15. 05. 2016 12:38 , článok bol aktualizovaný 15. 05. 2016 14:06 | LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

Dukátová porazila Kaliskú a ide do Ria, rovnako aj Škantárovci

Na ME v Liptovskom Mikuláši si vybojovala bronz.

 Jana Dukátová v kategórii K1 žien po finálovej jazde na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši.
Jana Dukátová v kategórii K1 žien po finálovej jazde na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši. Foto: TASR

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová si na ME v Liptovskom Mikuláši vybojovala olympijskú miestenku v K1. V nedeľňajšom finále tejto disciplíny obsadila 3. priečku a získala bronzovú medailu, jej krajanka Elena Kaliská skončila štvrtá.

Práve Dukátová a Kaliská zvádzali interný slovenský súboj o účasť na OH 2016 v Rio de Janeiro. Ak sa Elena Kaliská chcela kvalifikovať na OH, musela na ME zvíťaziť a dúfať, že Dukátová nezíska medailu. Ani jedno z toho sa nenaplnilo. Kaliská skončila tesne za medailovými pozíciami a Dukátová získala v Liptovskom Mikuláši bronzovú medailu.

"Maximálna spokojnosť. Mojím cieľom bolo vybojovať medailu a som šťastná, že sa to podarilo," povedala šťastná Dukátová krátko po pretekoch.

Za zlatou Pfeiferovou zaostala o 2,27 sekundy, pocity však mala takmer víťazné. Na svoju jazdu nastupovala až po Elene Kaliskej a vedela, že už jej Rio neujde. Výsledok však chcela čo najlepší. "Na šiestej bránke som vedela, že som v zlej pozícii pred sedmičkou. Skok tiež nebol perfektný. Vedela som, že mám nejakú stratu, no stále som si opakovala, že musím zostať v koncentrácii až do poslednej bránky," poznamenala Dukátová.

Skúsená Elena Kaliská skončila na nepopulárnej štvrtej priečke a za Dukátovou zaostala iba o 77 stotín sekundy, ale svoje účinkovanie na ME zhodnotila pozitívne. "Musím povedať, že som spokojná. Ambície síce boli vyššie, ale vraví sa, že nádej umiera posledná. Šanca na olympiádu bola, ja som bojovala, ale nevyšlo to. Ďakujem divákom za atmosféru, ktorú nám vytvorili a za menšiu olympiádu," uviedla Kaliská.

 

Dvojičky vs. bratranci

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome Ladislav a Peter Škantárovci si na ME v Liptovskom Mikuláši vybojovali olympijskú miestenku v C2. V nedeľňajšom finále tejto disciplíny obsadili 6. miesto, ich konkurenti Pavol a Peter Hochschornerovci skončili na 9. pozícii. Zlato si vybojovala tretia slovenská posádka Tomáš Kučera, Ján Bátik.

Divácky vrchol majstrovstiev Európy vo vodnom slalome prišiel vo finále C2. Medzi desiatkou najlepších boli tri slovenské lode, z ktorých dve navzájom súperili o účasť na olympiáde. Kde sa dvaja bili o olympiádu, zvíťazil tretí, v tomto prípade Tomáš Kučera s Jánom Bátikom. Slovenská dvojica, ktorá sa do finále kvalifikovala z druhej najvyššej pozície, sa v Areáli vodného slalomu Ivana Cibáka napokon radovala z titulu majstrov Európy. "Titul z majstrovstiev Európy sme už získali, ale ešte v kategórii do 23 rokov. Toto je oveľa vyššia úroveň. Boli to nervy aj stresy, ale tak to mal asi každý. Som veľmi rád, že to vyšlo. Išli sme si svoje jazdy. Napriek tomu, že nám nešlo o olympijskú miestenku, nejaký ten tlak tam vždy je, ale povedali sme si, že dajme tú medailu a poďme domov. Výrazne nás potlačili aj diváci," povedal Tomáš Kučera krátko po zisku európskeho titulu. Kučera s Bátikom boli vo finálovej jazde o 46 stotín sekundy rýchlejší než slovinská dvojica, ktorá ako víťaz semifinále štartovala ako posledná.

Radosť z víťazstva neskrýval ani Ján Bátik, ktorý bol v cieli takisto adresátom sprchy šampanského od nadšených fanúšikov. "Už v semifinále sme predviedli kvalitnú jazdu. Povedali sme si, že dáme ešte jednu takú a to sa aj splnilo. Našich krajanov a konkurentov sme veľmi nesledovali, sústredili sme sa hlavne na seba. Snažili sme sa o peknú a rýchlu jazdu. To sa aj podarilo," uviedol Ján Bátik.

