19. 02. 2018 19:25 | PJONGČANG/TV Markíza

V Pjongčangu postavili najtmavšiu budovu na svete

Akýsi vesmír na Zemi priťahuje turistov ako magnet.

Najtmavší dom v Pjongčangu.
Najtmavší dom v Pjongčangu. Foto: APTN

Olympijské hry v Pjongčangu nie sú len o športe. V areáli stojí aj netradičnú budovu, ktorá si okamžite získala prívlastok najtmavšia. Jej exteriér je vyrobený zo špeciálneho svetielkujúceho materiálu a pripomína vesmír.

V noci nádherne svieti, cez deň priťahuje magickou čiernotou. Takto vyzerá najtmavšia budova sveta. Je to pavilón jednej automobilovej značky postavený priamo v juhokórejskej olympijskej dedine.

"Čierny exteriér sme vytvorili zámerne. Použili sme špeciálne materiály, ktoré absorbujú energiu a svetlo až na 99 percent. Chceli sme vytvoriť vesmír na zemi, navyše ozdobený hviezdami," povedal o dome manažér firmy, ktorá ho sponzoruje Ilhwan Kim.

A to sa im aj podarilo. Hviezdy tvoria tisícky ledkových svietidiel, ktoré v noci neuveriteľne žiaria. Najtmavšia budova priťahuje turistov ako magnet.

Ešte zaujímavejšia ako zvonka je zvnútra. "Zariadenie pavilónu symbolizuje jednoduchosť a budúcnosť zároveň. Všetky tieto materiály používame aj pri výrobe elektromobilov, ktoré podľa nás už čoskoro pohltia používateľov benzínových či dieslových automobilov. A keď nebudú jazdiť na elektrinu tak potom na vodík. To bude totiž palivo budúcnosti," vysvetlil Kim.

Architekti sa rozhodli vo vnútri pavilónu pre pravý opak čiernej. Všetko je biele. Návštevníci môžu na vlastné oči vidieť, ako napríklad lietajú tisícky svetelných kvapôčok. Stačí vyliať vodu na špeciálny obrovský stôl-

"Každý človek až tu zistí, ako vlastne funguje elektrická energia, ako sa vyrába zo solárnych panelov. V našom pavilóne dokazujeme, že vodík bude mimoriadne dôležitý, pretože ak sa spojí s kyslíkom, vznikne energia potrebná pre pohon áut," dodáva Kim.

Spôsob, akým budova absorbuje energiu priamo súvisí aj s víziou áut budúcnosti. Atómy vodíka vo vnútri reprezentujú stovky lesklých chrómových objektov. Práve vodík je najrozšírenejším prvkom vo vesmíre a pre ľudí na zemi znamená aj jazdu v autách bez akýchkoľvek emisií.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018