13. 08. 2016 08:06 | RIO DE JANEIRO/TASR

Neuveriteľné veci! Schooling zdolal Phelpsa, o striebro sa delia až traja plavci

Fenomenálny Američan sa rozlúči sobotňajším štartom v polohových pretekoch na 4x100 m.

Joseph Schooling a Michael Phelps.
Joseph Schooling a Michael Phelps. Foto: TASR/AP

Americký plavec Michael Phelps nepridal do svojej zbierky piatu zlatú olympijskú medailu z Ria. Vo finále na 100 m motýlik skončil na druhej pozícii so stratou 75 stotín sekundy na víťaza Josepha Schoolinga zo Singapuru, ktorý triumfoval v olympijskom rekorde 50,39.

Phelps sa podelil o striebro s majstrom sveta Chadom le Closom z Juhoafrickej republiky a Maďarom Lászlóom Csehom, všetci traja dosiahli navlas rovnaký čas - 51,14.

"Ani neviem, či som niekedy zažil delenie medzi dvoch ľudí. Trojnásobné je už poriadne divoké," komentoval nezvyčajnú situáciu hviezdny Phelps, ktorý tesne prišiel o štvrté olympijské zlato z jednej disciplíny za sebou. Jeho celková olympijská bilancia napriek tomu vyráža dych - v zbierke má 22 zlatých medailí a celkovo 27 cenných kovov z OH (22-3-2).

Najúspešnejší olympijský športovec všetkých čias svoju kvalitu potvrdil, keď po prvej päťdesiatke zaostával, na obrátke bol až šiesty, ale vytrvalými tempami dokázal stratu stiahnuť a dohmatol nakoniec druhý. "Je to trochu zvláštny, ale dôstojný spôsob, ako ukončiť moje individuálne štarty na olympiáde. Nemôžem si sťažovať," dodal Phelps pre agentúru AP.

Fenomenálny Američan sa rozlúči sobotňajším štartom v polohových pretekoch na 4x100 m.

Phelps už v noci na piatok získal trinástu individuálnu zlatú medailu na olympijských hrách, vďaka čomu prekonal "bradatý" rekord tisícročia viažúci sa s menom Leonidasa z Rodosu.

Legendárny antický olympijský hrdina, pred naším letopočtom univerzálny atlét, získal pri štyroch olympijských účastiach (164-152 pred n.l.) celkovo tucet medailí. Phelps je ozdobou nielen svojej éry, ale aj celej histórie. V roku 2008 získal osem zlatých medailí a prekonal tak famózny rekord svojho krajana Marka Spitza z roku 1972. Pre "Žraloka z Baltimore" je Rio 2016 piatou olympiádou, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu americkému plavcovi. V olympijskom bazéne štartoval Phelps prvýkrát v Sydney 2000, keď mal iba pätnásť rokov. Medailu síce nevybojoval, zato však získal ostrohy do budúcej kariéry, ktorú pretkávajú rekordné zápisy.

Obrovskú radosť mal 21-ročný Schooling, ktorý získal pre Singapur prvé plavecké zlato na OH. "Som úplne mimo. Neviem, či sa to skutočne stalo, je to skrátka bláznivé," rozplýval sa šťastný víťaz, ktorý po triumfe neveriacky krútil hlavou.


VIAC Z Rio 2016