30. 01. 2019 12:05 , článok bol aktualizovaný 30. 01. 2019 17:59 | BRATISLAVA/TASR

Kouč fedcupového tímu Matej Lipták predstavil nomináciu na duel s Lotyšskom

Lotyšky by mali nastúpiť s dvoma hráčkami z elitnej svetovej tridsiatky Anastasiou Sevastovovou a Jelenou Ostapenkovou.

Kapitán slovenského fedcupového tímu Matej Lipták počas tlačovej konferencie.
Kapitán slovenského fedcupového tímu Matej Lipták počas tlačovej konferencie. Foto: TASR

Kvarteto slovenských tenistiek Dominika Cibulková, Viktória Kužmová, Anna Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková figuruje v nominácii na duel 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie v Lotyšsku. Hrať sa bude 9. - 10. februára na harde v Rige. Víťaz zápasu si vybojuje postup do aprílovej baráže o svetovú skupinu.

Lotyšky by mali nastúpiť s dvoma hráčkami z elitnej svetovej tridsiatky Anastasiou Sevastovovou a Jelenou Ostapenkovou.

V predpokladanej nominácii sú ešte Diana Marcinkevičová a Daniela Vismaneová. Úvodné sobotňajšie dvojhry odštartujú v aréne Riga o 14.00 SEČ.

V nedeľu od 12.00 sú na programe ďalšie dva single a záverečná štvorhra. Hlavnou rozhodkyňou bude Sheetal Lyerová z Indie, v úlohe empajrových arbitrov sa predstavia Portugalčan Carlos Ramos a Brit Robert Balmforth.

Pozrite si reportáž Športových novín

 

Slovenky vlani vo februári zvíťazili v dueli 1. kola II. svetovej skupiny v bratislavskom NTC nad Ruskom 4:1 a postúpili do baráže o elitnú osmičku.

V nej však podľahli v Minsku domácemu Bielorusku 2:3. K návratu slovenského tímu do svetovej skupiny nepomohli ani výborné výkony Kužmovej, ktorá vo dvojhrách zdolala Arinu Sobolenkovú i Aleksandru Sasnovičovú.

Lotyšky si účasť medzi druhou najlepšou osmičkou zabezpečili vďaka triumfu 3:2 nad Ruskami v Chanty-Mansijsku. Dva body vybojovala Ostapenková, tretí pridala Sevastovová.

Cibulková sa pre vírusové ochorenie odhlásila z turnaja WTA v Petrohrade. Kapitán slovenského tímu a zároveň jej osobný kouč Matej Lipták však verí, že do konca tohto týždňa bude fit.

"Dominika mala dva dni horúčky, cítila slabosť, preto sa odhlásila z turnaja v Petrohrade a v stredu sa vrátila do Bratislavy. Verím, že sa dá zdravotne do poriadku. Je veľmi dôležitý článok tímu. Je rozdielová hráčka, ktorá má veľké skúsenosti. Verím, že to potvrdí aj v Rige. Som rád, že sa mi ju podarilo presvedčiť, aby pomohla tímu. Počas tréningov so Sevastovovou sa vyjadrila, že asi nebude hrať, no v Austrálii sme opäť otvorili túto tému. Zhodli sme sa, že by bolo dobré, keby nastúpila," uviedol Lipták na stredajšej tlačovej konferencii.

Otvorený je ešte štart Magdalény Rybárikovej: "Čakáme na jej vyjadrenie. Má zdravotné problémy s rukou, ktoré sa ťahajú od turnajov v Austrálii, momentálne nemôže trénovať. Robíme všetko, aby mohla cestovať s tímom. Je naša najlepšia deblistka. Rozhodne sa do konca týždňa. Ak by nemohla ísť do Rigy, pôjdeme so štyrmi hráčkami alebo nominujeme ešte ďalšiu tenistku. Hovoril som so Chantal Škamlovou i Terezou Mihalíkovou, ktoré sú v prípade potreby pripravené pomôcť."

Slovenky odcestujú do dejiska zápasu v utorok 5. februára: "Chceli sme cestovať skôr, no až v utorok večer sa bude v aréne Riga dať trénovať. Očakávam náročný zápas. Lotyšky majú veľkú kvalitu. Sevastovová mala v závere uplynulej sezóny skvelú formu, ktorú si preniesla aj do úvodu nového roka. Ostapenková momentálne nie je v top forme, no je hráčka momentu. Ak chytí formu, hrá sa s ňou ťažko. Počul som, že fedcupové zápasy má rada. To isté však platí aj o našej dvojke Viki Kužmovej, ktorá vlani v Bielorusku ukázala, čoho je schopná. Má veľký potenciál, je dravá, v tomto roku odohrala už veľa zápasov. Potešiteľná je aj dobrá forma Kaji Schmieldovej, ktorá bola vo finále turnaja v Hobarte. Aj ona môže dostať šancu. Musím si to všetko v hlave premyslieť a rozhodnúť sa pre správne hráčky."


VIAC Z Tenis