06. 08. 2016 01:45 , článok bol aktualizovaný 06. 08. 2016 10:12 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

OBRAZOM: Otváracím ceremoniálom sa v rytme samby začali OH v Riu

Pozrite si tie najzaujímavejšie fotografie z veľkolepej šou.

Slovenská výprava počas otváracieho ceremoniálu na OH v Riu.
Slovenská výprava počas otváracieho ceremoniálu na OH v Riu. Foto: AP
Tanečník vystupuje na štadióne Maracana pred otváracím ceremoniálom olympijských hier v Riu de Janeiro.
List v podobe 72 tanečníkov na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Riu de Janeiro.
Účastníci tancujú na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Riu de Janeiro.

Veľkolepým otváracím ceremoniálom sa začali letné olympijské hry 2016 v brazílskom Riu de Janeiro, pozrite si začiatok tohto športového sviatku prostredníctvom našej fotogalérie.

Olympijský oheň na štadióne zapálil bývalý maratónec a držiteľ ceny fair play Vanderlei Cordeiro de Lima, ktorého o triumf na OH 2004 v Aténach obral atak jedného z divákov na trati. De Lima bol posledným z 12.494 ľudí, ktorí pochodeň niesli od jej zapálenia v antickej Olympii. Na štadión ju priniesol niekdajší špičkový brazílsky tenista Gustavo Kuerten a odovzdal ju bývalej basketbalistke Hortencii Marcariovej. Pôvodne mal oheň zapáliť legendárny futbalista Pelé, ale na poslednú chvíľu sa čestnej úlohy zriekol zo zdravotných dôvodov. Pochodeň pred príchodom na Maracanu zavítala lanovkou aj na Cukrovú homoľu, dominantu Ria so sochou Krista.


Zastupujúci prezident Brazílie Michel Temer v piatok o 23.27 h tamojšieho času oficiálne otvoril Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Ide o premiérové hry na juhoamerickom kontinente. Rytmický otvárací ceremoniál na slávnom štadióne Maracana sa niesol v znamení rôznorodosti brazílskej hudby a tancujúcich tribún aj za osobnej prítomnosti viacerých lídrov krajín, vrátane prezidenta SR Andreja Kisku. Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola strelkyňa Danka Barteková.

Na otvorení sa priamo zúčastnilo 25 z 51 slovenských športovcov a 23 členov výpravy. Okrem Bartekovej si zážitok naživo vychutnalo deväť atlétov, štyria vodní slalomári, traja tenisti, traja stolní tenisti, obe synchronizované plavkyne i lukostrelci a gymnastka Barbora Mokošová.

Strelkyňa Danka Barteková nesie slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli OH v Riu.
Strelkyňa Danka Barteková nesie slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli OH v Riu. Foto: AP
 

V znamení ekológie a samby

Otvárací ceremoniál si pod svoju režisérsku taktovku zobral Fernando Meirelles, ktorý sa predtým preslávil najmä filmom Mesto bohov o živote ľudí v najchudobnejších slumoch Ria de Janeira. Jeho tím nepripravil takú pompéznu šou ako pred ôsmimi rokmi v Pekingu, v rozpočte sa výrazne šetrilo aj v porovnaní s ceremoniálom 2012 v Londýne. Napriek tomu sa Brazílčania v skvelej atmosfére prezentovali srdečným pestrofarebným programom s dôrazom na ekológiu, kreativitu, rytmus a emócie.

Úvod patril morskému prílivu, vytrvalej "bubnovačke" i krátkemu ohňostroju. Ešte pred hymnou usporiadateľskej krajiny v akustickej verzii Paulinha da Violu a vztýčením brazílskej vlajky svietil na štadióne mierový symbol, vyplnený "symbolom života". A nechýbal ani odkaz na "gambiarru" - teda brazílske umenie improvizovať, či z malého urobiť veľkú vec.

Dôležitým posolstvom tvorcov ceremoniálu bola záchrana planéty -  jej trvalo udržateľný rozvoj s dôrazom na biodiverzitu a zlepšenie vzťahu ľudí a prírody. Mementom sú najmä emisie, klimatické zmeny a postupná likvidácia prírodných zdrojov. "Nestačí prestať škodiť planéte, ale začať ju liečiť," znelo jedno z hesiel organizátorov. V tejto súvislosti nechýbalo vyobrazenie ďalšieho zo symbolov Brazílie - Amazonského dažďového pralesa.

Ďalšiu časť okázalej piatkovej noci tvoril prierez brazílskymi dejinami od roku 1500, keď na pobreží krajiny zakotvil portugalský admirál Pedro Álvares Cabral. Hostitelia vzdali hold pôvodným obyvateľom i viacerým slávnym krajanom, od kolonizátorov cez otroctvo plynul v scenári čas symbolicky až k budovaniu brazílskych veľkomiest s výraznou architektúrou.

Nasledovalo pripomenutie si historicky prvého motorového lietadla 14-Bis. Pred 110 rokmi ho skonštruoval Brazílčan Alberto Santos-Dumont. Kópia jeho legendárneho dvojplošníka krúžila nad štadiónom. Domáca topmodelka Gisele Bündchenová potom pri svojom poslednom catwalku kariéry ukázala naplno svoju krásu, keď prezentovala najslávnejší hit brazílskeho štýlu bossa nova z roku 1962 Dievča z Ipanemy. Spievala aj celá Maracana.

Úsmev, hudobná i etnická rozmanitosť krajiny boli ďalšími nosnými bodmi otváracej šou s účasťou takmer päťtisíc účinkujúcich a dobrovoľníkov. Od funku cez sambu až k hip-hopu, ceremoniál pripomínal jeden veľký karneval s energickým tancom a v svižnom tempe nechýbalo ani dvanásť najlepších škôl samby. 

Škantárovci:"Ceremoniál bol úžasný"

Pre vodných slalomárov bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov bol otvárací ceremoniál veľkým zážitkom. "Je úžasné, že sme mohli prvýkrát zažiť ceremoniál naživo. Keď sme vošli na štadión, boli to neopísateľné pocity," nadchýnal sa Ladislav Škantár. "Bolo to fantastické, niečo také človek nezažije každý deň. Bolo to veľkolepé vidieť celý svet pohromade," sprostredkoval slová Petra Škantára tlačový atašé slovenskej výpravy v Riu Ľubomír Souček.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Rio 2016