30. 07. 2016 22:42 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko vysiela na olympiádu 52 športovcov, nečakané zmeny v tenise

Tohtoročná výprava sa zaradí k tým menej početným v histórii samostatného Slovenska.

Marcel Lomnický, Richard Varga, Barbora Mokošová, Matej Tóth, Peter Gelle, Marcel Lomnický, Erik Varga, Martina Hrašnová.
Marcel Lomnický, Richard Varga, Barbora Mokošová, Matej Tóth, Peter Gelle, Marcel Lomnický, Erik Varga, Martina Hrašnová. Foto: TASR

Celkovo 52 športovcov v 15 odvetviach zahŕňa slovenská misia na Hrách XXXI. olympiády v Rio de Janeiro (5. až 21. augusta). Sprievod tvorí ďalších vyše 60 členov realizačných tímov, designovaným šéfom výpravy je Peter Korčok.

Tohtoročná výprava sa zaradí k tým menej početným v histórii samostatného Slovenska, no ukončuje negatívny trend. Počet reprezentantov pod piatimi "letnými" kruhmi mal už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole.

V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na predchádzajúcich hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola historicky najmenšia výprava.
Ani tento rok nebude mať Slovensko zastúpenie v kolektívnych športoch. Ako poslední stratili šancu na účasť v apríli vodní pólisti.

Najpočetnejšie zastúpenie vo výprave tak majú atléti

Do Ria odcestuje dokopy 16 atlétov a aj preto je logické, že šéfom výpravy je práve Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu. Hlavným želiezkom v ohni je chodec Matej Tóth, ktorý vlani v Pekingu vybojoval pre Slovensko premiérovú zlatú medailu na majstrovstvách sveta vo svojej najsilnejšej disciplíne na 50 km. Atletické súťaže odštartujú druhý týždeň, v piatok 12. augusta a potrvajú do 21. augusta.

Riu sa predstavia siedmi rýchlostní kanoisti vrátane úradujúcich majstrov sveta v K4. Po päť zástupcov s medailovými ambíciami majú strelci i vodní slalomári. Do Ria vyrazia aj štyria tenisti, no práve tu prišlo k veľkým zmenám.

Kližan neodcestuje, Cibulková je neistá

Pár dní pred štartom odriekol svoju účasť pre obavy z vírusu zika Martin Kližan, ktorý sa mal predstaviť v dvojhre aj štvorhre. V debli jeho miesto popri Andrejovi Martinovi zaujal Igor Zelenay, no nebolo jasné, či bude mať Slovensko zastúpenie aj v mužskom singli. V dvojhre sa po piatkovom potvrdení od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) nakoniec predstaví Andrej Martin.

V piatok však prišla aj druhá "jóbovka", keď lekár František Okál neodporučil štart Cibulkovej pre zápal v päte. Aktuálne desiata hráčka svetového rebríčka napriek tomu uviedla, že pre účasť na vrcholnom podujatí urobí maximum.

Po tri miestenky majú stolní tenisti, pre ktorých je to rekordná účasť pod piatimi kruhmi, a aj plavci. V olympijskom bazéne sa predstavia aj Naďa Daabousová a Jana Labáthová v súťaží dvojíc v synchronizovanom plávaní. Historicky premiérovú slovenskú olympijskú lukostreleckú výpravu tvoria Boris Baláž a Alexandra Longová.

Peter Sagan vymenil svoju miestenku za cross country

Po jednom zástupcovi bude mať Slovensko v piatich športoch. Peter Sagan sa rozhodol vymeniť svoju miestenku za cross country, v pretekoch ne ceste s hromadným štartom sa tak predstaví Patrik Tybor. Pôvodne mal úradujúceho majstra sveta nahradiť horský cyklista Martin Haring.

Slovenský zväz cyklistiky sa po zvážení formy a posledných výsledkov dvojice však nakoniec rozhodol pre Tybora z Dukly Banská Bystrica. V športovej gymnastike bude súťažiť Barbora Mokošová, pod piatimi kruhmi sa objaví aj vzpierač Ondrej Kružel (nad 105 kg) a nebude chýbať ani triatlonista Richard Varga.

Najviac slovenských športovcov bude v Riu od 8. do 14. augusta. Okrem triatlonistu Vargu, ktorý bude bývať v dejisku svojho športu na Copacabane, sa ostatní zídu v olympijskej dedine. Pravda, atléti tam budú chodiť postupne, keďže svoj hlavný stan majú rozložený 180 km od Ria v meste Juiz de Fora.

