25. 02. 2018 09:35 , článok bol aktualizovaný 25. 02. 2018 10:02 | PJONGČANG/TASR

Hrdina hokejového turnaja Kovaľčuk po zlatom víťazstve: Medailu venujem otcovi do neba

Útočník Pavel Dacjuk zase povedal, že víťazstvom na olympiáde si splnil svoj posledný sen.

Hokejista z tímu Olympijskí športovci z Ruska Iľja Kovaľčuk.
Hokejista z tímu Olympijskí športovci z Ruska Iľja Kovaľčuk. Foto: TASR/AP Photo/John Locher

Hokejisti výberu Olympijských športovcov z Ruska získali na ZOH v Pjongčangu zlaté medaily. Zverenci trénera Olega Znaroka zvíťazili v nedeľňajšom finále v Hokejovom centre v Kangnungu nad Nemeckom 4:3 po predĺžení.

Po zápase si útočník OŠR Iľja Kovaľčuk prebral cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja. "Je to veľmi drahá medaila, ktorú venujem otcovi do neba. Bol to jeho sen. Ukázalo sa, že to bol náročný turnaj. Náš tréner dal dokopy správny tím, mnohí hráči takýto turnaj hrali po prvý raz. Bolo dôležité, že sme našli sily na vyrovnanie," uviedol.

Útočník Pavel Dacjuk zase povedal, že víťazstvom na olympiáde si splnil svoj posledný sen. Obranca Vjačeslav Vojnov:  "Táto medaila je rovnako cenná, ako keby na turnaji hrali hráči z NHL. Možno to bolo trochu iné, ale emócie sú rovnaké."

Autor "zlatého gólu", útočník Kirill Kaprizov sa poďakoval spoluhráčom. "Som veľmi rád, že Iľja Kovalčuk a Pavel Dacjuk získali olympijské zlato. Môžem hrať na ľade kdekoľvek, Pavel ma naučil veľa vecí," povedal.

Nemecký tréner Marco Sturm aj napriek prehre nešetril chválou na svojich zverencov. "Všetci sme si mysleli, že budeme sledovať finále olympijského turnaja doma z gauča. Ale my sme boli tu. Chlapci privezú domov striebro a mali by byť veľmi hrdí."

Moritz Müller, obranca Nemecka: "Boli sme kúsok od víťazstva, teraz sme smutní a bolí to. Ale my sme sem neprišli ako favorit a to čo sme urobili, je malý zázrak."

David Wolf, hráč Nemecka: "Pred turnajom sme si hovorili, že by bolo dobré uspieť. Ale že získame striebro? Tomu by sme neuverili. Teraz sa môžeme vrátiť domov hrdí."

Na víťazstvo ruských športovcov po zápase reagovali aj zahraničné médiá. Nemecký Bild napríklad napísal, že v krimi dráme boli napokon úspešní Rusi. "Bolesť v nemeckých srdciach utišuje fakt, ako sa hráči vyrovnali s favoritom celého turnaja."

Ruská izvestija zase ďakovala hokejistom. "Vďaka Nikita Gusev, vďaka Kirill Kaprizov. Máme zlato z olympijských hier!"

Przeglad sportowy napísala: "Úžasné predstavenie! Rusi po dlhých rokoch triumfovali na zimnej olympiáde."

Najlepší hráči na jednotlivých postoch: (podľa direktoriátu turnaja):

brankár: Danny aus den Birken (Nem.)
obranca: Vjačeslav Vojnov (OŠR)
útočník: Nikita Gusev (OŠR)

Najužitočnejší hráč (podľa hlasovania novinárov):

Iľja Kovaľčuk (OŠR)

All Star tím (podľa hlasovania novinárov):

Vasilij Košečkin (OŠR) - Maxim Noreau (Kan.), Vjačeslav Vojnov (OŠR) - Eeli Tolvanen (Fín.), Pavel Dacjuk (OŠR), Iľja Kovaľčuk (OŠR)

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018