12. 07. 2018 10:06 , článok bol aktualizovaný 12. 07. 2018 14:31 | BRATISLAVA/TASR

Ohlasy médií: Anglicko tomu verilo, Chorvátsko to dokázalo

Semifinálový duel rozhodol Mandžukič.

Radujúci sa chorvátski fanúšikovia v Moskve po postupe národného tímu do finále MS.
Radujúci sa chorvátski fanúšikovia v Moskve po postupe národného tímu do finále MS. Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Chorvátsky národný tím sa po prvýkrát prebojoval do finále svetového šampionátu. Jeho doterajšie maximum bolo tretie miesto z roku 1998. Anglicko prehralo v semifinále rovnako ako pri predchádzajúcej účasti v tejto fáze, v roku 1990 obsadilo štvrtú priečku.

Prečítajte si ohlasy médií po stredajšom (11. 7.) stretnutí semifinále futbalových MS 2018 v Rusku, v ktorom Chorváti zvíťazili v Moskve nad Anglickom 2:1 po predĺžení gólom Maria Mandžukiča.

Zdroj: Facebook/Hrvatski nogometni savez

Jutarnji list (Chor.) : "Bravó, majstri! Trasie sa štadión Lužniki! Chorvátska sláva na celom svete, Chorvátsko je vo finále svetového šampionátu!"

Večernji list (Chor.) : "Zlomili sme Anglicko, Chorvátsko je vo finále svetového šampionátu!"

BBC (Angl.) : "Opäť hlboký žiaľ po tom, ako Anglicko prehralo v semifinále majstrovstiev sveta."

Mail Sport (Angl.) : "Večer to mučilo, ráno to ničí, ale Gareth Southgate... vzdávame hold."

Mirror Sport (Angl.) : "Mandžukič ukončil sen, ale hráči sa vrátia domov ako národní hrdinovia po statočnom výkone."

Smutné anglické fanúšičky po tom, ako národný tím nepostúpil do finále MS.
Smutné anglické fanúšičky po tom, ako národný tím nepostúpil do finále MS. Foto: AP Photo/Matt Dunham
 

The Times (Angl.) : "Chorvátsky obrat ukončil sen Anglicka."

France Football (Fr.) : "Anglicko tomu verilo, Chorvátsko to dokázalo!"

L'Equipe (Fr.) : "Na pamiatku roku 1998!"

RT (Rus.) : "Chladnokrvné Chorvátsko omráčilo Anglicko a zabezpečilo si prvé finále v histórii."

iDnes.cz (ČR) : "Chorvátsko - Anglicko 2:1 po predĺžení, historický postup vystrelil Mandžukič."

Takto oslavovali postup do finále chorvátski fanúšikovia v Zahrebe.

 

Finále je na programe v nedeľu o 17.00 SELČ opäť v Lužnikách. Duel o bronz medzi Anglickom a Belgickom sa odohrá v sobotu o 16.00 SELČ v Petrohrade.

Premiér a ministri prišli na vládu v dresoch

Státisíce Chorvátov oslavovali v noci na štvrtok v uliciach a námestiach miest i obcí triumfálny postup svojej futbalovej reprezentácie do finále svetového šampionátu 2018 v Rusku.     

Priamo v hľadisku v moskovských Lužnikách boli svedkami zaslúženého obratu v semifinálovom súboji s reprezentáciou kolísky futbalu Anglicka premiér Andrej Plenkovič, viacerí členovia jeho kabinetu, ako aj predseda parlamentu Gordan Jandrokovič. Prezidentke Kolinde Grabarovej-Kitarovičovej, ktorá futbalistov povzbudila už v doterajšom priebehu šampionátu, účasť tentoraz znemožnili pracovné povinnosti.

Naopak, tisícky Chorvátov vycestovali na tento zápas na poslednú chvíľu. Finančné ústavy ponúkali rýchle úvery, cestovné kancelárie charterové lety. Letisko v Záhrebe hlásilo údajne tak silnú prevádzku, akú nezažíva ani počas vrcholu turistickej sezóny.

Banky si pochvaľujú zvýšenie výberov hotovosti z bankomatov o 30 percent. Obrat v obchodoch, kaviarňach a stávkových kanceláriách sa zvýšil dokonca o 100 percent. Chorváti minuli v období MS vo futbale viac ako v predvianočnom čase. Predajne so suvenírmi hlásia, že sa vypredali už aj dresy futbalovej reprezentácie.

Premiér a ministri prišli na štvrtkové zasadanie vlády v Záhrebe v dresoch futbalovej reprezentácie, ktorej výkon a postup ocenili potleskom.

Premiér Plenkovič zdôraznil, že vo štvrtok má skutočne význam pozdrav "Dobré ráno" a spojenie talentu a sŕdc s disciplínou a inteligenciou, aké predviedli chorvátski reprezentanti, by si podľa neho mali osvojiť aj politici. Odborníci sa domnievajú, že najdôležitejším aspektom bude popri nevyhnutnej regenerácii psychologická príprava na tento súboj, v ktorom sa môže balkánska krajina stať novým svetovým šampiónom.

Zdroj: Twitter/Vlada R. Hrvatske

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z WC 2018