25. 02. 2018 10:32 | PJONGČANG/TASR

Nórka Björgenová zakončila svoj olympijský príbeh rekordom: Zimné hry úspešnejšieho športovca nemajú

Björgenová si dobehla na "tridsiatke" po svoje rekordné ôsme olympijské zlato.

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa teší po zisku zlatej medaily.
Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa teší po zisku zlatej medaily. Foto: TASR/AP Photo/Dmitri Lovetsky

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu. V pretekoch dominovala časom 1:22:17,6 h s priepastným náskokom 1:49,5 min. pred Kristou Pärmäkoskiovou z Fínska. Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová s odstupom 1:58,9.

Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 min. a obsadila 36. miesto.

Björgenová si dobehla na "tridsiatke" po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najdekorovanejším športovcom v histórii zimných olympiád. Čoskoro 38-ročná Nórka získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi (8-4-3).

O dva bronzy tak predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Björndalena. Posledná súťaž olympijského programu bola vyrovnaná do desiateho kilometra.

Vtedy nastúpila Marit Björgenová, ani jedna konkurentka na jej útok nezareagovala a v priebehu ďalších kilometrov si vytvorila až dvojminútový náskok. Súťaž absolútne ovládla a vo svojich posledných olympijských pretekoch v kariére dominovala.

"Moja posledná olympiáda končí úžasne. Dnes vyšlo všetko perfektne. Bežala som presne podľa mojich predstáv a cítila som sa výborne," citovala Björgenovú agentúra DPA. Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 km na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na 9. mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Procházková bola v cieli spokojná. "Som rada, že som 'tridsiatku' išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018