Hoci bratranci Škantárovci obsadili až šiestu priečku, ich radosť po finále bola porovnateľná s víťazmi. Šieste miesto síce pre nich neznamenalo zisk cenného kovu, ale keďže dosiahli lepší výsledok ako 9. Hochschornerovci, získali miestenku na OH do Ria. "Nevyšli nám dve protiprúdne bránky. Tam som kolegovi ťukol do prilby, padla mu na oči a musel si ju naprávať. My sme sa sústredili hlavne na olympijskú miestenku. Môžeme byť spokojní, pretože sa nám splní olympijský sen," povedal Peter Škantár.

Legendy zaostali

Slovenských slalomárov povzbudzovala divácka kulisa, ktorá bola v nedeľu ME početnejšia než v prvé dni. Priaznivejšie bolo aj počasie a emotívnejšie prejavy divákov. Čerství majstri Európy od nich nestíhali prijímať gratulácie. "Teraz tomu ešte ani neverím, som veľmi šťastný a možno si to celé uvedomím až zajtra. Aj touto cestou blahoželám Kučerovi s Bátikom, pretože išli fantastickú jazdu. Na domácej vode a pred domácim publikom to zvládli. Zároveň ďakujem nášmu fanklubu, ktorý nás prišiel povzbudiť. Bolo to veľmi cítiť," dodal Peter Škantár.

Vodní slalomári v kategórii C2 - Ladislav (vpredu) a Peter Škantárovci na ME v Liptovskom Mikuláši.
Vodní slalomári v kategórii C2 - Ladislav (vpredu) a Peter Škantárovci na ME v Liptovskom Mikuláši. Foto: TASR
 

V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho bratranec Ladislav. "Vedeli sme, že "Hochšíkom" ich jazda nevyšla, takže z nás ten prvotný stres opadol. Sústredili sme sa na svoju finálovú jazdu. Chceli sme ukázať, že máme na to, aby sme mohli bojovať o najvyššie priečky. Jazda nebola zlá, ale boli v nej dva ťuky. Splnil sa nám však sen, ideme na olympiádu. Sme radi aj za "Kučovcov," ktorí doteraz nemali medailu, ale veľmi si ju zaslúžili. Jazdili vždy dobre a na domácej vode im to konečne vyšlo stopercentne," doplnil Ladislav Škantár.

V tieni dvoch oslavujúcich slovenských posádok ostali legendy slovenského slalomu. Peter a Pavol Hochschornerovci v Liptovskom Mikuláši ďalšiu medailu do bohatej zbierky nepridali. "Stále sme dúfali, že pôjdeme ideálnu jazdu, ale už na štarte boli nejaké chybičky. Vedeli sme, že do toho musíme dať všetko. Riskovali sme a aj preto prišli nejaké chyby," povedal Pavol Hochschorner. So svojím bratom Petrom na štyri olympijské účasti nenadviažu, do Ria cestujú Škantárovci. "Vedeli sme, že musíme získať medailu, aby sme nestratili šancu na Rio. Už v polovici trate sme vedeli, že to nie je na medailu. Keby postavili trochu inú trať, bola by šanca väčšia. Museli by sme ísť ideálnu jazdu, aby sme mali šancu na víťazstvo. Ťažko sa proti tejto vode bojovalo," poznamenal Pavol Hochschorner.

Výsledky ME vo vodnom slalome, nedeľa:

Finále C2 mužov: 1. TOMÁŠ KUČERA, JÁN BÁTIK (SR) 112,70 s, 2. Luka Božič, Sašo Tajlat (Slov.) +0,46 s, 3. David Schroeder, Nico Bettge (Nem.) +0,53 s, 4. Ondřej Karlovský, Jakub Jane (ČR) +1,88 s, 5. Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski (Poľ.) +2,3 6 s, 6. LADISLAV ŠKANTÁR, PETER ŠKANTÁR (SR) +3,25 s, 7. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) +6,46 s, 8. Mark Proctor, Etienne Stott (V. Brit.) +6,99 s, 9. PETER HOCHSCHORNER, PAVOL HOCHSCHORNER (SR) +10,00 s, 10. Anton Ušakov, Artem Ušakov (Rus.) 10,25 s.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Rio 2016