21. 06. 2017 16:41 | LUBLIN/TASR

Sokolíci na kalkulácie nemyslia, švédsky tréner im zložil veľký kompliment

Švédsky kouč okrem toho vyzdvihol kvality troch našich hráčov.

Tréner Švédska U21 Haakan Ericson.
Tréner Švédska U21 Haakan Ericson. Foto: TV Markíza

Slovenskí futbalisti do 21 rokov nemusia na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie zaháňať myšlienky na postupové kalkulácie. Prirodzene sa sústredia na to, čo dokážu ovplyvniť - štvrtkové záverečné stretnutie A-skupiny so švédskymi rovesníkmi (20.45 h, Lublin). Priamy prenos odvysiela TV Markíza, pričom futbalové štúdio sa začne už o 20:15.

"Čaká na nás ďalší silný súper po Anglicku. Určite to nebude nič jednoduché, treba sa pozerať na seba. Verím, že aj fanúšikovia na tribúnach nám pomôžu a odvďačíme sa im víťazstvom. Proti Poľsku sme otočili zápas, s Anglickom sme dostali góly po našich chybách. Musíme sa ich vyvarovať, s trénerom sme si vysvetlili, čo sme robili zle. Rozhodnú detaily, verím, že ich zvládneme lepšie," povedal kapitán Adam Zreľák. Ten je zdravotne úplne fit rovnako ako ostatní členovia kádra, po hernom výpadku má možno len mierne kondičné manko.

Ani psychika zverencov Pavla Hapala neutrpela po neúspešnom vystúpení. "Všetci kalkulujú, no my tomu momentálne neprikladáme váhu. Neviem, ako sú na tom psychicky Švédi, ale my sme si po prehratom zápase povedali, že musíme ísť ďalej. Sme stopercentne nachystaní, aby sme to zvládli," pokračoval Zreľák.

Alternatíva na hrot útoku je Pavol Šafranko, ktorý vystriedal Zreľáka v oboch uplynulých dueloch a v úvodnom proti Poľsku sa stal autorom víťazného gólu. "Rozhodne to, ako sa na zápas pripravíme my a ako k nemu pristúpime. Keď všetci podajú maximálne výkony, potom môžeme kalkulovať. Švédi dosť držia loptu, tam vidím ich najväčšiu silu. Vynasnažíme sa zamedziť im v tom," uviedol Šafranko.

Na opačnom konci ihriska sa úlohy jednotky zhostil Adrián Chovan. Na otázky, ktoré ohľadom tohto postu panovali pred šampionátom, odpovedal predovšetkým v prvom súboji s Poľskom. "Máme pred sebou posledný zápas v skupine a nastúpi proti nám rovnako náročný súper. Od prvej minúty pôjdeme za víťazstvom a budeme myslieť na postup. Cítim sa normálne, som vyrovnaný a rád za pozíciu, v akej sa nachádzam. Užívam si to, neriešim, čo príde v budúcnosti. Pripravím sa, ako keby to bol posledný duel v mojej kariére," vyhlásil Chovan.

Švédsko je na hrane tak ako predvlani, kouč dôveruje Daagerstalovi

Tréner švédskych futbalistov do 21 rokov Haakan Ericson označil Slovensko za najlepšie organizované mužstvo v A-skupine majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie. Reprezentácie sa stretnú v dôležitom štvrtkovom súboji v Lubline (20.45), ani jedna z nich nemá postup do semifinále iba vo svojej moci.

Ericson považuje za ďalšie silné stránky tímu pod trénerským vedením Pavla Hapala dobrú štruktúru defenzívy či pohyb. "Dokážu brániť dvoma spôsobmi, vysokým napádaním, ale aj zatiahnutím sa. V strede poľa je tvorca hry Stanislav Lobotka, majú dve dobré krídla v Jaroslavovi Mihalíkovi a Albertovi Rusnákovi, ako aj kvalitného obrancu v Milanovi Škriniarovi," pomenoval na stredajšej predzápasovej tlačovej konferencii švédsky kouč individuality Slovenska, ktoré sú podľa neho najvýraznejšie.

Zostrih duelu Poľsko U21 - Švédsko U21:

 

O otváracej jedenástke má už takmer jasno. "Pracujem na tom. Mali sme tréning, budeme ešte analyzovať niektoré situácie z neho, ale asi som sa už rozhodol," dodal Ericson. Odmietol konkretizovať prípadné zásahy do zostavy. Obranca Filip Dagerstaal, ktorý v nadstavenom čase predchádzajúceho duelu s Poľskom zavinil pokutový kop, je podľa Ericsona natoľko mentálne silný, aby predviedol požadovaný výkon.

Švédsko sa s Ericsonom na lavičke stalo európskym šampiónom dvadsaťjednotiek 2015, z víťazného výberu figurujú v súčasnom stredopoliari Kristoffer Olsson a Simon Tibbling. Olsson bol v Česku ako najmladší člen kádra, teraz zastáva úlohu kapitána. Tibbling je zranený a nezasiahne do zápasu, je priskoro hovoriť, či bude fit na prípadné semifinále.

Pokiaľ naň chcú Švédi pomýšľať, musia zvíťaziť a spoliehať sa na zakopnutie Anglicka. Takisto pred dvomi rokmi sa o ich postupe rozhodovalo v záverečných zápasoch skupiny, práve Tibbling v predposlednej minúte vyrovnal proti Portugalsku a Švédsko išlo ďalej na úkor Talianska. Anglicko skončilo v tabuľke štvrté.

Proti Slovákom bude stáť aj "švédska stena":

 

predpokladaná zostava Švédska 21: Cajtoft - Wahlqvist, Larsson, Dagerstaal, Lundqvist - Tankovič, Hallberg, Fransson - Olsson - Cibicki, Strandberg

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z U21 euro