11. 08. 2016 19:43 | RIO DE JANEIRO/ TVNOVINY.sk, TASR

Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci

Finálovú jazdu zvládli bez jedinej chybičky.

Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci Foto: TASR
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci

Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci sa stali olympijskými víťazmi vo vodnom slalome. Vo štvrtkovom finále C2 predviedli fantastickú jazdu bez trestných sekúnd za 101,58 a vďaka rýchlemu prevedeniu zdolali všetkých konkurentov. Pri svojom premiérovom štarte pod piatimi kruhmi siahli na najcennejší kov a nadviazali na úspechy trojnásobných zlatých predchodcov Petra a Pavla Hochschornerovcov. Po striebre Mateja Beňuša v C1 tak získali v Riu de Janeiro pre Slovensko druhú medailu.

Aj štvrtkové disciplíny v olympijskom parku Deodoro sprevádzal silný vietor, ktorý nevyspytateľne hýbal s bránkami, čo znamenalo, že pretekári nebojovali len s divokou vodou a nástrahami trate. Slovenské deblkanoe sa na ňu v semifinále vydalo ako posledné v poradí, no už v prvej polovici dvakrát ťuklo na deviatej a jedenástej bránke. Záver však zvládlo bez väčších problémov a do finále postúpili zo šiestej priečky a stratou 2,49 s na nemeckých lídrov Antona s Benzienom.

Vo finále uzavreli Škantárovci prvú polovicu štartového pola. Kvalifikační víťazi odpádlovali úvod bez technickej chyby, do druhého medzičasu navyše výrazne zrýchlili a na priebežných lídrov mali vyše dvojsekundový náskok.


Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci Foto: TASR
 


V závere trate zúročili dlhročoné skúsenosti na plynulý prechod cez náročné miesta - poslednú protiprúdnu bránku aj následný nebezpečný valec - a v cieli vybuchli radosťou. Čas 101,58 mal totiž medailové reálie. Rýchlostne na nich nestačili ani favorizovaní Francúzi či Poliaci a po dojazde britského deblkanoe Florence - Hounslow už bolo jasné, že Škantárovci si v Riu vybojovali životný medailový úspech.

Českí reprezentanti Kašpar so Šindlerom pokazili dovtedy výbornú jazdu na protiprúdnej 22-tke, nielenže sa bránky dotkli, následne sa s kanoe prevrátili a prišli o medailu. Na

Slovákov nestačili v dramatickom závere ani Nemci a získali zlatú medialu.

Škantárovci si vybojovali istotu účasti v Riu de Janeiru na kontinentálnom šampionáte v Liptovskom Mikuláši. Pred sebou mali mimoriadne zdatnú konkurenciu - trojnásobných olympijských víťazov Petra a Pavla Hochschornerovcov - no na domácom kanáli si vyjazdili šiestu priečku a keďže ich najväčší súperi skončili až deviati, mohli sa tešiť z premiérovej účasti pod piatimi kruhmi.

Pred olympijskou ouvertúrou chýbalo bratrancom individuálne pódiové umiestnenie z prebiehajúcej sezóny. Otvorili ju piatou priečkou na medzinárodných majstrovstvách oceánie v Penrithe, následne na domácich ME skončili šiesti a na jediných pretekoch seriálu SP v španielskom Seu opäť piati. Napriek tomu sa im medailej radosti dostalo na kontinenálnom podujatí v Mikuláši, kde v hliadke C2 spoločne s Hocschornerovcami a duom Tomáš Kučera, Ján Batík nenašli premožiteľov.

Z majstrovstiev sveta si Škantárovci v C2 priniesli domov dovedna štyri cenný kovy - striebro zo šampionátu 2009 v Seu a tri bronzy z Bratislavy 2011, Prahy 2013 a McHenry 2014. Až šesťkrát v kariére sa tešili z triumfu na podujatí SP, pričom v 2010 a 2014 sa stali celkovými víťazmi seriálu. Vo svojej disciplíne sú trojnásobnými majstrami Európy.


Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci
Slovensko má prvé olympijské zlato! Získali ho Škantárovci Foto: TASR
 

Ladislav a Peter Škantárovci vytvorili štvrtú slovenskú posádku C2 v ére samostatnosti, ktorá sa predstavila na OH. Ešte v roku 1996 v Atlante súťažili dve dvojice v deblkanoe - bratia Ľuboš a Peter Šoškovci i Roman Štrba s Romanom Vajsom. Od roku 2000 v Sydney odštartovali zlatú éru Hochoschornerovci, ktorých z olympijského trónu zosadili až Briti na uplynulých hrách v Londýne.

Napriek tomu sa medailová reťaz v C2 nepretrhla, keďže po troch zlatých kovoch získali "Hochšíci" bronz a Škantárovci v Riu opäť prinávratili slovenskému deblkanoe zlatú radosť.

Reakcie na víťazstvo Škantárovcov:

Ladislav Škantár, zlatý olympijský medailista: "Sú to neopísateľné pocity, sme veľmi šťastní. Veľmi sme túžili získať medailu, ešte si to ani neuvedomujeme. Bolo to náročné psychicky, predsa len to boli asi naše posledné OH, veď už nie sme najmladší."

Peter Škantár, zlatý olympijský medailista:
"Ja ani neviem čo povedať. Je to super. Nebolo to ľahké, tie posledné dni. Ale teraz sú prvé pocity úplne super."

Roman Buček, zástupca vedúceho slovenskej výpravy v Rio: "Je to fantastické. Po Maťovej striebornej medaile ideme o stupienok vyššie. Chlapcom som to veľmi želal a som rád, že sa im to nakoniec podarilo. Ukázali absolútne majstrovstvo."

František Chmelár, prezident SOV: "Bol som nervózny, bolo to dramatické ako vždy a mali sme aj šťastie. Bolo to veľmi tesné. Ak by to Česi neotočili do vody, možno by vyhrali. Už po semifinále som veril, bolo vidieť, že síce mali ťuk, ale že išli na istotu. Včera sme mali super semifinále a finále nevyšlo, dnes to bolo opačne. Bol to veľmi dramatický boj o medaily a som rád, že 'Škantári' ukázali vysoké majstrovstvo a pripravili sa perfektne."

finále C2 - výsledky:

1. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR) 101,58 s. (0 tr. sekúnd)
2. David Florence (V.Brit.) +0,43 (0)
3. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) +1,66 (0)
4. Franz Anton (Nem.) +2,00 (0)
5. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (Poľ.) +3,39 (0)
6. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) +5,12 (0)
7. Luka Božič, Sašo Taljat (Slov.) +6,15 (2)
8. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) +6,77 (4)
9. Lukas Werro, Simon Werro (Švaj.) +9,94 (0)
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) +16,27 (6)

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Rio 2016