07. 06. 2018 09:45 | BRATISLAVA/TASR

Ďalšia analýza MS vo futbale: Potvrdia sa tieto predpoklady?

Na výpočet sily jednotlivých tímov slúžil Elo-systém, ktorý používajú v inom športovom odvetví - šachu.

Základné skupiny MS 2018 vo futbale.
Základné skupiny MS 2018 vo futbale. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Gracenote predpovedá, že vo finále majstrovstiev sveta v Rusku na seba narazia futbalové reprezentácie Brazílie a Španielska. Z rekordného šiesteho titulu sa napokon bude radovať juhoamerický tím.

"Na základe rôznych faktorov a prepočtov, ktoré sme zohľadňovali, má Brazília 21-percentnú šancu na celkový triumf a je favorit číslo jeden. Nasledujú Španieli (10 percent), Nemecko a Argentína (obaja 8 percent)," objasnil analytik spoločnosti Gracenote Simon Gleave.

Na výpočet sily jednotlivých tímov slúžil Elo-systém, ktorý používajú v inom športovom odvetví - šachu. Analýza vytvorila milióny simulácií a vyšlo, že najväčšie šance má práve Brazília.

Podľa Gracenote by mali zo základných skupín postúpiť tieto tímy - Uruguaj a Rusko (A), Španielsko a Portugalsko (B), Francúzsko a Peru (C), Argentína a Chorvátsko (D), Brazília a Švajčiarsko (E), Nemecko a Mexiko (F), Anglicko a Belgicko (G), Kolumbia a Poľsko (H).

Úspech analýzy Gracenote by znamenal fiasko pre africký futbal, keďže ani jeden jeho zástupca by sa neprebojoval do osemfinále.


VIAC Z WC 2018