24. 07. 2018 11:25 , článok bol aktualizovaný 24. 07. 2018 22:34 | BRATISLAVA/TASR

Slovenské fedcupové tenistky spoznali meno súpera v 1. kole II. svetovej skupiny

Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále ITF.

Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Jana Čepelová, Magdaléna Rybáriková a kapitán Matej Lipták.
Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Jana Čepelová, Magdaléna Rybáriková a kapitán Matej Lipták. Foto: TASR

Slovenské tenistky pocestujú v 1. kole II. svetovej skupiny budúcoročného Pohára federácie do Lotyšska. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskej centrále ITF. Duel je na programe 9.-10. februára. Zverenky kapitána Mateja Liptáka boli nasadené a okrem Lotyšiek ešte mohli naraziť na Španielsko, Taliansko alebo Kanadu.

Slovenky vo februári zvíťazili v dueli 1. kola II. svetovej skupiny v bratislavskom NTC nad Ruskom 4:1 a prebojovali sa do baráže o elitnú osmičku. V nej však podľahli v Minsku domácemu Bielorusku 2:3. K návratu slovenského tímu do svetovej skupiny nepomohli ani výborné výkony Viktórie Kužmovej, ktorá vo dvojhrách zdolala Arinu Sobolenkovú i Aleksandru Sasnovičovú.

Lotyšky disponujú silným družstvom, vo svojom strede majú vlaňajšiu šampiónku grandslamového Roland Garros Jelenu Ostapenkovú i Anastasiju Sevastovovú. Účasť medzi druhou najlepšou osmičkou si zabezpečili vďaka triumfu 3:2 nad Ruskami v Chanty-Mansijsku. Dva body vybojovala Ostapenková - tohtoročná wimbledonská semifinalistka a aktuálna svetová jedenástka. Tretí pridala Sevastovová, ktorej v rebríčku WTA momentálne patrí 20. miesto.

Kapitán Matej Lipták si myslí, že jasný favorit stretnutia je Lotyšsko. "Je to tím, ktorý môže v plnom zložení vždy pomýšľať aj na celkové víťazstvo vo Fed Cupe. Majú dve skvelé a nebezpečné hráčky Ostapenkovú a Sevastovovú, ktoré patria do Top 20 rebríčka a ešte k tomu obe hrávajú a dokážu hrať veľmi kvalitne aj štvorhru. Určite je to veľmi ťažký súper, ktorý bude favorit tohto stretnutia. Ďalší bonus je aj to, že budú hrať doma a môžu si zvoliť povrch. Samozrejme, ako v každom fedcupovom stretnutí bude najdôležitejšie, v akom zložení nakoniec oba tímy nastúpia a v akej momentálnej forme budú konkrétne hráčky. Stretnutie má papierovo jasného favorita, ale budeme sa určite snažiť prekvapiť," povedal pre TASR Lipták.

Generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku výsledok žrebu príliš nepotešil. "Želal som si, aby sme hrali doma, dostali sme však zrejme najťažšieho možného súpera. Lotyšky budú v domácom prostredí veľmi silné. Ostapenková so Sevastovovou sú v elitnej svetovej dvadsiatke, obe sú výborné tenistky. Budú favoritkami, aj keď nastúpime v najsilnejšom zložení. Ak však naše dievčatá podajú výkony na hranici svojich možností, majú šancu prekvapiť. Predpokladám, že hrať sa bude na harde, keďže Ostapenková má rada rýchle povrchy. Tie však vyhovujú aj našim hráčkam," povedal pre TASR Moška.

V Londýne vyžrebovali aj dvojice 1. kola svetovej skupiny. Tohtoroční finalisti Česko a USA sa predstavia pred domácim publikom. Češky hostia Rumunsko, Američanky si zmerajú sily s Austráliou. Belgičanky nastúpia proti Francúzku a Nemky proti Bielorusku. V porovnaní s uplynulými ročníkmi Fed Cupu príde k jednej zmene, kapitáni budú môcť na každý zápas nominovať päť hráčok namiesto doterajších štyroch.

žreb 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie:

Lotyšsko - SLOVENSKO,
Švajčiarsko - Taliansko,
Japonsko - Španielsko,
Holandsko - Kanada

žreb 1. kola svetovej skupiny Pohára federácie:

Česko - Rumunsko,
Belgicko - Francúzsko,
Nemecko - Bielorusko,
USA - Austrália

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis