21. 07. 2021 06:51 | TOKIO/TASR

Na otváracom ceremoniáli našu zástavu ponesú až dvaja športovci

Od tohto roka zmenil Medzinárodný olympijský výbor zaužívanú prax.

Vlajkonosičkou na OH v Riu bola Danka Barteková.
Vlajkonosičkou na OH v Riu bola Danka Barteková. Foto: TASR - Michal Svítok

Vlajkonosičmi slovenskej výpravy na piatkovom otváracom ceremoniáli Hier XXXII. olympiády v Tokiu budú strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková  a vodný slalomár Matej Beňuš. V stredu o tom informoval portál Slovenského olympijského a športového výboru.

Od tohto roka zmenil Medzinárodný olympijský výbor zaužívanú prax a každej výprave dal možnosť vymeniť jedného vlajkonosiča za dvoch - muža a ženu v rámci presadzovania rodovej rovnosti.

Zuzana Rehák Štefečeková.
Zuzana Rehák Štefečeková. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

SOŠV vybral do tejto úlohy dvojicu olympijských medailistov zo šiestich, ktorí budú súťažiť v Tokiu.  je strieborná v trape z OH 2008 v Pekingu aj z OH 2012 v Londýne, Matej Beňuš získal striebro v C1 na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Matej Beňuš
Matej Beňuš
 

Ako informuje olympic.sk, Beňuš, ktorého kvalifikácia v kategórii C1 čaká už túto nedeľu, svoju účasť na otváracom ceremoniáli dlhšie zvažoval, ale napokon sa rozhodol prijať poctu niesť slovenskú zástavu.

Rehák Štefečeková, ktorá začne súťažiť až o tri dni neskôr, ponuku prijala bez váhania. Na predošlých OH napriek vybojovaniu miestenky chýbala, pretože uprednostnila materské povinnosti. Do Tokia prišla už ako dvojnásobná mama a pod piatimi kruhmi sa predstaví znovu po deviatich rokoch.

Strelkyňa Danka Barteková nesie slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli OH v Riu.
Strelkyňa Danka Barteková nesie slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli OH v Riu. Foto: AP
 

Z ďalších štyroch olympijských medailistov v tokijskej výprave je aktuálne v japonskej metropole len strelkyňa Danka Barteková. Bronzová v skeete z OH 2012 niesla slovenskú zástavu na slávnostnom otvorení predchádzajúcich hier v Riu.

Rýchlostní kanoisti Erik Vlček (v striebro z Pekingu 2008 a Ria 2016, bronz z Atén 2004) a Denis Myšák (striebro z Ria 2016) sú síce už v Japonsku, ale pripravujú sa v kempe v meste Katori asi 100 km od Tokia.

Matej Tóth.
Matej Tóth. Foto: TASR - Milan Kapusta
 

Obhajca zlata v chôdzi na 50 km z Ria Matej Tóth príde do Japonska až neskôr, jeho súťaž v Sappore je na programe až krátko pred koncom hier.

Na videu si pozrite s akými cieľmi ide Zuzana Rehák Štefečeková do Tokia.

 


VIAC Z OH 2020