13. 07. 2021 06:00 | OTTAWA/jh

Dojčiace športovkyne postavili pred ťažké rozhodnutie: Olympiáda alebo dieťa. Teraz nastal zvrat

Medzinárodný olympijský výbor nakoniec zmenil názor.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Pandémia obrátila na nohy aj svet športu. Pre pandemické opatrenia mali mať pôvodne dojčiace športovkyne zákaz priniesť do Tokia svoje dieťa. Boli by tak bez svojich potomkov štyri týždne a museli by ukončiť dojčiaci proces. Našťastie nastala zmena.

Medzinárodný olympijský výbor oznámil, že dojčiacim matkám umožní priviesť svoje dieťa na olympiádu do Japonska, píše Today.

Jednou zo športovkýň, ktorá iba pred pár mesiacmi porodila, je kanadská basketbalistka Kim Gaucherová. Tá svoje znepokojenia zverejňovala prostredníctvom sociálnej siete Instagram. Olympijský výbor zároveň prosila, aby s ňou mohla pricestovať aj trojmesačná dcéra Sophie.


Postupne ju podporili ďalšie profesionálne športovkyne. Maratónkyňa Aliphine Tuliamuková je matkou štvormesačnej Zoe a na internete sa rovnako vyjadrila, že si nechce vyberať medzi olympiádou a svojou dcérou.

Športovkyne poukazovali na fakt, že na športové podujatie môžu prísť novinári aj sponzori z celého sveta, ale ženy, ktoré sa pretekov zúčastnia, nemôžu priniesť vlastné dieťa, ktoré dojčia. Nakoniec sa organizátori rozhodli, že športovkyniam umožnia prísť s dieťaťom/deťmi a jednou opatrovateľkou alebo partnerom, ktorý bude s dieťaťom pomáhať.


„Som neuveriteľne šťastná a vďačná za všetkých ľudí, ktorí za to bojovali a pomohli,“ uviedla Gaucherová. „Ženský šport sa vyvíja a niekedy trvá trocha času, kým sa všetci dostanú na rovnakú stranu. Som šťastná za toto konečné rozhodnutie. Je to správne a ženy tak môžu v športe napredovať,“ dodala.

Deti budú musieť zostať v súkromnom ubytovaní. Zároveň športovkyne, ktoré dojčia, nemusia ostávať v olympijskej dedine, ale môžu byť so svojimi deťmi.


VIAC Z OH 2020