28. 07. 2021 11:15 | TOKIO/tvnoviny.sk

Je bez profi tímu a trénera, všetko si plánuje sama. Vyštudovaná matematička získala na OH senzačné zlato

Na konte má titul z Cambridgeu a z Barcelony.

Anna Kiesenhoferová s olympijským triumfom.
Anna Kiesenhoferová s olympijským triumfom. Foto: TASR/AP

Nedeľné cestné preteky jednotlivkýň s hromadným štartom na OH v Tokiu priniesli senzáciu, ktorá ohúrila celý športový svet. Prekvapujúcou víťazkou sa totiž stala Rakúšanka Anna Kiesenhoferová.

Pre svoju krajinu získala vôbec prvé olympijské zlato v cyklistike od roku 1896. Vtedy v rámci prvých novodobých olympijských hier v Aténach vyhral 12-hodinové preteky Adolf Schmal.

Tridsaťročná športovkyňa sa stala profesionálkou len pred štyrmi rokmi, avšak na 136 kilometrov dlhej trati to akoby nebolo vidno. Bravúrne sa vyrovnala s úmornými horúčavami i veľkou vlhkosťou.

Anna Kiesenhoferová počas pretekov na OH.
Anna Kiesenhoferová počas pretekov na OH. Foto: TASR/AP
 

„Bolo to celkom náročné. Nikdy som zo seba nevydala toľko síl. Mám pocit, že som v nohách vyčerpala všetky moje svaly,“ uviedla vyštudovaná matematička, ktorá momentálne nemá kontrakt so žiadnym profesionálnym tímom, a tak v cyklistickom pelotóne pôsobila iba ako amatérka.

Kiesenhoferová sa približne 40 km pred koncom osamostatnila a pred posledným kolom mala štvorminútový náskok, ktorý pretavila až do zlatého konca.

Svojim únikom šokovala všetky favoritky natoľko, že strieborná Holanďanka Annemiek van Vleutenová po príchode do cieľa oslavovala svoj triumf. Až o chvíľu neskôr zistila, že skončila „až“ druhá. Na olympiáde nemôžu pretekári používať vysielačky a tak o sólovej jazde Rakúšanky na špici nevedela.

Zostrih senzačného triumfu Kiesenhoferovej


Zdroj: YouTube/GCN Racing

Kiesenhoferová priznala, že v počas úniku myslela najmä na jednu vec. Motivovali ju jej najbližší. „Vedela som, že sa, doma v Rakúsku, na mňa pozerá moja rodina. Predstavovala som si ich, rovnako tak aj mojich predošlých trénerov a kamarátov, ktorí boli mojou motiváciou,“ priznala pre CNN s dôvetkom, že tento triumf je ňu o to cennejší, keďže jej rodina sa o šport, nieto o cyklistiku, veľmi nezaujíma. „Proste len chceli, aby som bola šťastná a dosiahla to, po čom som túžila a zároveň veľmi nedúfala.“

Čerstvá olympijská víťazka Kiesenhoferová sa môže pýšiť magisterským titulom z matematiky v britskom Cambridgei a doktorandským z aplikovanej matematiky, ktorý získala v Barcelone. Ako priznala, jej intelektuálne prednosti sa odzrkadľujú aj na jej športovej kariére.

„Rada sa rozhodujem podľa seba, som šťastná, keď som nezávislá. Takto pristupujem aj k tréningovému plánu, jedálničku, výberu pretekov a podobne. Ako matematička som zvyknutá riešiť problémy sama, takže takto k tomu pristupujem aj v rámci športu,“ skonštatovala Kiesenhoferová, ktorá na rozdiel od iných nemá ani výživového poradcu, trénera či osobu, ktorá jej pomáha počas pretekov.

Anna Kiesenhoferová počas pretekov na OH.
Anna Kiesenhoferová počas pretekov na OH. Foto: TASR/AP
 

Na jej olympijský triumf sa s údivom pozerá celý cyklistický svet, ktorý si teraz kladie otázku, čo stojí za jej úspechom? „Nebojte sa prijať vašu vlastnú povahu. Trúfam si byť iná, čo znamená, že som nevyspytateľná, čo sa teraz práve stalo,“ hovorí hrdo Rakúšanka, ktorá verí, že svojim príbehom inšpiruje ďalších, aby sa nebáli a nevzdávali len preto, že sú možno povahovo iní a robia netradičné veci.

Ako na záver povedala, napriek obrovskému úspechu by chcela zostať mimo pozornosti. „Naďalej chcem žiť život ako doteraz. Teším sa, keď uvidím opäť mojich najbližších. Nezaujímajú sa o to, čo som po pretekoch mala na krku. Majú ma radi ako človeka a nie ako olympijskú víťazku,“ uviedla pre ORF.

Anna Kiesenhoferová s olympijským zlatom.
Anna Kiesenhoferová s olympijským zlatom. Foto: TASR/AP
 

Kiesenhoferová má na konte šesť víťazstiev, pričom polovicu z nich dosiahla na národných šampionátoch v individuálnej časovke. V roku 2019 vyhrala aj preteky s hromadným štartom.


VIAC Z OH 2020