20. 02. 2018 19:02 | PJONGČANG/rd

Chcete sa dostať na olympiádu, hoci ste amatér? Táto akrobatická lyžiarka to zvládla

Aspoň má hlavu na učenie, veď vyštudovala dve univerzity.

Maďarská akrobatická lyžiarka Elizabeth Marian Swaneyová počas súťaže na ZOH 2018.
Maďarská akrobatická lyžiarka Elizabeth Marian Swaneyová počas súťaže na ZOH 2018. Foto: TASR/AP

V prípade, ak nemáte dostatok talentu a patričnú výkonnosť a nástojčivo by ste chceli štartovať pod piatimi olympijskými kruhmi, nemusíte zúfať.

Stále máte šancu, že by sa vám váš sen mohol splniť tak, ako to vyšlo akrobatickej lyžiarke Elizabeth Swaneyovej. Príbeh tejto Američanky štartujúcej za maďarské farby je veľmi zaujímavý.

Ako devätnásťročná kandidovala proti legendárnemu Arnoldovi Schwarzeneggerovi na post kalifornského guvernéra. Okrem toho skúšala šťastie v skeletone, reprezentovala Venezuelu v lyžovaní, teraz sa v Pjongčangu predstavila v drese našich južných susedov.

A treba doplniť, že výkon 33-ročnej absolventky univerzít Harvard a Berkley v kvalifikácii na U-rampe ani zďaleka nepatril medzi oslnivé. Swaneyová totiž nepredviedla ani jeden trik.

Jej súperky ponúkli počas dvoch trikov viac otáčok ako ona za celý deň. Elizabeth skončila s veľkou stratou posledná. „Som vážne sklamaná, že sa mi nepodarilo postúpiť. Roky som na to tvrdo drela,“ vyjadrila sa ďalšia „výnimočná“ športovkyňa.

Swaneyovej "jazda"

nnn


Zdroj: YouTube/Reccomended for you

Možno mala na mysli obchádzanie pretekov Svetového pohára, na ktorých by pravdepodobne veľa bodov, potrebných na olympijskú miestenku nezískala. Predsa len po malých kúskoch body získavala.

Najviac sa jej ich podarilo uloviť v decembri v Číne, kde v 15-člennom zoskupení obsadila trinástu priečku, za čo jej na konto pribudlo veľa bodov. Swaneyovej nahralo do kariet, že viacero favoritiek tieto preteky vymenilo za iné.

Najmä vďaka tomu „prenikavému“ úspechu bola olympijská účasť vo vrecku. Svojou účasťou prepísala históriu maďarského olympionizmu, veď sa stala prvou akrobatickou lyžiarkou tejto krajiny štartujúcou na ZOH. Využila aj fakt, že jej starí rodičia pochádzajú odtiaľto.

Športový svet sa na tento paradoxný moment pozerá dvojmo. Zatiaľ čo jedna skupina sa jej smeje, druhá ju odsudzuje a obviňuje z porušenia pravidiel. Navyše sa hovorí o zmene regúl, potrebných na kvalifikovanie sa na najprestížnejšiu športovú udalosť planéty.

„Dokázala som, že nikdy nie je neskoro začať so športom. Verím, že aj takto spropagujem akrobatické lyžovanie v Maďarsku,“ dodala Swaneyová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018