25. 02. 2020 10:36 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Danko, Hlina, Kollár alebo Sulík? Politológ určil jasného víťaza debaty

Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity zhodnotil výkony politických lídrov.

Predvolebná debata na TV Markíza
Predvolebná debata na TV Markíza Foto: TV Markíza

Veľké predvolebné debaty prinášajú poslednú možnosť osloviť voličov pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré rozhodnú o smerovaní krajiny na ďalšie štyri roky. Televízia Markíza pripravila až päť televíznych debát, v ktorých postupne dostávajú priestor všetky kandidujúce strany.

V pondelok sa v predvolebnom štúdiu predstavili predseda SNS Andrej Danko, predseda KDH Alojz Hlina, líder hnutia Sme rodina Boris Kollár a predseda SaS Richard Sulík. Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity sa pozrel na to, komu sa darilo viac a komu zasa menej.

Rezignovaný Danko, Kollár bez energie

Predseda SNS od začiatku kampane pôsobí unaveným dojmom. Z veľkej časti vynechal kontaktnú kampaň a dookola sa snaží vysvetľovať voličom, čo všetko vo vláde presadil. Podľa politológa sa nezmenilo nič ani v poslednej debate.

„Andrej Danko pôsobil rezignovane. Ako keby sa už zmieril s faktom, že po Jánovi Slotovi bude hrobárom SNS aj on sám. Do diskusie nepriniesol žiadnu novú myšlienku, toľkokrát omieľané slovné spojenie „rekreačné poukazy" už pomaly lezie na nervy," zhodnotil Štefančík.

Inokedy energický, teraz bez potrebnej energie. Na Borisovi Kollárovi sa zrejme prejavilo vyčerpanie, pre ktoré sa dokonca ocitol aj v nemocnici na infúziách.

„Nedokázal sa ubrániť výčitkám Richarda Sulíka, že program Sme rodiny je založený na čistom populizme. Jeho nepatrná poznámka na konci, že potom radšej pôjde do koalície so Smerom, však musela zanechať nepríjemný dojem u nejedného diváka diskusie. Aj Richardovi Sulíkovi po nej na chvíľu zamrzol úsmev na tvári," povedal Štefančík.

Je pravdou, že v debate zaznela aj narážka na koalíciu so Smerom. Podľa kontextu mohlo ísť aj o sarkazmus. Posúďte sami.

 

Uhladený Hlina, suverénny Sulík

U Alojza Hlinu sme boli zvyknutí na výstredné správanie, no predsednícke kreslo mu dodalo na rozvahe. Podľa odborníka bolo na ňom badať stres z volebnej debaty.

„Už to nebol ten nevychovaný oravský bača, ako ho väčšina Slovákov poznala, keď napríklad kradol slovenskú vlajku z budovy SNS. Odrazu sa správal ako distingvovaný pán bez ambície o senzáciu. Vyzerá to tak, že ho funkcia predsedu slovenskej kresťanskej demokracie zmenila na nepoznanie," myslí si Štefančík.

„Nič by sa nestalo, ak by do svojich vyjadrení vložil viac razancie. Možno by to aj tie oravské babky vedeli oceniť," dodal.

Odborníci už pred televíznymi debatami hovorili, že Richardovi Sulíkovi pomôžu. Vyzerá to tak, že ich predpovede sa potvrdili. Aj v pondelok večer naplno ukázal svoje rétorické schopnosti.

„Ak by išlo o športovú súťaž, určite by bol víťazom. Netreba sa čudovať. Z troch opozičných politikov diskutujúcich v štúdiu má len on jediný skúsenosť s vládnutím, a preto z nich pôsobil najkompetentnejšie. Škoda len, že tie skúsenosti prezentuje človek, ktorý výraznou mierou pomohol k pádu svojej vlastnej vlády. Ostáva len veriť, že sa z tejto školáckej chyby poučil," ozrejmil Štefančík.

Aj napriek živelnejším politikom, ktorí si do jazyka nezahryznú, debata mala vo všeobecnosti pokojný priebeh.

„V každom prípade by som ocenil aj moderátora. Diskusia bola mimoriadne kultivovaná na to, že sa v jednom štúdiu ocitli viacerí politici, ktorí sa radi oháňajú populistickými návrhmi a neraz používajú aj surovejší štýl komunikácie," uzavrel politológ.

TU si môžete pozrieť celú reláciu.

Poslednú predvolebnú debatu na TV Markíza si môžete pozrieť už dnes o 20.30 h. V štúdiu sa stretnú lídri z OĽaNO, Za ľudí, ĽSNS, PS/Spolu a Smer.

Komentáre ( 0)