči vysokým cenám
Košičania sa jasne ohadili voči vysokým cenám Foto: Facebook
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z MS 2019