24. 02. 2018 06:49 , článok bol aktualizovaný 24. 02. 2018 07:25 | PJONGČANG/TASR

Ledecká so zlatom aj v snoubordingu, jeden z najkrajších príbehov ZOH je realitou

Pred týždňom šokovala svet nečakaným triumfom v super-G lyžiarok.

Česká snoubordistka Ester Ledecká sa teší zo zlata v paralelnom obrovskom slalome na ZOH 2018.
Česká snoubordistka Ester Ledecká sa teší zo zlata v paralelnom obrovskom slalome na ZOH 2018. Foto: TASR/AP

Česká snoubordistka Ester Ledecká triumfovala na ZOH v Pjongčangu v paralelnom obrovskom slalome, keď vo finále zdolala Nemku Selinu Jörgovú.

Postarala sa tak o historický zápis, stala sa prvou ženou, ktorá na jednej zimnej olympiáde získala zlatú medailu v dvoch rozličných športových odvetviach. Pred týždňom senzačne zvíťazila v super-G.

Bronzovú medailu si v Snehovom parku Phoenix vyjazdila ďalšia Nemka Ramona Theresia Hofmeisterová.

Jej súperka v malom finále Alena Zavarzinová z tímu OŠR v polovici jazdy spadla a prišla o šancu bojovať o pódium.

Ester Ledecká.
Ester Ledecká. Foto: AP Photo/Lee Jin-man
 

Ledecká po šokujúcom triumfe v alpskom lyžovaní v super-G vybojovala v Pjongčangu aj druhú zlatú medailu v disciplíne, v ktorej je kráľovnou.

V paralelnom obrovskom slalome nenašla premožiteľku už v kvalifikácii a následne ani v osemfinále, štvrťfinále, semifinále i finále.

Už tým, že sa ako prvý športovec na ZOH postavila na štart na lyžiach aj snouborde, sa zapísala do histórie. Tento unikát ešte zvýraznila zlatým písmom. 

Ester Ledecká
Ester Ledecká Foto: AP Photo/Kin Cheung
 

Dvadsaťdvaročná "obojživelníčka" v paralelnom OS postupne vyradila obhajkyňu zlata Kummerovú, majsterku sveta v paralelnom slalome Ulbingovú i druhú ženu Svetového pohára Hofmeisterovú.

Vo finálovej jazde viedla od prvých bránok, najprv o 15 stotín, potom o 28 a keď cieľom prešla o takmer pol sekundy skôr ako Jörgová, radosť prepukla naplno.

Ledecká po druhom zlate: "Víťazstvo pre všetkých, ktorí pri mne stoja"

Ledeckou po snoubordovom triumfe lomcovali veľké emócie. "Veľmi som sa v cieli tešila. Bola som šťastná, že sa mi to podarilo. Už po kvalifikačných pretekoch som bola dojatá. Toto moje víťazstvo videli obaja moji rodičia a som veľmi rada, že sem prišla aj moja mama, ktorá sa bojí lietať. Dúfam, že si to tu užila a snáď som jej ten strach z lietania vynahradila. Ďakujem aj môjmu dedkovi, ktorý ma stále podporoval a všetkým fanúšikom. Toto víťazstvo patrí im," vyhlásila mladá Češka, ktorá podľa svojho otca preukazovala svoje predpoklady už ako dieťa a jej úspechy ho neprekvapujú.

"Vždy robila to, čo ju bavilo. Niekto má pocit, že je potrebné deti do niečoho nútiť, my sme ju naopak museli brzdiť. Museli sme sledovať čas, ktorý trávila na tréningu, aby to neprehnala. Skrátka sme sa deťom venovali a podporovali ich v tom, čo ich bavilo," uviedol Janek Ledecký.

Dvadsaťdvaročná pražská rodáčka sa chce aj naďalej venovať dvojkombinácii super-G a snoubording. "Pokiaľ ma to bude baviť, tak sa budem venovať obidvom disciplínam. A verím, že sa tým aj dobre uživím."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018