04. 08. 2016 10:37 | RIO DE JANEIRO/TASR

Na LOH 2020 v Tokiu bude mať premiéru päť nových športov

Sitom neprešli tri športy - bowling, squash a bojové umenie wu-shu.

Skateboardista bez nôh Italo Romano
Skateboardista bez nôh Italo Romano Foto: skateparkoftampa.com

Na OH 2020 v Tokiu bude mať premiéru päť nových športových odvetví. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu na svojom 129. zasadnutí v dejisku OH 2016 v Riu de Janeiro odsúhlasil zaradenie bejzbalu/softbalu, karate, skateboardingu, športového lezenia a surfovania do programu XXXII. olympiády, ktorá sa uskutoční v japonskej metropole. Sitom neprešli tri športy - bowling, squash a bojové umenie wu-shu.

"Zaradenie piatich nových športov do programu OH 2020 znamená, že hry v Tokiu budú patriť medzi najinovatívnejšie v histórii," vyhlásil viceprezident MOV John Coates. Japonci privítali s nadšením najmä skutočnosť, že súčasťou OH-programu bude karate považované za ich národný šport.

V Tokiu pribudne 18 nových olympijských súťaží, o medaily sa bude bojovať v 33 športoch. Bejzbal a softbal, ktoré sa v Japonsku tešia veľkej popularite, sa vrátia do olympijského programu po 16-ročnej prestávke. Naposledy boli súčasťou OH v Pekingu 2008. V skateboardingu bude súťažiť 80 športovcov rovnako ako v karate, kde rozdajú medailové kolekcie v kumite a kata. V športovom lezení sa predstaví 40 olympionikov.


VIAC Z Rio 2016