09. 02. 2018 08:00 | PJONGČANG/kc

Všetko, čo potrebujete vedieť pred štartom ZOH 2018 v Pjongčangu

Zimná olympiáda v Ázii. Pre účastníkov boj s aklimatizáciou, pre fanúšikov v Európe ponocovanie a vôbec rozbúraná životospráva.

ZOH 2018 v Pjongčangu.
ZOH 2018 v Pjongčangu. Foto: Profimedia.sk

V juhokórejskom Pjongčangu dnes oficiálne odštartujú XXIII. zimné olympijské hry. Prvý veľký moment hier predstavuje otvárací ceremoniál, ktorý sa začne o 12.00 h nášho času.

V Južnej Kórei sa predstaví rekordný počet športovcov (2952), ako aj krajín (92). Slovensko vyslalo do Pjongčangu 56 športovcov , a počas otvorenia ich privedie na olympijský štadión vlajkonosička Veronika Velez-Zuzulová.

Pre potreby ZOH sú dejiská a športoviská rozdelené na dve hlavné zóny - horský klaster Pjongčang (so športovým centrom Alpensia) a prímorský klaster Kangnung na východnom pobreží ázijskej krajiny. 

Na ZOH 2018 rozdajú 259 medailových súprav

Cenné kovy pre olympiádu v Pjongčangu sú unikátnou mozaikou historického dizajnu krajiny, ktorý vytvoril uznávaný juhokórejský výtvarník Lee Suk-woo.

Inšpirované sú tromi základnými prvkami národného dedičstva - kórejskou abecedou Hangeul, kórejskou tradičnou tkaninou Gapsa, z ktorej je vytvorená stuha a tradičnými domami Hanok, podľa nich sú vytvarované drevené kazety na medaily.

Hry chráni biely tiger Suhorang

Oficiálny maskot XXIII. zimných olympijských hier v Pjongčangu je biely tiger Suhorang.

Biely tiger je spojený s kórejskou kultúrou a mytológiou. Je symbol dôvery, sily a ochrany. Navyše, mnoho obyvateľov krajiny si myslí, že tvar Kórejského polostrova pripomína práve túto mačkovitú šelmu.

Maskot ZOH 2018 biely tiger Suhorang.
Maskot ZOH 2018 biely tiger Suhorang. Foto: shutterstock/Sagase48
 

Jazda proti času a ponocovanie slovenských fanúšikov

Zimná olympiáda v Ázii. Pre účastníkov boj s aklimatizáciou, pre fanúšikov v Európe ponocovanie a vôbec rozbúraná životospráva.

Slovenský televízny divák to má ozaj rozhádzané - alpské lyžovanie v noci a za brieždenia, biatlon napoludnie, medzitým v rôznych časoch hokej.

Kompletný program slovenských športovcov nájdete TU .

Ruská dopingová kauza a "zjednotená" Kórea

Zimným olympijským hrám sa ako celosvetovo významnej udalosti nevyhýbajú problémy, ktoré presahujú hranice športu. Špeciálne na Kórejskom polostrove, kde napätá politická situácia panuje už desaťročia a v mesiacoch pred februárovým podujatím sa ešte vyostrovala.

Situácia sa rozoberala aj na pôde Organizácie spojených národov a úsilie prinieslo svoj výsledok. KĽDR napokon vyšle na ZOH 22 športovcov, ktorí budú na otváracom ceremoniáli v piatok 9. februára pochodovať pod jednotnou vlajkou spoločne s reprezentantmi usporiadateľskej krajiny.

Vzťahy na polostrove vyzerajú byť minimálne na čas športového sviatku pod piatimi kruhmi uzmierené, neznamená to však, že ZOH 2018 nič netrápi. Pred štyrmi rokmi sa ako najväčší problém Soči 2014 zdali byť finančné náklady a následné (ne)využitie športovísk, aby následne prepukla ruská dopingová kauza. Tá výrazne ovplyvnila aj Pjongčang a bude ho ovplyvňovať aj počas blížiacich sa súťažných dní.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018