28. 07. 2021 17:00 | TOKIO/tvnoviny.sk

Trpela depresiami a anémiou. Exotická krajina sa teraz vďaka nej teší z historického zlata na OH

Na istý čas dokonca prestala so súťažením, počas toho si spravila vysokú školu.

Flora Duffyová sa teší zo zlata na OH 2020.
Flora Duffyová sa teší zo zlata na OH 2020. Foto: TASR/AP

Pri stredajšom (28.7.) pohľade na medailovú tabuľku OH v Tokiu na čele vidíme veľmoci ako USA, Čína, Japonsko, Rusko, Veľká Británia, Austrália či Južná Kórea.

Pri kolónke najcennejších medailí však už svietia aj pomerne exotické krajiny. Jednou z nich sú Bermudy.

Toto 63-tisícové súostrovie východne od pobrežia Spojených štátov sa od utorka (27.7.) teší z historicky prvej medaile zlatého lesku vďaka triatlonistke Flore Duffyovej.

Flora Duffyová pózuje so zlaou olympijskou medailou.
Flora Duffyová pózuje so zlaou olympijskou medailou. Foto: TASR/AP
 

Pre tridsaťtriročnú športovkyňu je Tokio štvrtým účinkovaním pod piatimi olympijskými kruhmi. V Pekingu 2008 po nehode na bicykli preteky nedokončila.

Odvtedy si prešla kadečím. Počas posledných rokov ju sprevádzali zranenia, k tomu sa pridružila anémia a depresie, dokonca na istý čas so súťažením skončila. Medzitým získala titul v odbore sociológia.

Ani prípravy na Tokio neboli ideálne. Zranenie nohy jej rok nedovolilo súťažiť. Niet preto divu, že tento úspech je akýmsi svetlom na konci tunela.

Ako uviedla pre CNN, cítila na svojich pleciach nádeje svojho malého národa. „Keď som prišla do Tokia, rozhodne som vedela, že očakávania na zisk medaily sú veľké. Nemáme veľa športovcov, ktorí by chodili na každú olympiádu so šancami na medailu.“

Flora Duffyová oslavuje olympijský triumf.
Flora Duffyová oslavuje olympijský triumf. Foto: TASR/AP
 

Ako priblížila, vo svojom úspechu vidí aj ďalší rozmer. „Naozaj verím, že to inšpiruje mládež v Bermudách, že hoci sme z malej krajiny, neznamená to, že nemôžeme dosiahnuť svetové výsledky."

Pre Bermudy ide len o druhý cenný kov spod piatich kruhov, vôbec prvý, bronzový, v roku 1976 dosiahol boxer Clarence Hill.

Zostrih ženského triatlonu


Zdroj: YouTube/Global Triathlon Network


VIAC Z OH 2020