29. 07. 2021 05:03 , článok bol aktualizovaný 29. 07. 2021 08:17 | TOKIO/TASR, zg

Rehák Štefečeková získala zlatú medailu v Tokiu, pred finále vytvorila svetový rekord

Pod olympijské kruhy sa vrátila po deviatich rokoch.

Olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou medailou v trape.
Olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou medailou v trape. Foto: TASR - Martin Baumann
Olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou medailou v trape.
Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou olympijskou medailou v trape.
Radosť Zuzany Rehák Štefečekovej po zisku zlata na OH v Tokiu.

Zásluhou strelkyne Zuzany Rehák Štefečekovej  má Slovensko zlatú, nateraz prvú, medailu z olympiády v Tokiu.

Pod olympijské kruhy sa vrátila po deviatich rokoch. Je to pre ňu najvýraznejší úspech v kariére a tretia medaila z OH. V rovnakej disciplíne získala striebro v roku 2008 v Pekingu i v roku 2012 v Londýne.

V šesťčlennom finále trafila Rehák Štefečeková 43 z 50 terčov a v novom systéme súťaže stanovila olympijský rekord. V záverečnom boji o zlato zdolala Američanku Kayle Browningovú (42). Bronz patrí Alessandre Perilliovej zo San Marína, ktorá získala pre svoju krajinu vôbec prvú medailu v histórii OH.

Olympijská víťazka v trape Zuzana Rehák Štefečeková.
Olympijská víťazka v trape Zuzana Rehák Štefečeková. Foto: TASR - Martin Baumann
 

„Prežívam obrovskú radosť. Som rada, že som finále takto zvládla a konečne som aj sama sebe dokázala, že vo finále viem zastrieľať. Veľmi sa teším, že som si udržala chladnú hlavu, vydržala až do konca a je z toho zlatá medaila," povedala Rehák Štefečeková.

Ako dokázala Zuzana Rehák Štefečeková skĺbiť vrcholový šport a výchovu detí? Prečítajte si rozhovor, ktorý nám poskytla pred odchodom do Tokia.

Slovenská reprezentantka postúpila do finále z prvej priečky v novom svetovom rekorde 125 bodov. Ako prvá strelkyňa v histórii dosiahla v eliminácii maximálny nástrel a prekonala výkon 123 Fínky Satu Mäkeläovej-Nummelovej z marca 2019. Jej bezchybná séria sa skončila až v piatom finálovom výstrele na méte 129 a hoci potom na chvíľu prepustila vedúcu priečku Browningovej, v závere ukázala najpevnejšie nervy.

Víťazné gesto zlatej Zuzany Rehák Štefečekovej po finále trapu.
Víťazné gesto zlatej Zuzany Rehák Štefečekovej po finále trapu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Pre Slovensko je to trinásta zlatá medaila v histórii olympijských hier v ére samostatnosti, z toho desiata v ich letnom vydaní. Pred Rehák Štefečekovou získali najcennejšie kovy bratia Peter a Pavol Hochschornerovci (3), Michal Martikán (2), Elena Kaliská (2), Ladislav a Peter Škantárovci a Matej Tóth. Na ZOH stála trikrát na najvyššom stupni Anastasia Kuzminová.

Zuzana Rehák Štefečeková vo finále trapu.
Zuzana Rehák Štefečeková vo finále trapu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Tridsaťsedemročná Rehák Štefečeková je v individuálnom trape dvojnásobná majsterka sveta z Mníchova 2010 a Čchangwonu 2018. Na svetovom šampionáte v kórejskom stredisku vybojovala zlato aj v disciplíne mix trap s Erikom Vargom, spolu triumfovali aj na Európskych hrách 2015 v Baku. Dvakrát získala individuálny titul majsterky Európy v trape.

