13. 06. 2018 10:39 | MOSKVA/TASR

Prvé MS s videorozhodcom. Takto funguje novinka, ktorá má zaručiť spravodlivosť

Maradonova "božia ruka" by na MS v Rusku neprešla.

Videorozhodca na futbalových MS 2018 v Rusku.
Videorozhodca na futbalových MS 2018 v Rusku. Foto: TASR/AP/Dmitri Lovetsky

Island a Panama sú debutanti na majstrovstvách sveta vo futbale, ale premiéru budú mať aj videoasistenti rozhodcov. Kým posudzovanie opakovaných záberov pri sporných situáciách je zaužívané v mnohých iných odvetviach, Medzinárodný výbor pre pravidlá futbalu (IFAB) ich povolil po skúšobnom období až začiatkom tohto roka a novinka čelila aj problémom.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) nominovala na šampionát trinásť videoasistentov. Dúfa, že uistia fanúšikov v správnosti rozhodnutí. Z pôvodnej nominácie prišli o účasť v Rusku pre obvinenia z korupcie arbiter Fahad Al Mirdasi zo Saudskej Arábie i kenský asistent Aden Range Marwa.

Na MS vo futbale bude mať premiéru videorozhodca.
Na MS vo futbale bude mať premiéru videorozhodca. Foto: shutterstock/Dziurek
 

"Nepotrebujem VAR, aby som zaručil obecenstvu, že rozhodcovia sú čestní. Už nikto sa nebude môcť sťažovať na nekorektnosť verdiktov, no verte mi, aj bez technológie musíme dôverovať arbitrom pri ich práci," povedal šéf rozhodcovského oddelenia FIFA Massimo Busacca.

Ako funguje systém VAR

Na všetkých 64 stretnutí dohliadne štvorčlenný tím zložený z jedného hlavného (VAR) a troch pomocných videoasistentov (AVAR1, AVAR2, AVAR3). Niektorí arbitri budú pôsobiť aj ako videodelegáti, pred každým zápasom vyberú jedného.

Hlavný videoasistent prijíma závery, prvý pomocník sleduje živý prenos, druhý kontroluje prípadné chyby kolegov a zabezpečuje komunikáciu medzi nimi, tretí sa sústredí na ofsajdy. V dvoch špecializovaných miestnostiach Medzinárodného vysielacieho centra FIFA budú vyškolení pracovníci hľadať na pätnástich obrazovkách najvhodnejší z 33 dostupných uhlov pohľadu.

Ďalšie dve kamery sú špeciálne na ofsajdy, ešte dve s ultraspomalenými zábermi pribudnú za bránkami vo vyraďovacej časti. Signál zo všetkých dvanástich štadiónov bude prichádzať cez optickú sieť. Ostrý štart je na programe už vo štvrtok o 17.00 h SELČ, keď sa v moskovských Lužnikách odohrá otváracie stretnutie medzi domácim Ruskom a Saudskou Arábiou.


Videoasistenti nebudú k dispozícii pri všetkých situáciách, "nastupujú" pri góloch a porušeniach pravidiel, ktoré k nim vedú (faul útočiaceho hráča, ofsajdová pozícia, lopta mimo hry), pri jedenástkových verdiktoch a porušeniach pravidiel, z ktorých vyplynuli (penaltový faul, faul útočiaceho hráča, faul na hranici šestnástky, ofsajdová pozícia pred jedenástkou, lopta mimo hry pred jedenástkou).

Ďalej sa budú zaoberať len vylúčeniami po priamej červenej karte, a pokiaľ by sa výrok rozhodcu týkal nesprávneho hráča. Pri niektorých z týchto situácií má VAR iba poradnú úlohu, arbitri sú presne inštruovaní, ako a kedy narábať s informáciami od videotímu. Ten sa im ozve iba v prípade jasnej chyby. Rozhodcovia môžu kedykoľvek oddialiť pokračovanie v hre, aby mohli komunikovať, dajú to najavo gestom ruky pri uchu. Ak pristúpia k oficiálnemu prehliadnutiu záznamu, rukami naznačia obrazovku a presunú sa k monitoru za postrannou čiarou.

"Chceme chrániť futbal a je to omnoho komplikovanejšie, než si ľudia uvedomujú. Videoasistent nesedí so šálkou kávy v jednej ruke a mobilným telefónom v druhej, nepozerá televíziu doma a nevolá odtiaľ rozhodcovi, keď pochybí," zdôraznil technický riaditeľ IFAB David Elleray. "Je skvelé, že už máme technológiu aj vo futbale, lebo ide o férovosť," dodal obchodný šéf FIFA Philippe Le Floc'h pre agentúru AP.

Maradonova "božia ruka" by už neprešla

VAR skúšali na vlaňajšom Pohári konfederácií v Rusku, kde priniesol zmätok hneď v úvode podujatia. Oslavy po góle Čiľana Eduarda Vargasa do siete Kamerunu spôsobili, že viacerí hráči a fanúšikovia nespozorovali "obrazovkové" znamenie arbitra Damira Skominu a nevedeli, čo sa deje.

O využití systému neinformovali tabule na štadióne a niektorí aktéri sa dokonca vybrali do kabín v domnienke, že je polčas. Opakované zábery preukázali ofsajd a Skomina neuznal gól.

FIFA zapracovala podľa bývalého talianskeho rozhodcu Roberta Rosettiho, ktorý má v organizácii na starosti VAR, na prehľadnosti: "Na štadiónoch bude grafika a po verdikte premietneme aj zábery, takže to bude úplne jasné. Svetový šampionát bude vďaka tomu férovejší, aj keď videoasistencia naruší plynulosť hry. Takýto systém by odhalil napríklad 'Božiu ruku' Diega Maradonu na MS 1986. Ide nám o spravodlivosť, neviem, či by sme si želali gól rukou, ktorý padne v poslednej minúte finále. Toto by mohlo zničiť futbal, nie vhodný zásah technológie."

Na oficiálnej stránke FIFA podporujú zavedenie VAR práve Maradona, ďalší niekdajší argentínsky reprezentant Javier Zanetti či nemecký obhajca titulu Thomas Müller.

V marcovom asociačnom termíne sa medzi kritikov zaradil tréner anglického národného tímu Gareth Southgate. Nepozdával sa mu jedenástkový výrok Deniza Aytekina po konzultácii s VAR, keďže Southgate nepovažoval situáciu za jednoznačnú, ale veľmi spornú: "Pokiaľ viem, posudzovať by sa malo iba pri zrejmých chybách a o tomto by sa dalo debatovať celý deň. Nemyslím si, že takéto momenty pomôžu, systém sa však môže skončiť úspechom. VAR by sa mal zaoberať iba tým, čo je zjavné, a vysvetliť divákom, čo a prečo sa riešilo."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z WC 2018