06. 02. 2018 09:10 , článok bol aktualizovaný 06. 02. 2018 11:31 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Zažiaria alebo zhasnú? Týchto 15 tínedžerov by malo patriť medzi ozdoby olympiády

Vybrali sme aj dva hokejové supertalenty.

Ruská krasokorčuliarka Maria Sockovová počas vystúpenia na majstrovstvách Európy.
Ruská krasokorčuliarka Maria Sockovová počas vystúpenia na majstrovstvách Európy. Foto: TASR/AP

Blížiace sa zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu nebudú iba prehliadkou najlepších športovcov planéty, ale aj možnosťou pre mladé hviezdičky, ktoré už čosi dokázali na seniorskej úrovni.

My sme pre vás vybrali pätnásť najväčších talentov zimných športov narodených v roku 1998 a mladších, ktorí by pod piatimi kruhmi mohli nielen ukázať svoj obrovský potenciál, ale aj ho pretaviť do zisku medaily.

Až osem zástupcov má krasokorčuľovanie, traja zástupcovia sú zo snoubordingu, medzi vybratými sú aj dvaja hokejisti, jedna akrobatická lyžiarka a rovnaký počet rýchlokorčuliarov.

Dmitrij Aliev (krasokorčuľovanie, nar. 1. júna 1999, Rusko)

Čerstvý držiteľ striebra z majstrovstiev Európy, ktorý v tomto roku získal aj bronz na národnom šampionáte. V predošlom roku skončil na svetovom šampionáte juniorov druhý, v roku 2016 získal na ZOH mládeže dve medaily.

Dmitrij Aliev (vľavo) so striebrom na ME.
Dmitrij Aliev (vľavo) so striebrom na ME. Foto: TASR/AP
 

Nathan Chen (krasokorčuľovanie, nar. 5. mája 1999, USA)

Potom kórejských predkov je dvojnásobným šampiónom USA, vyhral Grand Prix Final, Turnaj štyroch kontinentov v minulom roku. Chen je prvým a nateraz jediným krasokorčuliarom, ktorý predviedol päť typov skokov - toeloop, Salchov skok, Rittbergerov skok, flip a Lutzov skok.

Gabrielle Dalemanová (krasokorčuľovanie, nar. 13. januára 1998, Kanada)

Minulý rok na MS v Helsinkách získala bronz, k nemu pridala striebro na šampionáte Štyroch kontinentov. Trikrát sa stala šampiónkou Kanady (raz ako juniorka, dvakrát medzi seniorkami).

Jevgenija Medvedevová (krasokorčuľovanie, nar. 19. novembra 1999, Rusko)

Ešte pred dovŕšením dospelosti mala na konte dva tituly majsterky sveta (2016 a 2017), taktiež je dvojnásobnou európskou šampiónkou, rovnako dvakrát vyhrala Grand Prix Final a takisto je majsterkou Ruska. Drží rekord v bodovom maxime v ženskom krátkom programe (80,85).

Vystúpenie Medvedevovej na ME 2018


Zdroj: YouTube/Yarotska

Graham Newberry (krasokorčuľovanie, nar. 7. júna 1998, Veľká Británia)

Americký rodák je britským šampiónom z minulého roka, k tomu dokázal trikrát vyhrať aj juniorské majstrovstvá Veľkej Británie. Na konte má aj tri medaily z medzinárodných súťaží.

Maria Sockovová (krasokorčuľovanie, nar. 12. apríla 2000, Rusko)

V minulom roku získala na Grand Prix Final striebro, rovnaký kov nedávno vybojovala aj na ruskom národnom šampionáte, z ktorého si pred rokom domov odniesla bronz. V roku 2016 dosiahla striebro ako na ZOH mládeže, tak aj juniorskom svetovom šampionáte.

Ruská krasokorčuliarka Maria Sockovová počas vystúpenia na majstrovstvách Európy.
Ruská krasokorčuliarka Maria Sockovová počas vystúpenia na majstrovstvách Európy. Foto: TASR/AP
 

Deniss Vasiljevs (krasokorčuľovanie, nar. 9. augusta 1999, Lotyšsko)

Už ako 16-ročný získal medailu na medzinárodnej súťaži v Tallinne. Je dvojnásobným majstrom Lotyšska, minulý rok na kontinentálnom šampionáte skončil v najlepšej desiatke. Na ZOH mládeže pred dvomi rokmi získal striebro aj bronz.

