12. 06. 2018 15:45 | BRATISLAVA/TASR

Boj o usporiadanie MS 2026. Americké krajiny majú pred africkým kandidátom navrch

O usporiadateľovi MS 2026 sa rozhodne na Kongrese FIFA tesne pred MS 2018 v Rusku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prvý súboj v dejisku futbalových majstrovstiev sveta v Rusku sa odohrá ešte pred zápasmi na štadiónoch.

Na stredajšom 68. Kongrese Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Moskve rozhodnú delegáti o organizátorovi MS 2026, kde sa premiérovo predstaví 48 reprezentácií.

Spoločná kandidatúra Spojených štátov amerických, Kanady a Mexika je favorit proti Maroku. Hlasovať môže 206 z 211 členov FIFA, lístky neodovzdajú uchádzači a podľa agentúry DPA absentuje Kosovo.

Predstavitelia oboch kandidatúr sa v utorok snažili na poslednú chvíľu presvedčiť zástupcov z ostatných konfederácií. Severoamerická snaha sa s najnegatívnejším publikom stretla, keď predstúpila pred 53 afrických hlasujúcich. Z nich 45 by malo podporiť Maroko, podľa vysokého funkcionára FIFA sa pridá do 25 ázijských a niekoľko európskych krajín.

Futbalová konfederácia Severnej a Strednej Ameriky a Karibiku (CONCACAF) a Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) sa postavia za USA/Kanadu/Mexiko.

Otázne je, ku komu sa priklonia oceánske krajiny. Z Európy už svoju podporu Maroku prisľúbilo Francúzsko, Nemecko si odložilo rozhodnutie po prezentáciách.

FIFA podrobila obe kandidatúry prísnym inšpekciám. Severoamerický návrh si vyslúžil štyri z piatich možných bodov, kým africký iba 2,7 z 5. Maroko je podľa hodnotenia veľmi rizikové v troch oblastiach: štadióny, ubytovanie a doprava.

V USA, Kanade a Mexiku neupozornili na žiaden aspekt ako na veľmi rizikový. Hlasujúci však nemusia brať do úvahy závery komisie. FIFA nariadila dôkladnejšie preverenie po kritike výberu v roku 2010, keď Rusko získalo práva na MS 2018 a Katar na MS 2022.

Prvá delegácia navštívila Maroko a severoamerické krajiny v apríli, pre odhalené nedostatky sa vrátila iba do Afriky. Týkali sa štadiónov, ale aj zatajenia proti-LGBT zákona, ktorý je v Maroku v platnosti.

Afričania by na vybudovanie alebo rekonštrukciu všetkých štrnástich stánkov potrebovali šestnásť miliárd amerických dolárov, USA, Kanada a Mexiko by nemuseli investovať do infraštruktúry štadiónov.

Problém severoamerickej kandidatúry môžu byť obavy zo zásahov zo strany prezidenta USA Donalda Trumpa. USA však zaručili FIFA, že obmedzenia vstupu nepostretnú ani návštevníkov MS 2026 z najväčších moslimských krajín.

"Verím, že voľby neovplyvní príliš veľa politiky a na Kongrese sa zrodí výsledok, ktorý bude najlepší pre futbal," povedal prezident riadiacej organizácie svetového futbalu Gianni Infantino. USA, Kanada a Mexiko prisľúbili zisk 14,3 miliardy USD, Maroko o polovicu nižší.

"Ich návrh nevychádza z minulých skúseností ani z predpokladov do budúcnosti. Je v tom veľa neistoty. My nezavádzame, ponúkame čistý zisk pre FIFA 7,2 miliardy USD, pričom už päť miliárd by bol rekord MS," vyhlásil šéf Kráľovskej marockej futbalovej federácie (FRMF) Fouzi Lekjaa. Inšpekčná komisia však očakáva podstatne vyšší príjem než avizujú Maročania.

Mexiko sa môže stať prvou krajinou, ktorá privíta svetový šampionát trikrát (1970, 1986). V USA sa MS konali v roku 1994, v Kanade a Maroku ešte nikdy, hoci africký zástupca sa o usporiadanie uchádza po piaty raz.

"Ukázali sme to najlepšie, čo môžeme ponúknuť všetkým členom FIFA," uviedol prezident Mexickej futbalovej federácie (Femexfut) Decio de Maria pre agentúru AP. Na víťazstvo je potrebných 104 hlasov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z WC 2018