31. 07. 2021 06:26 | TOKIO/TASR

Smutná Špotáková: Majo ma držal v pokoji, hlavu si odtrhnem sama

Keby niekomu povedala, na čo myslela pri zaváhaní, tak ju odvezú na psychiatriu.

Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu. Foto: TASR - Martin Baumann
Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková v mixe v trape.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy v mixe v trape na OH v Tokiu.

Trapistka Jana Špotáková sa napriek sklamaniu v mixe nelúčila s olympiádou v Tokiu smutne.

Spolu s kolegom Mariánom Kovačócym jej k postupu do bojov o medaily nechýbalo veľa, tento výsledok ju mrzí. Zároveň ju to však motivuje do ďalšej práce. Myslí už na OH v Paríži 2024, ešte predtým by chcela priviesť na svet svoje druhé dieťa.

Dvojici Kovačócy - Špotáková ušlo lepšie miesto v poslednej položke, slovenské duo obsadilo v kvalifikácii 8. miesto výkonom 144. Do rozstrelu súboja o bronz im chýbali dva terče. Špotáková netrafila v prvej položke dva holuby, v tretej ďalšie tri. Kovačócy minul dokopy iba raz.

„Strelnica je krásna a hoci je extrémne teplo, nemám podmienkam čo vytknúť. V ceste som si stála ja sama. Mrzí ma to, lebo k tomu, aby sme strieľali o medailu, nám nechýbalo veľa. Majo strieľal božsky, ja som sa zodpovednosti bála. Nezvládla som to," povedala Špotáková.

V kvalifikácii bola úspešnejšia naša druhá dvojica v mixe - Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga, ktorá však v rozstrele nezískala bronz.

Špotáková: Mrzí ma to

Slovenská strelkyňa urobila v tretej položke chybu pri desiatom, jedenástom a trinástom výstrele. Tento moment o všetkom rozhodol. „Katastrofa to nebola, prvé dve položky boli fajn. Mne sa páčilo, že ma Majo držal v pokoji, hovoril, že nám nikto hlavu neodtrhne, ale ja si ju asi odtrhnem sama," vyhlásila Špotáková.

Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu. Foto: TASR - Martin Baumann
 

Pri svojom zaváhaní nebola dobre nastavená psychicky, ale zobrala to s úsmevom: „Keby som niekomu povedala, na čo som v tom momente myslela, tak prídem domov a rovno ma odvezú na psychiatriu. Vedela som pred poslednou položkou, že máme na medailu, ale potom keď som chybovala, tak som vedela, že to je stratené. Ale chcela som to potom dobojovať, čo sa mi podarilo. Ale mrzí ma to."

Podľa trénera Branislava Slamku urobila Špotáková výrazný progres za uplynulý rok, olympiáda slovenskú reprezentantku motivovala. Nielen atmosférou, ale aj skvelým výkonom jej kolegyne Zuzany Rehák Štefečekovej.

Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy na OH v Tokiu. Foto: AP Photo/Alex Brandon
 

„Ja sa strašne teším domov, lebo chceme s manželom zväčšiť našu rodinu. Ale boj o Paríž ma nenechá chladnou. So Zuzkou sme sa rozprávali, že táto olympiáda bola krásna a chcela by som zažiť ešte jednu. Streľba nie je limitovaná vekom, ale výkonmi. A keď máte dobré zázemie, tak sa to dá skĺbiť," dodala 35-ročná slovenská strelkyňa.

Kovačócyho mrzí, že nedostal priestor v individuálnej súťaži

Kovačócy sa s olympiádou v Tokiu rozlúčil celkovým 8. miestom v mix trape. Sklamanie netajil, no oveľa viac ho mrzí, že sa nemohol predstaviť v individuálnej súťaži. Trúfal si na dobrý výsledok a načasoval aj formu.

„S výkonom som absolútne spokojný. So 75 terčov som strelil 74. Ale mrzí ma, že nám nechýbalo veľa na medailový rozstrel. Ale už nad tým netreba rozmýšľať, treba sa pozerať ďalej," uviedol Kovačócy po pretekoch.

Jana Špotáková a Marián Kovačócy v mixe v trape.
Jana Špotáková a Marián Kovačócy v mixe v trape. Foto: AP Photo/Alex Brandon
 

Trapista priznal, že kolegyňu musel mentálne držať nad vodou: „S Jankou strieľam mix už dlhšie. Ona je viac nervóznejšia, občas som ju upokojoval. V poslednej položke, keď išlo o to, či pôjdeme do boja o medaily, tak už bola trochu nervóznejšia. Ale hodnotím to dobre, dobre to dopadlo."

Kovačócy sa však chcel v Tokiu predstaviť aj v individuálnej súťaži, no nestalo sa tak. A to ho mrzelo najviac: „Nabral som skúsenosti, ale trápi ma, že nám nepovolili individuálnu súťaž. Dozvedeli sme sa o tom šesť dní pred odletom. Je to škoda, lebo formu mám dobrú, aj preteky pred OH som mal dobré. Veril som si, aj keď každý deň je iný. Ale je to tak, ja sa s tým musím zmieriť a ísť ďalej."VIAC Z OH 2020