05. 02. 2018 09:58 | PJONGČANG/TASR

MOV zamietol očisteným ruským športovcom štartovať na OH v Pjongčangu

Všetci patrili medzi tých, ktorým Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok kompletne zrušil doživotné olympijské tresty.

Archívna snímka z olympijského mesta Soči, kde boli v roku 2014 ZOH.
Archívna snímka z olympijského mesta Soči, kde boli v roku 2014 ZOH. Foto: TASR/AP

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zamietol štart na ZOH V Pjongčangu trinástim ruským športovcom a dvom trénerom. Všetci patrili medzi tých, ktorým Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok kompletne zrušil doživotné olympijské tresty.

Ruský olympijský výbor (ROV) po verdikte CAS požiadal MOV, aby povolil štart pätnástim ich členom pod olympijskou vlajkou. Implementačná skupina MOV však túto žiadosť odmietla na základe odporúčania revíznej komisie, ktorej šéfuje bývalá francúzska ministerka športu Valerie Fourneyronová.

MOV stále čaká na komplexnú správu z verdiktu CAS a vydal vyhlásenie, podľa ktorého "rozhodnutie CAS nezrušilo podozrenie voči športovcom. Stále existuje veľká nedôvera, či ich môžeme považovať za čistých". Športový riaditeľ Nemeckého olympijského výboru Dirk Schimmelpfennig na margo toho poznamenal, že ho teší, že sa MOV drží svojho rozhodnutia.

Prezident MOV Thomas Bach v nedeľu vyhlásil, že rozhodnutie CAS MOV sklamalo a prekvapilo a dodal, že verdikt neznamená automaticky pozvanie od MOV na hry zimnej olympiády do Pjongčangu. Prezident CAS John Coates reagoval na kritiku Bacha a uviedol, že "športovci majú nárok na dôveru v súdnictvo a procesy na všetkých úrovniach, predovšetkým pred CAS". Coates zároveň dodal, že CAS čo najskôr uverejní odôvodnenie rozhodnutia.

CAS úplne očistil 28 ruských športovcov, ktorým MOV udelil doživotný zákaz pre dopingový škandál. Trinásti z nich ukončili kariéru, zvyšných pätnásť požiadalo o štart na ZOH. Dvaja z nich z pozície trénerov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018