09. 02. 2018 11:43 , článok bol aktualizovaný 09. 02. 2018 15:00 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč, TASR

FOTO: Otvárací ceremoniál ZOH je minulosťou, pozrite si oblečenia výprav

Nechýba ani slovenský tím.

Veronika Velez-Zuzulová so slovenskou vlajkou na otváracom ceremoniáli ZOH 2018.
Veronika Velez-Zuzulová so slovenskou vlajkou na otváracom ceremoniáli ZOH 2018. Foto: TASR/AP
Ľudia prichádzajú na štadión pred otváracím ceremoniálom ZOH 2018.
Kórejskí fanúšikovia pred otváracím ceremoniálom ZOH 2018.
Členovia výpravy KĽDR mávajú vlajkami pred otváracím ceremoniálom ZOH 2018.

V poradí XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu odštartovali v piatok slávnostným otváracím ceremoniálom. ZOH 2018 oficiálne otvoril o 21.42 miestneho času, t.j. 13.42 SEČ juhokórejský prezident Mun Če-in. Ceremoniál sa niesol v duchu motta "Peace in motion", teda "Mier v pohybe", pričom pripomenul aj bohatú kórejskú kultúru.

V hľadisku Olympijského štadióna v Pjongčangu nechýbali významné osobnosti politického života. Z čestnej lóže sledovali program prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach či prezident Kórejskej republiky Mun Če-in. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 35.000 divákov.

Pestrofarebný program, ktorý sa Kórejčanom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval úderom najstaršieho kórejského zvonu Mieru a pokoja. Váži 750 kilogramov a je vyrobený z ťažkého bronzu. Zároveň sa gong symbolicky ozval aj v ďalších juhokórejských mestách. Po ňom nasledoval krátky ohňostroj. 

Športovci Grécka na otváracom ceremoniáli ZOH 2018.
Športovci Grécka na otváracom ceremoniáli ZOH 2018. Foto: TASR/AP
 

Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou krajinou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo Grécko. V staroveku sa práve pod Akropolou zrodila myšlienka olympijského ducha a symbolicky sa tu uskutočnili v roku 1896 aj prvé novodobé Hry, odvtedy Gréci pochodujú oválom počas ceremoniálu ako prví.

Zvyšok krajín nastúpil podľa kórejskej abecedy hangul, pozostávajúcej z 10 samohlások a 14 spoluhlások. Slovenská ekipa vpochodovala na štadión ako 39. v poradí z 91, o 20.44 miestneho času (12.44 SEČ). Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. V početnom zástupe chýbala napríklad biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sa chcela koncentrovať na sobotňajší šprint na 7,5 km.

Športovci z KĽDR a Južnej Kórei pod spoločnou vlajkou

Zdroj: Twitter/BBC Sport

Na záver za mohutného aplauzu publika vpochodovali na štadión pod jednotnou vlajkou symbolicky športovci z usporiadateľskej Kórejskej republiky a KĽDR. Zástavu spoločne niesli juhokórejský bobista Won Yun-jong a severokóreská hokejistka Hwang Chung-gum.

Dve krajiny, ktoré sú de facto vo vojnovom stave, sa na otváracom ceremoniáli symbolicky spojili už na OH 2000 v Sydney, teraz sa tak historicky prvýkrát stalo aj na ZOH. V Pjongčangu bude štartovať i spoločné kórejské družstvo hokejistiek.

Zdroj: Twitter/Olympics

Organizátori až do poslednej chvíle nechceli prezradiť, ako vytvoria symbolické olympijské kruhy. Napokon prekvapili celý svet, keď kruhy vytvorilo 1218 dronov, ktoré sa vznášali nad olympijskou zjazdovkou. Potom slávnostne vztýčili olympijskú vlajku a zástupcovia športovcov, rozhodcov a trénerov predniesli spoločne olympijskú prísahu.

Premietaný klip ilustroval putovanie olympijského ohňa, celkovo pochodeň nieslo 7500 ľudí. Púť sa uzavrela práve v piatok na Olympijskom štadióne v Pjongčangu. Záverečným členom štafety s olympijským ohňom bola napokon Kim Ju-na. 

Kórejská krasokorčuliarka Kim Juna zapaľuje olympijský oheň na otváracom ceremoniáli ZOH 2018.
Kórejská krasokorčuliarka Kim Juna zapaľuje olympijský oheň na otváracom ceremoniáli ZOH 2018. Foto: TASR/AP
 

Juhokórejská krasokorčuliarka, ktorá pred ôsmimi rokmi vo Vancouveri získala zlato a na ZOH 2014 v Soči striebro, zapálila olympijský oheň unikátnym spôsobom - cez ľad. Rozhorela sa olympijská čaša v tvare mesiaca, kórejského symbolu prosperity.

Na ZOH 2018 by sa malo predstaviť 2952 športovcov z 92 krajín, pričom rozdajú 102 medailových kolekcií. Najpočetnejšiu výpravu majú Spojené štáty americké.

Pred ceremoniálom

Našou vlajkonosičkou bola alpská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. "Je to pre mňa obrovská česť, obrovská radosť. To, že ponesiem vlajku, beriem ako odmenu za celú moju kariéru," povedala legendárna pretekárka.

Športovci a diváci sa museli pripraviť na chladné počasie s teplotami pod bodom mrazu a studený vietor. Ako v stredu informovala Štátna meteorologická agentúra Kórejskej republiky, teploty by sa mali pohybovať od -5 do -2 stupňov Celzia, chladný vietor však zníži pocitovú teplotu pod mínus desať stupňov.

Na ceremoniál cestovali autobusom s našimi športovcami aj hokejistky USA

Zdroj: Twitter/Hillary Knight 


Zdroj: Facebook/Slovenský olympijský tím

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018