06. 04. 2021 08:04 , článok bol aktualizovaný 06. 04. 2021 11:33 | SOUL/TASR

Severokórejskí športovci nepôjdu na OH do Tokia, dôvodom sú obavy z pandémie

KĽDR dosiaľ oficiálne neoznámila ani jeden prípad ochorenia COVID-19.

Športovci KĽDR a Južnej Kórey spoločne kráčajú na štadióne počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018.
Športovci KĽDR a Južnej Kórey spoločne kráčajú na štadióne počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018. Foto: TASR/AP

Kórejská ľudovodemokratická republika sa nezúčastní na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu (23. júla až 8. augusta). Národný olympijský výbor o tom rozhodol 25. marca pre obavy o bezpečnosť športovcov v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

K absencii KĽDR sa zatiaľ nevyjadrili predstavitelia izolovanej krajiny ani organizačný výbor podujatia v japonskej metropole. KĽDR dosiaľ oficiálne neoznámila ani jeden prípad ochorenia COVID-19, podľa pozorovateľov sa tam však koronavírus objavil.

„Kórejská ľudovodemokratická republika sa rozhodla nezúčastniť sa na 32. olympijských hrách, aby ochránila svojich športovcov pred globálnou zdravotnou krízou," citovala juhokórejská agentúra Yonhap z oznámenia na webstránke, ktorá informuje o športe u severného suseda.

Medzinárodný olympijský výbor čaká na stanovisko. “Dosiaľ sme nedostali oficiálnu žiadosť o oslobodenie od účasti na OH na základe Olympijskej charty. Nanešťastie, napriek viacerým žiadostiam sa nám nepodarilo spojiť s národným OV KĽDR prostredníctvom telefonickej konferencie, na ktorej by sme diskutovali o situácii," uviedol v utorok hovorca MOV.

Na ZOH 2018 v Pjongčangu hrala spoločná reprezentácia hokejistiek z Kórejskej republiky a KĽDR a pred odložením OH 2020 sa zjednotený tím plánoval aj pre ženský basketbal, ženský pozemný hokej, veslovanie a džudo. Bolo by to prvýkrát, čo by obe krajiny súťažili pod jednou vlajkou v letnej verzii OH.

V roku 2018 sa jednotný tím v ženskom basketbale, veslovaní a kanoistike predstavil na Ázijských hrách v Indonézii, kde získal jednu zlatú a dve bronzové medaily.


VIAC Z OH 2020