Medailistky v trape Kayle Browningová (striebro), olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková a Alessandra Perilliová (bronz).
Medailistky v trape Kayle Browningová (striebro), olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková a Alessandra Perilliová (bronz). Foto: TASR - Martin Baumann
 

V sobotu sa ešte v Tokiu spolu s Erikom Vargom predstavia v mix trape, kde budú patriť k adeptom na medaily. Vargovi vo štvrtok unikol postup do finále individuálneho trapu až v rozstrele.

V trap mixe bude bojovať aj ďalšia slovenská dvojica Jana Špotáková a Marián Kovačócy. A aké má ciete? Viac sa dočítate v rozhovore, ktorý nám poskytla pred odchodom na OH.

Trap ženy - finále:

1. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ (SR) 43, 2. Kayle Browningová (USA) 42, 3. Alessandra Perilliová (San Maríno) 29, 4. Laetisha Scanlanová (Austr.) 26, 5. Silvana Stancoová (Tal.) 22, 6. Penny Smithová (Austr.) 13

TIP: Takto vyzerala zlatá cesta Zuzany Rehák Štefečekovej v Tokiu

Kvalifikácia do finále

K stredajším 75 terčom z troch položiek pridala vo dvoch štvrtkových 50 a prekonala doterajšie historické maximum v kvalifikácii, ktoré výkonom 123 držala od marca 2019 Fínka Satu Mäkeläová-Nummelová.

Zuzana Rehák Štefečeková s trénerom Branislavom Slamkom.
Zuzana Rehák Štefečeková s trénerom Branislavom Slamkom. Foto: TASR - Martin Baumann
 

„Už tréningy boli veľmi dobré, ale nechcela som sa priznávať. Toto som absolútne nečakala. Ráno som si povedala, že si nadbehnem na súperky, aby som mala finále isté. Strieľalo sa mi rovnako ako včera, držala som si pokoj, podarilo sa. O rekord mi vôbec nešlo, môj ´osobák´ bol 122 terčov. Nemyslela som však na neho, lebo posledné položky sú zradné, ale teším sa. Finále mám raz také a raz také, pre mňa sa začína nová súťaž. Ale som dobre naladená a som viac ako spokojná. Viac som dosiahnuť ani nemohla, ale toto je minulosť a finále je niečo nové. Ďakujem fanúšikom, verím, že mňa i iných športovcov budú podporovať nielen v dobrých, ale aj v zlých časoch," uviedla po kvalifikácii slovenská reprezentantka.

Zuzana Rehák Štefečeková po prekonaní svetového rekordu v kvalifikácii trapu.
Zuzana Rehák Štefečeková po prekonaní svetového rekordu v kvalifikácii trapu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Za Slovenkou obsadila v kvalifikácii druhú priečku Alessandra Perilliová zo San Marína so ziskom 122 bodov, tretie miesto si zabezpečila Austrálčanka Laetisha Scanlanová až v rozstrele s Taliankou Silvanou Stancoovou (obe 121). Medzi elitnú šesticu prenikli v 26-člennej konkurencii aj Kayle Browningová z USA a ďalšia Austrálčanka Penny Smithová, obe s nástrelom 120.

Tridsaťsedemročná Rehák Štefečeková je v individuálnom trape dvojnásobná majsterka sveta z Mníchova 2010 a Čchangwonu 2018. Na svetovom šampionáte v kórejskom stredisku vybojovala zlato aj v disciplíne mix trap s Erikom Vargom, spolu triumfovali aj na Európskych hrách 2015 v Baku. Dvakrát získala individuálny titul majsterky Európy v trape.

Trap ženy - kvalifikácia:

1. Zuzana REHÁK ŠTEFEČEKOVÁ (SR) 125 - svetový a olympijský rekord, 2. Alessandra Perilliová (S.Maríno) 122, 3. Laetisha Scanlanová (Austr.), 4. Silvana Stancoová obe po 121,  5. Kayle Browningová (USA), 6. Penny Smithová (Austr.) obe po 120     


VIAC Z OH 2020