29. 07. 2021 09:21 , článok bol aktualizovaný 29. 07. 2021 14:24 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Prečítajte si, reakcie na historický úspech Zuzany Rehák Štefečekovej

Na olympijskej strelnici dosiahla najvýraznejší úspech v kariére.

Zuzana Rehák Štefečeková s trénerom Branislavom Slamkom.
Zuzana Rehák Štefečeková s trénerom Branislavom Slamkom. Foto: TASR - Martin Baumann
Zuzana Rehák Štefečeková sa teší po výhre v kvalifikácii trapu v novom svetovom rekorde.
Jana Špotáková v objatí so Zuzanou Rehák Štefečekovou po prekonaní svetového rekordu v kvalifikácii trapu.
Zuzana Rehák Štefečeková s trénerom Branislavom Slamkom.

Mimoriadny výkon strelkyne Zuzany Rehák Štefečekovej, ktorá získala vo štvrtok zlatú olympijskú medailu v trape a podarilo sa jej prekonať aj svetový rekord, si zaslúži obdiv, vyhlásila prezidentka

„Srdečne gratulujem strelkyni Zuzane Rehák Štefečekovej k prvej zlatej medaile z Tokia pre Slovensko a veľmi sa teším, že sa stala olympijskou víťazkou v trape žien," doplnila Zuzana Čaputová.

Poďakovala sa za fantastický výsledok a drží jej palce aj v ďalšej disciplíne, ktorá ju čaká v sobotu (31. 7.).

Víťazné gesto zlatej Zuzany Rehák Štefečekovej po finále trapu.
Víťazné gesto zlatej Zuzany Rehák Štefečekovej po finále trapu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

K zisku zlata zagratuloval našej olympioničke aj premiér Eduard Heger. „Krásny úspech, ktorý opätovne potvrdil, že na Slovensku máme športové talenty. Držím palce aj ostatným športovcom a ďakujem im za reprezentáciu Slovenska," uviedol.

Obdivuhodný výkon ocenil aj splnomocnenej vlády pre mládež a šport Karol Kučera, ktorý jej k výsledku tiež gratuluje k zlatu a za prekonanie svetového a olympijského rekordu v kvalifikácii.

„Je to fantastický úspech slovenského športu v streľbe. Sledoval som finále s napätím v ranných hodinách nášho času aj so svojou štvorročnou dcérkou. Teším sa na ďalšie boje, skvelé výkony a držím palce všetkým reprezentantom Slovenska!"

Ako dokázala Zuzana Rehák Štefečeková skĺbiť vrcholový šport a výchovu detí? Viac si prečítajte v rozhovore, ktorý nám poskytla pred odchodom do Tokia.

Strelkyni k úspechu zablahoželal aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Na sociálnej sieti ocenil jej výkon aj prekonanie svetového rekordu.

Novej olympijskej víťazke zablahoželal aj minister vnútra Roman Mikulec, ktorý pripomenul, že Rehák Štefečeková je reprezentantka Športového centra polície. „Zuzka podala neuveriteľný a vyrovnaný výkon," uviedol Mikulec, ktorý verí, že ďalší úspech by mohla trojnásobná olympijská medailistka pridať v sobotu, keď sa predstaví s Erikom Vargom v disciplíne trap mix.

Barteková: Vyzerala, ako keby išla na nákup. Strieľala neskutočne

Olympijské zlato strelkyne Zuzany Rehák Štefečekovej si priamo v Asaka Shooting Range užívala aj jej reprezentačná kolegyňa Danka Barteková. Na diaľku zasa fandili tenista Filip Polášek a plavkyňa Andrea Podmaníková.

„Zuzka vyzerala, ako keby išla na nákup. Strieľala úplne rutinne, neskutočne. Prišla som sa na ňu pozrieť od druhej položky a bol to skvelý zážitok. Išla precízne a sebavedomo," povedala Barteková.

TIP: Takto vyzerala zlatá cesta Zuzany Rehák Štefečekovej v Tokiu

Reprezentantka v skeete priznala, že na tribúne bola veľmi nervózna: „Veľmi ťažko sa mi to prežívalo, už po prvej dvadsaťpäťke v kvalifikácii som mala slzy na krajíčku, potom tiež. O finále ani nehovorím. Vedela som sa vcítiť do jej pocitov. Napokon to dokázala, mala to napísané niekde vo hviezdach. Zuzka je neskutočne talentovaná strelkyňa, má predispozície. Dokáže byť neuveriteľne pokojná a preto je silná, že vie odbúrať tlak a užiť si preteky. V tom ju obdivujem."

Zuzana Rehák Štefečeková vo finále trapu.
Zuzana Rehák Štefečeková vo finále trapu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Barteková verí, že úspech jej kolegyne pozdvihne aj podmienky strelcov na Slovensku: "Ja v to pevne verím. My najlepší nemáme zlé podmienky, ale máme národnú strelnicu, ktorá je v problémoch a to treba zlepšiť. Musíme si hľadať nástupcov a bude na tom treba popracovať."

Polášek sledoval vystúpenie svojej krajanky v televízii na hotelovej izbe. "Je to super. Už sa to začalo kvalifikáciou, finále bolo úžasné. Teším sa. Ja fandím každému Slovákovi. Doteraz som vždy fandil pred televízorom doma, po prvý raz som fandil pred televízorom v Tokiu," povedal.

S príchodom do olympijskej dediny sa pre zlatú medailistku pripravujú aj oslavy, pokiaľ to pandemické opatrenia dovolia. Polášek však nebude ich organizátor: „Som na olympijských hrách po prvý raz, neviem čo je tradícia. Treba sa obrátiť na niekoho, kto s tým má skúsenosti. Ale oslavy budú spoločné."

Radosť mala aj 23-ročná plavkyňa Andrea Podmaníková, ktorá rovnako ako Polášek sledovala s napätím finále ženského trapu: "So Zuzkou sme spolubývajúce, o to viac sa teším. Po prvý raz mám šancu vidieť, ako niekto od nás získal medailu. Veľká poklona pre Zuzku, klobúk dolu. Ja by som to mentálne asi neustála. Mala som zimomriavky, veľmi sa teším," uviedla.

Rehák Štefečeková získala vo štvrtok zlatú olympijskú medailu v trape. Pre slovenskú výpravu vybojovala prvý cenný kov na hrách v Tokiu. Pre Rehák Štefečekovú je to najvýraznejší úspech v kariére a tretia medaila z OH. V rovnakej disciplíne získala striebro v roku 2008 v Pekingu i v roku 2012 v Londýne.


VIAC Z OH 2020