13. 09. 2019 21:37 , článok bol aktualizovaný 13. 09. 2019 22:14 | BRATISLAVA/TASR

Davis cup: Po prvom hracom dni remizujeme so Švajčiarskom 1:1

Sobotňajší program otvorí o 16.00 h štvorhra.

Zľava Martin Kližan a nehrajúci kapitán daviscupovej reprezentácie Dominik Hrbatý v dueli proti Švajčiarsku.
Zľava Martin Kližan a nehrajúci kapitán daviscupovej reprezentácie Dominik Hrbatý v dueli proti Švajčiarsku. Foto: TASR

Slovenskí tenisti hrajú po úvodnom dni zápasu 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára so Švajčiarskom 1:1.

O vyrovnávajúci bod pre slovenské farby sa na antuke v bratislavskom NTC zaslúžil Andrej Martin, ktorý zdolal švajčiarsku jednotku Henriho Laaksonena 6:2, 4:6, 7:5.

Sobotňajší program otvorí o 16.00 h štvorhra, v ktorej by mali nastúpiť Filip Polášek s Igorom Zelenayom proti páru Marc-Andrea Hüsler, Laaksonen.

Martin mal proti Laaksonenovi, ktorého dobré pozná z challengerových turnajov i zo švajčiarskej ligy, raketový štart. Dvakrát prelomil podanie súpera a v prvom sete si vybudoval rozhodujúci náskok 4:0.

Martin kvalitne servoval, umne menil rytmus hry, čo na Laaksonena platilo. Pri dlhších výmenách dokázal Švajčiara rozbehať a donútiť ho k chybám.

V druhom dejstve Laaksonen zlepšil servis, returny i medzihru a držal s Martinom krok. Za stavu 3:2 viedol pri podaní slovenskej dvojky 40:0.

Nevyužil síce ani jeden z troch brejkbalov, no v koncovke setu slávil úspech, keď za stavu 5:4 zobral Martinovi podanie.

Slovenský reprezentant sa rýchlo otriasol, na začiatku tretieho setu odskočil súperovi na 3:1 a za stavu 5:3 mal pri podaní Švajčiara k dispozícii mečbal.

Laaksonen ho odvrátil esom a v ďalších minútach vyrovnal na 5:5, no v jedenástom geme opäť stratil servis a Martin už druhú šancu na zisk vyrovnávajúceho bodu využil. Za stavu 6:5 premenil aj s pomocou pásky v poradí druhý mečbal.

"Podmienky pod otvorenou strechou NTC boli moje najobľúbenejšie a na kurte som si to užíval. Vždy je pre mňa veľká česť reprezentovať Slovensko v Davisovom pohári, je to splnený sen. Teší ma, že sa mi podarilo vybojovať vyrovnávajúci bod. Úvod zápasu mi vyšiel nad očakávanie. Laaksonen hral na riziko a spravil veľa ľahkých chýb. Vedel som však, že sa postupne zlepší a dostane sa do rytmu, čo sa aj stalo. Škoda, že som v druhom sete nevyužil niekoľko brejkbalov a smoliarsky som ho prehral. V dramatickej koncovke tretieho setu som však mal našťastie navrch," uviedol Martin v prvej reakcii.

Kapitán slovenského tímu Dominik Hrbatý by pred zápasom výsledok 1:1 po prvom dni bral. "Možno sa čakalo, že to bude v opačnom garde, no v športe nie je núdza o prekvapenia. Martinovi Kližanovi duel proti Ehratovi nevyšiel. Robil príliš veľa nevynútených chýb, zbytočne sa ponáhľal. Snažil sa zakončiť výmeny po nepripravených útokoch. Andrej Martin splnil taktický zámer. Počítali sme s tým, že jeho variabilná hra by mohla na Laaksonena platiť, čo sa aj potvrdilo. V treťom sete mu Laaksonen za stavu 5:5 pomohol dvomi nevynútenými chybami a daroval mu brejk."

SLOVENSKO - Švajčiarsko 1:1 po prvom dni
Martin Kližan - Sandro Ehrat 2:6, 6:7 (7)
Andrej Martin - Henri Laaksonen 6:2, 4:6, 7:5
sobota
16.00
Filip Polášek, Igor Zelenay - Marc-Andrea Hüsler, Laaksonen
Kližan - Laaksonen, Martin - Ehrat


VIAC Z Tenis