08. 03. 2016 11:49 | BRATISLAVA/TASR

Šarapovovej sa zrútil svet, prišla už aj o sponzorov

Prečítajte si aj ohlasy zahraničných médií na jej doping.

Maria Šarapovová.
Maria Šarapovová. Foto: TASR/AP

Ruská tenistka Maria Šarapovová prišla po priznaní o pozitívnom dopingovom teste o dvoch významných sponzorov. Spoluprácu s ňou pozastavili americký výrobca športových potrieb Nike a švajčiarsky producent hodiniek Tag Heuer.

Päťnásobná grandslamová víťazka na mimoriadnej tlačovej konferencii v Los Angeles oznámila, že na januárovom grandslame Australian Open mala pozitívny dopingový test na meldonium. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) v stanovisku uviedla, že Ruska bude mať od 12. marca zastavenú činnosť. Za previnenie voči dopingovým pravidlám jej hrozí dištanc na jeden až tri roky.

"Rozhodli sme sa pozastaviť spoluprácu s Mariou. Svoje rozhodnutie zvážime po ukončení vyšetrovania. Naďalej budeme situáciu monitorovať," uviedla vo vyhlásení firma Nike. Popredný výrobca športových potrieb spolupracuje so Šarapovovou od jej 11 rokov. V roku 2010 Ruska podpísala s Nike novú osemročnú zmluvu, počas ktorej mala zarobiť 70 miliónov dolárov (cca 63 miliónov eur).

Podľa prestížneho ekonomického magazínu Forbes bola Šarapovová vlani najlepšie zarábajúcou športovkyňou. Na prémiách z turnajov a od sponzorov jej na bankové konto pribudlo takmer 30 miliónov USD (cca 27 miliónov eur). Jej ďalšími sponzormi sú francúzsky distribútor minerálnej vody Evian a nemecká automobilka Porsche.

Ohlasy zahraničných médií

Sport-Express (Rusko): "Je ťažké pochopiť, čo sa stalo. Ani tak nie ten fakt, že Maria Šarapovová, svetová hviezda a miláčik davov, užila zakázanú látku. Skôr to, že ide o meldonium, ktoré ani nedáva väčšiu športovú výhodu. Šokujúce je aj niečo ďalšie. Je to fakt, že tenistka nezaregistrovala, že túto látku zakázali... Sama hráčka sa trápi, že takto nechce skončiť kariéru. Samozrejme, to nechceme ani my. Preto len dúfame, že sa vráti na kurty tak rýchlo, ako to bude možné."

La Repubblica ( Taliansko): "Maria, aký škaredý zápas. Oblečená v jednoduchých čiernych šatách, ruky skrížené na prsiach, vzdialený pohľad. V pochmúrnej atmosfére na tlačovke v druhotriednom hoteli v Los Angeles prehrala Šarapovová stretnutie jej života. Svet je v ruinách, určite prinajmenšom svet ruskej hráčky, ale aj tenisový svet."

Corriere della Sera: "Tenistka ešte nikdy nebola na titulných stránkach takto skormútená. To, že je tu náhle obvinenie z dopingu, z jednej z najhoršej športovej hanby, je smutným momentom pre blondínu zo Sibíri. Ruske, ktorá našla domov v USA, sa rozpadol svet. Tú, ktorá na kurte konala tak predvídateľne, až roboticky, prekvapil skutočný život."

Times (Veľká Británia): "Šport uvalený do hanby a vlastný imidž, na ktorom tak tvrdo pracovala, úplne zničený. To je tvrdý šok. Je ale isté, že táto jedinečná žena sa nevzdá bez boja, ktorým sa vždy počas kariéry vyznačovala."
Daily Mail: "Pozitívny test je katastrofou pre tenis. Teraz je jedna z najväčších hviezd športovej histórie suspendovaná a poškvrnená."

Gazeta Sporturilor (Rumunsko): "Čo je pravda a čo lož? Čo v tom Rusku užívate? Maria od nás chce, aby sme uverili, že jej podporný tím nevedel o jednej z najkomplikovanejších vecí v starostlivosti o tenistu, teda o nových antidopingových nariadeniach. Čo máme potom očakávať od svetovej hráčky číslo 500., keď najbohatšia tenistka sveta zlyhá pri otázke antidopingu?"

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis