22. 06. 2017 11:16 | LUNLIN/TASR

Dnes držíme palce aj Poliakom, sledujte zápas Poľsko U21 - Anglicko U21 na našom webe

Ak zvíťazíme nad Švédmi, na postup nám postačí akékoľvek bodové zaváhanie Anglicka proti Poľsku.

Poľský výber do 21 rokov.
Poľský výber do 21 rokov. Foto: profimedia/Zemanek/BPI/REX/Shutterstock

Hráčov slovenskej "dvadsaťjednotky" dnes čaká zápas roka a možno aj desaťročia. Stále majú reálnu šancu postúpiť do semifinále turnaja, no nič iné ako výhra nad Švédskom, ich k tomu nepriblíži.

Priamy prenos odvysiela TV Markíza, pričom futbalové štúdio sa začne už o 20:15. Súbežne s týmto zápasom budeme na našom webe exkluzívne streamovať zápas Poľsko - Anglicko (20:45 h. Kielce).

Slovensko je na druhom mieste tabuľky druhých

Slovenská reprezentácia do 21 rokov je po druhom hracom dni základných skupín majstrovstiev Európy futbalistov tejto vekovej kategórie na druhom mieste tabuľky druhých tímov. Tá je vzácne vyrovnaná, keď prvé Česko (C-skupina), Slovensko (A-skupina) i tretie Portugalsko (B-skupina) si pripísali tri body pri skóre 3:3.

Podľa pravidiel Európskej futbalovej únie (UEFA) pre ME 2015 a 2017 určujú najlepšie mužstvo na druhej priečke postupne vyšší počet bodov, väčší gólový rozdiel v skóre, vyšší počet strelených gólov, menší počet disciplinárnych bodov (červená karta 3 body, žltá karta 1 bod, vylúčenie po dvoch žltých kartách 3 body) a napokon vyšší koeficient reprezentácie do 21 rokov na žrebe záverečného turnaja 1. decembra 2016.

Rozhodnúť o postupe môže aj počet žltých kariet

V neprospech Portugalska hovorí sedem žltých kariet, no Česko aj Slovensko nazbierali štyri. Medzi nimi momentálne rozhoduje až koeficient, ktorý má vyšší mužstvo z C-skupiny (33,690). Koeficient Slovenska je 31,057, spomedzi účastníkov má nižší jedine Macedónsko. To na získanie šance na postup potrebuje zdolať v záverečnom stretnutí Portugalsko. Pokiaľ sa mladí Slováci budú uchádzať o semifinále v tabuľke druhých tímov, s najväčšou pravdepodobnosťou tak budú musieť konkurentov prekonať v jednom z predchádzajúcich, ovplyvniteľných ukazovateľov. Úlohu môžu zohrať ofenzívna produkcia či disciplína.

Zverenci Pavla Hapala však stále majú možnosť na postup z prvej pozície. Ak zvíťazia nad Švédmi, postačí im akékoľvek bodové zaváhanie Anglicka proti Poľsku. V prípade triumfu Poľska 1:0 môžu remizovať akýmkoľvek skóre. Ak hráči usporiadateľskej krajiny uspejú 2:1, Slováci postúpia remízou pomerom 3:3 alebo vyšším.

Najunikátnejší pohľad na tabuľku by sa naskytol po víťazstve Poľska 2:1 a remíze Slovenska 2:2. Vtedy by rozhodoval menší počet disciplinárnych bodov, ktorý je momentálne vyrovnaný, oba tímy dostali štyri žlté karty. Ak by aj v tomto ohľade bola po posledných stretnutiach zhoda, na rad by prišiel koeficient. Slovensko ho na žrebe malo vyšší než Poľsko na začiatku kvalifikácie (25,402) a domáca reprezentácia do 1. decembra neodohrala žiaden súťažný duel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z U21 euro