01. 04. 2020 20:18 | LONDÝN/TASR

Wimbledon zrušili prvýkrát od druhej svetovej vojny. Som zničený, reaguje Federer

Najstarší a najslávnejší turnaj na svete sa od svojho vzniku v roku 1877 nehral iba počas dvoch svetových vojen.

Wimbledon zrušili pre pandémiu koronavírusu.
Wimbledon zrušili pre pandémiu koronavírusu. Foto: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Grandslamový turnaj tenistov vo Wimbledone sa v tomto roku neuskutoční. Organizátori ho v stredu zrušili pre pandémiu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP. Pôvodne sa na trávnatých dvorcoch All England Clubu v Londýne malo hrať od 29. júna do 12. júla.

Presun prestížneho podujatia na neskorší termín nebol možný pre špecifickosť povrchu, kompetentní vylúčili aj možnosť odohrať ho bez prítomnosti divákov. Ra rozhondutie organizátorov Wimbledonu zareagovali aj predstavitelia Ženskej tenisovej asociácie WTA a mužskej Asociácie tenisových profesionálov ATP, ktorí zrušili všetky plánované trávnaté turnaje. Hrať sa tak nebude minimálne do 13. júla.

Najstarší a najslávnejší turnaj na svete sa od svojho vzniku v roku 1877 nehral iba počas dvoch svetových vojen. naposledy v roku 1945. "Rozhodnutie zrušiť tohtoročný Wimbledon sa nerodilo ľahko. Museli sme však v prvom rade myslieť na zdravie obyvateľstva a všetkých ľudí, ktorí sa podieľajú na organizácii turnaja. V hre boli viaceré scenáre. Uvedomovali sme si, že Wimbledon sa nehral iba počas vojen. Vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu však považujeme rozhodnutie zrušiť turnaj za jediné správne," citoval portál bbc.com slová riaditeľa All England Clubu Iana Hewitta.

Slovenského tenistu Filipa Poláška, ktorý vlani postúpil po boku Chorváta Ivana Dodiga až do semifinále wimbledonskej štvorhry, rozhodnutie organizátorov neprekvapilo. "Hovorilo sa o tom už niekoľko dní. Bol som s tým osobne zmierený. Bol to najpravdepodobnejší scenár, čakali sme už iba na oficiálne potvrdenie. Život ide ďalej, momentálne šport nie je vôbec na prvom mieste, Dúfam, že sa všetko čím skôr vráti do normálneho života. Dnes však nevie nikto nič predpovedať. Nevieme, čo bude o tri-štyri mesiace. Dúfam, že aspoň časť sezóny odohráme, či už turnaje v Amerike, alebo presunutý Roland Garros či októbrové podujatia v Číne. Každý z nás bude rád, keď sa bude môcť opäť vrátiť na kurty a hrať tenis," povedal pre TASR slovenský Tenista roka 2019.

Michal Mertiňák, ktorý trénuje slovenskú ženskú jednotku Viktóriu Kužmovú, neskrýval sklamanie zo zrušenia prestížneho turnaja. "Čo k tomu dodať. Ako bude plynúť čas, tak postupne budú rušiť aj turnaje. Vo Wimbledone asi vedia, že hrať turnaj v inom termíne by bolo veľmi náročné, tak to pre istotu už teraz zrušili. Je to škoda pre tenis, ale nič sa nedá robiť. Musíme len dúfať, že sa všetko vo svete čím skôr upokojí a stihneme aspoň US Open, prípadne aj Roland Garros, ak sa rozhodnú posunúť celú antukovú sezónu. Je možné, že sa bude hrať až do konca roka, teda v októbri, v novembri aj v decembri, ak sa situácia zlepší. To by boli dobré vyhliadky. Ak nie, tak sa časom zruší asi celá sezóna," uviedol pre TASR bývalý deblový špecialista.

Srb Novak Djokovič a Rumunka Simona Halepová tak nebudú môcť vo Wimbledone obhajovať tituly. "Vlaňajšie finále bude naveky jedným z najpamätnejších dní v mojom živote. Teraz však prechádzame niečím dôležitejším ako je tenis. Wimbledon sa určite vráti a budem sa môcť ešte dlhšie tešiť na obhajobu titulu," napísala Halepová na sociálnych sieťach.

Veľké sklamanie neskrýval rekordný osemnásobný wimbledonský šampión Roger Federer. "Som zničený," priznal Švajčiar, ktorý vlani v strhujúcom finále prehral s Djokovičom až po päťsetovom boji, v rozhodujúcom dejstve nevyužil dva mečbaly. Aj sedemnásobná wimbledonská víťazka Serena Williamsová niesla zrušenie prestížneho turnaja ťažko. "Som otrasená," vyznala sa Američanka.

V plánovanom termíne sa nebude hrať ani ďalší grandslamový turnaj Roland Garros v Paríži, preložili ho až na jeseň. Podujatie, ktoré malo odštartovať 24. mája, sa po novom odohrá v dňoch 20. septembra až 4. októbra. O odklade uvažujú aj organizátori US Open, v New Yorku sa má hrať od 31. augusta do 13. septembra. Momentálne sú pozastavené všetky turnaje ATP i WTA Tour do 7. júna.

V Británii evidovali v stredu celkovo 25.150 prípadov ochorenia COVID-19, po nákaze novým koronavírusom SARS-CoV-2 tam zomrelo 1789 ľudí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis