22. 09. 2016 13:17 | BRATISLAVA/ kc, Denník Šport

Mečíř naložil Kližanovi: Stačí jedna výhovorka, netreba ich hľadať desať

Kližan aj Lacko majú podľa Mečířa iné priority ako reprezentáciu.

Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř.
Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř. Foto: TASR/AP

Daviscupový kapitán zažil na svojej pozícii aj príjemnejšie roky. V tejto sezóne sa musel vyrovnať s absenciami Martina Kližana na všetkých reprezentačných akciách vrátane LOH v Riu de Janeiro.

Najnovšie ho prekvapil štart Kližana na turnaji v Metzi iba deň po barážovom dueli o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára tenistov na pôde Austrálie. Mečíř takéto správanie považuje za provokáciu. Kližan totiž odmietol účasť na Davis Cupe pre problémy s nohou.

Jediný daviscupový kapitán v ére slovenskej samostatnosti v rozhovore pre Denník Šport prezradil čo mu ukázala táto reprezentačná sezóna .

Martin Kližan a Miloš Mečíř na archívnej snímke.
Martin Kližan a Miloš Mečíř na archívnej snímke. Foto: TASR
 

"V oboch daviscupových dueloch sa zišla rovnaká zostava - Andrej Martin, Jozef Kovalík, Norbert Gombos a Igor Zelenay. Potvrdilo sa, že v tomto zložení si dobre rozumejú a nálada bola výborná. Mrzí ma, že v družstve tento rok neboli Martin Kližan a Lukáš Lacko. Chýbali najmä v Austrálii. V Maďarsku som Lukáša nepotreboval, pretože na antuke nehráva. V júli som odobril aj Kližanovu neúčasť, no pod jednou podmienkou, ktorú hráč napokon nedodržal. Ich postoj ma mrzí. V podstate sa ukázalo, aký majú záujem o Davis Cup. Reprezentáciu odsúvajú na druhú koľaj."

Kližan aj Lacko ospravedlnili absenciu zdravotnými ťažkosťami. Boli to skutočné a opodstatnené dôvody ich neúčasti?

"To sa musíte opýtať ich. Dostal som len lekársky papier, a keď som sa snažil zistiť viac, veľa som sa nedozvedel. Na Kližanovi vidieť, že nemá formu. Možno sú za tým práve problémy s nohou. Štart na turnaji jeden deň po Davis Cupe však považujem za provokatívny... Mrzí ma, že Kližan a Lacko majú iné priority ako reprezentáciu. Tenisová sezóna netrvá 52 týždňov. Program sa dá zostaviť tak, aby stihli aj turnaje aj Davisov pohár."

Zvláštny štýl komunikácie

Ako problém sa ukázal aj spôsob, akým Kližan komunikoval s kapitánom Mečířom. Slovenská jednotka ho odkazovala na svojho agenta. Andrej Martin sa dokonca o absencii dvoch najlepších hráčov dozvedel až z novín.

"Kližan napokon prišiel za mnou aj sám. Jednorazovo sa môže stať, že má hráč iné povinnosti či problémy, a preto komunikácia viazne. V tom však nevidím až taký problém. Dôležitejšie ako reči sú skutky. Z Kližana som mal pocit, že sa bál priamo povedať svoj postoj, a preto sa snažil nájsť čo najviac príčin, prečo nemôže hrať. Ak raz nemôžem, stačí predsa jeden dôvod, netreba ich hľadať desať... Skôr to vyzerá tak, že jeho priority sú iné."


VIAC Z Tenis