Alina Zagitovová (krasokorčuľovanie, nar. 18. mája 2002, Rusko)

Len pred pár dňami šokovala celý korčuliarsky svet, veď ako 15-ročná sa stala majsterkou Európy. Keď si k tomu prirátate triumf na národnom ruskom šampionáte aj na Grand Prix Final, ako aj zisk juniorského titulu na MS a triumf na juniorskom Grand Prix Final, javí sa toto dievča ako horúci favorit na olympijský kov.

Zagitovová počas európskeho šampionátu 2018


Zdroj: YouTube/Dany Loo

Chloe Kimová (snoubording, nar. 23. apríla 2000, USA)

Na ZOH Soči pred štyrmi rokmi nemohla štartovať pre svoj nízky vek. Ako 14-ročná vyhrala preteky prestížnych Winter X Games, v šestnástich prekonala rekord, veď mala na konte už tri zlaté medaily. V roku 2016 sa stala prvou Američankou, ktorá získala zlato na ZOH mládeže, doteraz drží rekord za najviac bodov v rámci snoubordingu na tomto podujatí.

Na archívnej snímke americká snoubordistka Chloe Kimová.
Na archívnej snímke americká snoubordistka Chloe Kimová. Foto: TASR/AP
 

Marcus Kleveland (snoubording, nar. 25. apríla 1999, Nórsko)

Špecialista na disciplíny slope style a big air. Minulý rok na Winter X Games získal v prvej spomenutej disciplíne zlato a v big air striebro. Na pretekoch v Miláne v roku 2016 si vybojoval prvenstvo.

Tess Ledeuxová (snoubording, nar. 23. novembra 2001, Francúzsko)

Ako 15-ročná získala na svetovom šampionáte v slope style zlato, pred pár dňami na Winter X Games v Aspene si vybojovala bronzovú medailu.

Francúzska snoubordistka Tess Ledeuxová počas finále big air na Winter X Games.
Francúzska snoubordistka Tess Ledeuxová počas finále big air na Winter X Games. Foto: TASR/AP
 

Čoi Min-jeongová (rýchlokorčuľovanie, nar. 9. septembra 1998, Južná Kórea)

Už ako 16-ročná ovládla celkové hodnotenie Svetového pohára, na konte má už sedem zlatých medailí z majstrovstiev sveta, dovedna na dvoch MS získala až deväť cenných kovov.

Kelly Sildaruová (akrobatické lyžovanie, nar. 17. februára 2002, Estónsko)

Na Winter X Games sa vo veku 13 rokov stala historicky najmladšou víťazkou tohto podujatia, zároveň pre svoju krajinu vybojovala vôbec prvú medailu z tohto podujatia. Okrem triumfu v slope style pridala v Aspene aj striebro v big air.

Sildaruová počas pretekov X Games 2017


Zdroj: YouTube/X Games

Rasmus Dahlin (hokej, nar. 13. apríla 2000, Švédsko)

Dahlinovi akiste istotu olympijskej miestenky pomohola vybojovať aj neúčasť hráčov z NHL, avšak jeho talent je neuveriteľný. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v júni stane draftovou jednotkou. Tento rok sa predstavil aj na juniorskom svetovom šampionáte, kde šiestimi bodmi v siedmich dueloch pomohol svoju výberu k zisku striebra. Vo Frölunde je druhým najproduktívnejším obrancom.

Rasmus Dahlin počas juniorského svetového šampionátu 2018.
Rasmus Dahlin počas juniorského svetového šampionátu 2018. Foto: TASR/AP
 

Miro Heiskanen (hokej, nar. 18. júla 1999, Fínsko)

Fínsky obranca si už vstupným draftom prešiel, v minulom roku si ho celkovo ako tretieho v poradí vybral Dallas. Podobne ako Dahlin aj on si zahral na prelome rokov na MSJ, kde však s Fínskom nijako neoslnil. S 19 bodmi v 25 dueloch je najproduktívnejším obrancom IFK Helsinki.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018