Odmeny za výsledky sú rovnaké ako pred dvomi rokmi

Šéf výpravy verí, že slovenskí reprezentanti by mohli v Riu vybojovať viacero medailí. "Najviac nám prajú zahraničné agentúry, ktoré hovoria, že by sme ich mohli získať až osem, čo je z môjho pohľadu veľmi optimistické. My sme sa zhodli, že zisk zlatej medaily by bol veľký úspech, naposledy v Londýne sa to nepodarilo. Máme asi sedem adeptov na cenné kovy," uviedol. Šéf SOV František Chmelár vidí šance optimistickejšie.

"Máme 12-14 športovcov, vrátane K4, ktorí reálne môžu mať medailové ambície. No musia byť zdraví, mať formu a aj trochu šťastia." Olympijský sľub zložili do rúk prezidenta Slovenskej republiky lukostrelkyňa Alexandra Longová a športový strelec Pavol Kopp, vlajkonosičkou výpravy na slávnostnom otváracom ceremoniáli bude strelkyňa Danka Barteková.

Odmeny za dosiahnuté výsledky ostali na rovnakej úrovni ako pred dvomi rokmi na ZOH v Soči. Zlatí medailisti v individuálnych športoch na OH 2016 v Rio de Janeiro tak dostanú prémie vo výške 45.000 eur, za striebro zinkasujú 35.000 a za bronz o desaťtisíc menej. SOV udelí odmeny aj ďalším športovcom na 4.-8. mieste (15.000-10.000-8000-6000-4000 eur). V súťažiach štafiet, viacčlenných družstiev a posádok (do počtu 4 pretekárov) v individuálnych športoch sa za každého ďalšieho športovca pripočíta k stanovenej čiastke ďalších 75 percent.

Členovia realizačných tímov si prilepšia maximálne do 33 percent z výšky odmien športovcov. U viacčlenných družstiev sa výška vypočíta zo základnej sumy, bez pripočítania za ďalšieho člena.

Zoznam slovenských športovcov na OH 2016 v Rio de Janeiro (52)

ATLETIKA (16): Lucia Hrivnák Klocová (800 m), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Gáliková, Mária Czaková (obe 20 km chôdza), Iveta Putalová (400 m), Jana Velďáková (diaľka), Anton Kučmín (20km chôdza), Jozef Repčík (800 m), Matúš Bubeník (výška), Matej Tóth (20 a 50 km chôdza), Martin Tišťan a Dušan Majdán (obaja 50 km chôdza), Marcel Lomnický (kladivo), Martin Kučera (400 m prek.)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (7): Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka (K4 na 1000 m), Vlček, Tarr (K2 na 1000 m), Peter Gelle (K1 na 1000 m), Martina Kohlová (K1 500 m, K1 200 m), Vincent Farkas (C1 na 1000 m a 200 m)
VODNÝ SLALOM (5): Matej Beňuš (C1), Jana Dukátová (K1), Jakub Grigar (K1), Ladislav a Peter Škantárovci (C2)

STRELECTVO (5): Erik Varga (trap), Juraj Tužinský a Pavol Kopp (ľubovoľná pištoľ a vzduchová pištoľ), Danka Barteková (skeet), Marián Kovačócy (trap - namiesto Zuzany Rehák-Štefečekovej, ktorá je na materskej dovolenke)

TENIS (4): Dominika Cibulková (?), Anna Karolína Schmiedlová (obe dvojhra, štvorhra), Andrej Martin (dvojhra, štvorhra), Igor Zelenay (štvorhra)

PLÁVANIE (3): Katarína Listopadová (100 m motýlik, 100 m znak), Tomáš Klobučník (100 m prsia), Richard Nagy (400 m pol. pr., 1500 m v.sp., 10 km diaľkové plávanie)

STOLNÝ TENIS (3): Wang Jang, Eva Ódorová, Barbora Balážová

SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE (2): Naďa Daabousová, Jana Labáthová (dvojice)

LUKOSTREĽBA (2): Boris Baláž, Alexandra Longová

CESTNÁ CYKLISTIKA (1): Patrik Tybor (preteky s hromadným štartom)

HORSKÁ CYKLISTIKA (1): Peter Sagan (cross country)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (1): Barbora Mokošová (viacboj)

TRIATLON (1): Richard Varga

VZPIERANIE (1): Ondrej Kružel (nad 105 kg)


VIAC Z Rio 2016